Podwójny jubileusz przyjaciół – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Niedzielne popołudnie 29 sierpnia 2021 r. w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze przeszło do świetlanej przeszłości jako wyjątkowo udane. Było to dwudzieste siódme spotkanie z cyklu „W saloniku Elizy”, które prowadzi znana publiczności Pani Zofia Humięcka (poetka z Ciechanowa).

Jednak tym razem była nietuzinkowa okazja do świętowania podwójnych urodzin znakomitych i cenionych od lat Osobowości – Pana Leszka Długosza z okazji 80 Urodzin i Pana Waldemara Smaszcza – z okazji 70 Urodzin.

Leszek Długosz, Zofia Humięcka, Waldemar Smaszcz

Mimo ograniczeń pandemicznych, wielbiciele talentów czekali na tę chwilę od dawna. Podobnie jak sami zaproszeni Goście. Okazało się, że Jubilaci to dwaj przyjaciele od lat. Wielokrotnie występowali też w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Gospodyni cyklicznych spotkań szczęśliwa jak i obecni Jubilaci – Panowie dwaj… Ach ci Panowie dwaj rozbawili publiczność swoim humorem, anegdotami, poezją, śpiewem i muzyką. Szczególnie sentymentalny koncert słowno – muzyczny w wykonaniu Pana Leszka Długosza publiczność nagrodziła rzęsistymi brawami na stojąco prosząc o bis. Były piękne kwiaty i słowa podziękowań, podarki , pamiątkowe zdjęcia i mnóstwo wzruszeń.

Owacyjnie odśpiewano „100 LAT niech żyją żyją nam…” na cześć znakomitych Jubilatów donośnie wybrzmiało w opinogórskiej Oranżerii. Ale wróćmy do krótkich biografii dostojnych Jubilatów.

Roman F. Kochanowicz – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Leszek Długosz, Zofia Humięcka – prowadząca spotkanie (poetka), Waldemar Smaszcz

Pan Leszek Długosz (ur. w Zaklikowie, rocznik 1941) – aktor, literat, kompozytor, pianista – jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów, wielka sława z „Piwnicy pod Baranami”. Przybył z Krakowa ze swoją ukochaną Małżonką – Panią Barbarą Długosz ( pełniła przez 10 lat funkcję impresaria i kierownika organizacyjnego Piwnicy).

Z bogatego i różnorodnego dorobku twórczego dowiadujemy się o wyjątkowym talencie wyjątkowego pieśniarza i Człowieka o wielkiej wrażliwości, cichego i z pokornym sercem. Jako poeta zadebiutował tomikiem :”Lekcje rytmiki” / 1973/, później publikował kilkanaście zbiorów (co można znaleźć w licznych informacjach).

Koncertował niemal w całej Europie. Jest Autorem i wykonawcą wielu płyt oraz wielu scenariuszy. We wrześniu 2021 r. ma się ukazać kolejna płyta Artysty:

Pan Waldemar Smaszcz (ur. w Gdańsku w 1951 r.) – historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz, zajmuje się głównie poezją polską zwłaszcza w nurcie chrześcijańskim… Autor wielu książek i publikacji, także esejów i wstępów do książek wielu autorów… Jest synem organisty, Związany bardzo z Osobą Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II, a także zaprzyjaźniony z ks. Janem Twardowskim – jak sam wyznaje – w drodze do Krakowa do Przyjaciela obecnego Leszka Długosza był zawsze Ks. Jan od biedronek, i na powrót było podobnie.

Laureat wielu nagród literackich. wychowywał się wśród literatury, częstych rodzinnych przeprowadzek, wojaży i muzycznych tonów w rodzinnym domu. A że tak często zmieniany, to i chciał wyfrunąć z gniazda. Tym razem przybył do Opinogóry ze swoimi Gośćmi zapewne z rodzinnych stron i okolic Białegostoku, którzy obserwowali uroczystość z balkonu. Mieli okazję zwiedzić piękne obiekty Muzeum Romantyzmu. Zebrani mieli okazję zakupić książkę W. Smaszcza „Zdarzyło się podczas spływu Łyną”.

Gospodyni wieczoru – Pani Zofia Humięcka w trakcie przeprowadzonych rozmów na zasadzie wywiadu, „odpytywała” Jubilatów naprzemiennie. W luźnej, rodzinnej atmosferze czas szybko płynął. Nasi Goście na wesoło opowiadali o swoim życiu, pracy, o wspólnej wieloletniej przyjaźni, co i jak ich połączyło i kogo wspólnie podpatrywali, kogo odwiedzali w swoim długim i ciekawym i twórczym życiu…

Leszek Długosz i Barbara Sitek – Wyrembek – poetka z Ciechanowa

Wszyscy jakby jedna wielka rodzina literacko i muzycznie związana od lat. Czuło się wyjątkową bliskość i nawet zażyłość. Zbliżały anegdoty i humoreski począwszy od narodzin, poprzez lata młodzieńcze, studenckie, zakochania i… aż do współczesności. Goście na scenie wysupłali ze swojej pamięci skrywane biogramy, często bardzo zabawne sytuacje. Dzielili się jakby z bliskimi.

Na zakończenie z podziękowaniami i życzeniami wystąpił Dyrektor Muzeum Romantyzmu – Pan Roman Kochanowicz. Podzielił się informacjami nt. prób umieszczenia tablicy dla naszego Wieszcza Zygmunta Krasińskiego na Wawelu – obok Narodowych Wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Niestety mimo wielu starań nie udało się, stąd i wielkie dzieło z białego marmuru przedstawiające Zygmunta Krasińskiego w podziemiach kościoła obok krypt Rodu Krasińskich, co jest jak nasz Polski Wawel na Mazowszu… podkreślił Pan Dyrektor. Pragnie również zainicjować I konkurs poezji śpiewanej w tutejszym muzeum. I niech się uda… super – jako Przewodniczący Jury byłby Pan Leszek Długosz.

Ten wyjątkowy niedzielny czas i piękny minikoncert oraz recytacje wierszy w wykonaniu Pana Leszka Długosza pozostaje jak pieśń w sercu na dalszą drogę…i jak ten przepiękny wiersz o bocianach pełen wzruszeń skierował w sentymentalność, w przemijanie i wracanie jako i my ludzie spragnieni…

„Bo w świecie ducha nie ma pożegnania” wyśpiewał znakomity Artysta z Krakowa… Był mini konkurs – za co można było otrzymać piękny album Pana Leszka Długosza z piękną dedykacją. I tak trafił album „80 Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu” do mieszkanki Regimina – Pani Marii Walczewskiej, do Pani z Iłowa (która przywiozła nawet płyty dla zdobycia autografu) oraz do niżej podpisanej Barbary Sitek – Wyrembek (poetki z Ciechanowa).

Z pośród wielu cennych książek w mojej bibliotece domowej, ten album jeszcze pachnący drukarską farbą i z cennym wpisem Autora – będzie kolejną znakomitą pamiątką od Człowieka co ceni Prawdę najświętszą i czystą… Przytoczę kilka cytatów z tego albumu – bo warto – ” Leszek Długosz należy do elitarnego i (…) do grona ludzi obdarzonych niezwykłymi talentami., które od lat pomnaża (…) i od lat wzrusza i urzeka, uwrażliwia(…). – Człowiek renesansu. Twórca niezależny, uczciwy, autentyczny, inteligentny. wierny wartościom, jakimi się szczodrze dzieli, Europejczyk z Zaklikowa.( …). W sposób poruszający, mądry i piękny opowiada o życiu, sztuce, skraca dystans między ludźmi. ( co miałam okazję zobaczyć i doświadczyć).

Sam przekonany wyznaje – „Czuwa nade mną Opatrzność”. Jakże piękne słowa padały z ust Mistrza o Piotrze Skrzyneckim i „Piwnicy pod Baranami”, o żonie Barbarze obecnej na sali, z którą przeżyli w małżeństwie ponad 50 lat.

Na literackiej mapie Długosza i Smaszcza pojawiła się twórczość Marii Konopnickiej – „Kubek – Z jednego kubka ty i ja / Piliśmy onej chwili, / Lecz nie nam w wodę padła łza, / Więc kubek my rozbili (…). Także połączyła Jubilatów osoba i poezja ks. Jana Twardowskigo i Karola Wojtyły oraz wielu innych znakomitych postaci literatury i muzyki.

Do wyjątkowego braterstwa dusz trzeba dojrzeć, jak do wspaniałego Jubileuszu….także do spotkania z dwoma tortami dla Nich – tu i teraz… w Opinogórze Jubileusz… Ważnym punktem na mapie literackiej jest Kraków, ale i literacka Opinogóra. To tu ci dwaj Panowie występowali wielokroć. I podsumowując – za pięknymi słowami wyśpiewanymi przez Leszka Długosza.

W niedzielne letnie popołudnie (…) i „Ah ten dzień w kolorze śliwkowym / – Berberysu i głogu ma smak…/ Stawia drzewom pieczątki /- Żeby było w porządku / Że już pora / Że trzeba iść spać (…).

Ale co też usłyszeliśmy – piękne i ważne wyznanie – ” Ja chciałem być poetą / bo dobrze jest poecie / bo u poety nowy sweter / zamszowe buty piesek seter / i dobrze być na świecie (…) – słowa Andrzej Bursa, muzyka Leszek Długosz

Niech w pamięci pozostanie ten wyjątkowy czas dwóch Jubileuszy i dwóch tortów i toasty „100 lat „jeszcze raz…Opinogóra Krasińskiego oczarowuje jak i tacy Panowie spotykani tu właśnie – kiedyś na imieninach Zygmunta 2. V. 2012 r. W. Smaszcz i L.Długosz, w 2011r. występował sam Pan L. Długosz, 7 IX 2014 r. promocja książki ” Pod Baranami tu szczęsny czas” znów razem występowali, 3.XII.2017 r. w „Saloniku Elizy” także razem… Wszak to miejsce zwane kolebka romantyzmu Krasińskiego jest nam wszystkim bliskie, i wciąż pięknieje poprzez ludzi i wydarzenia kulturotwórcze.

Opracowała: Barbara Sitek – Wyrembek

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article