Podwójne Święto Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Przysięga wojskowa blisko 160 żołnierzy, wyjątkowi goście i piknik dla mieszkańców Ciechanowa na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich – tak w niedzielę (9 lipca 2023 r.) 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła swoje Święto.

Z dumą mogę dziś powiedzieć, że wojsko na tej ziemi rośnie w siłę, a społeczeństwo całego północnego Mazowsza, każdego dnia zauważa obecność munduru żołnierza Wojska Polskiego z 5 Mazowiecką Brygadą na ramieniu– tymi słowami płk dr Paweł Lech, dowódca 5.MBOT otworzył uroczystości na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie.

Tegoroczne obchody Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone były z przysięgą wojskową najmłodszych żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały z ust blisko 160 ochotników. To oni – pełni motywacji i determinacji, wyszli naprzeciw wszystkiemu, co miało ich spotkać za bramą koszar ciechanowskiej Brygady:

– Nikt z nas nie wiedział czego możemy się spodziewać po wojskowej rzeczywistości – zupełnie nam nieznanej. Przyszliśmy tu z różnych powodów, z różnych środowisk, mamy różne pasje i charaktery – lecz to co nas łączy, to chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – powiedziała szer. Gabriela Skwarska w imieniu wszystkich przysięgających.

– Złożona przeze mnie przysięga i przez pozostałych ochotników, to spełnienie obywatelskiego obowiązku. Jest to na pewno też dla mnie ważny moment w życiu, ponieważ wypełniam rodzinne tradycje polskiego państwa podziemnego. Mój dziadek był w AK, to dla mnie bardzo ważne, żeby dzisiaj uhonorować jego pamięć – dodał szer. Kacper Kempisty, historyk – na co dzień pracujący w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Na uroczystości nie zabrakło licznie zgromadzonych mieszkańców Ciechanowa, rodzin oraz bliskich żołnierzy. Byli również przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych – w tym były dowódca 5.MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz oraz ppłk James Ray – dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce wraz z delegacją żołnierzy z Chorwacji, Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Ciechanowa, Pan Krzysztof Kosiński, który podkreślił:

– Żołnierze zrzeszeni w formacji Wojsk Obrony Terytorialnej wywodzą się z naszej społeczności i w ten sam sposób ją wzbogacają. To przecież nasi bliscy, znajomi, sąsiedzi, w sercach których leży dobro naszej Ojczyzny, ale także naszej małej Ojczyzny – Mazowsza, Ciechanowa.

Po części oficjalnej uroczystości zakończonej defiladą pododdziałów Brygady, na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich rozpoczął się piknik militarny z całą plejadą atrakcji i żołnierskim poczęstunkiem. Swój sprzęt i wyposażenie zaprezentowali nie tylko Terytorialsi, ale również inne formacje mundurowe, tj.: Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Służba Celno-Skarbowa.

Największym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica ASG oraz pokaz wyszkolenia psów prowadzony przez żołnierzy 5.MBOT, którzy zaprezentowali możliwości swoich czworonożnych kompanów i specyfikę ich pracy.

Na dzieci czekały dmuchańce, żołnierska pętla taktyczna oraz liczne gry i zabawy. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Torunia, rockowy zespół The Diplomates w międzynarodowym składzie żołnierzy NATO z Bemowa Piskiego oraz młode talenty z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza została sformowana w 2017 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej święto 5.MBOT ustanowiono na dzień 07 lipca jako datę upamiętniającą Akcję „Burza”.

Zdjęcia z uroczystości

 

Lepsza jakość i więcej zdjęć – Facebook.com/Ciech24pl

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Previous ArticleNext Article