Nadanie imienia – Polskich Spadochroniarzy

24.10.2019r. miało miejsce zgrupowanie pierwszych klas CN-B w Sopocie. II grupa uczniów liceów CN-B z Białegostoku, Ciechanowa, Gdańska, Pułtuska i Radomia rozpoczęła szkolenie w Sopocie poprzedzające ślubowanie pierwszych klas. Na początek uczniowie oddali hołd żołnierzom, którzy walczyli na Westerplatte we wrześniu 1939r.

 

Następnie udali się na uroczystą zbiórkę przed pomnikiem na Westerplatte oraz złożyli kwiaty na grobach żołnierzy broniących Westerplatte w 1939r.

 

Po kolacji miał miejsce wieczorny wymarsz od mola w Sopocie do mola w Gdańsku Brzeźnie i z powrotem. 25.10.2019r. podczas uroczystej zbiórki Pan Dyrektor Generalny liceów CN-B ppłk rez. Jarosław Chrobot, jako wiceprezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy ds. młodzieży, wręczył uczniom naszywki rozpoznawcze Związku. Od tej pory nowi uczniowie pierwszych klas liceów CN-B z Ciechanowa zasilili szeregi IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku.

 

26.10.2019 r. rozpoczęto Uroczystą Mszę Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jerzego w Sopocie, którą odprawił Proboszcz ks. Prałat pułkownik Jan Wołyniec. Następnie ślubowanie pierwszych klas liceów CN-B z Białegostoku, Ciechanowa, Gdańska, Pułtuska i Radomia odebrał Dyrektor Generalny szkół CN-B ppłk rez. Jarosław Chrobot. Po ślubowaniu uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia z Niedźwiedziem Wojtkiem, legendą II Korpusu Armii Generała Andersa. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala. Jego pomnik stoi obok Kościoła Garnizonowego w Sopocie.

 

Po ślubowanie pododdziały przemieściły się na teren ośrodka WDW Rewita, gdziedowódca uroczystości plut rez. Adam Pytel złożył meldunek Dyrektorowi Generalnemu liceów CN-B ppłk. rez. Jarosławowi Chrobotowi. Odśpiewany został Hymn Państwowy oraz został wciągnięta Flaga Państwowa na maszt.

 

Dla I LO CN-B w Ciechanowie był to wyjątkowy dzień również dlatego, że został wręczony sztandar i nadano szkole imię Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów szkolnych CN-B.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: I LO Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

 

 

Previous ArticleNext Article