Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych – rajd 5 MBOT

Jak co roku w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzali miejsca pamięci i groby Niezłomnych w SRO brygady.

28 lutego 2021 r. żołnierze 51 blp z Ciechanowa by uczcić w nieco inny sposób pamięć Żołnierzy Wyklętych zorganizowali Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 51 blp. Rajd wystartował o godz. 9.00 z Placu Jana Pawła II w Ciechanowie.

Pierwszym odwiedzonym przez żołnierzy miejscem była tablica pamiątkowa umieszczona na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie przy ul. 11 Pułku Ułanów. Kolejnym miejsce w Ciechanowie był grób Romana Dziemieszkiewicza ps. Pogoda.

Z Ciechanowa trasa rajdu prowadziła do Żmijewa Kościelnego, gdzie żołnierze zapalili znicz na grobie płk Stanisława Borodzicza ps. Wara. Następnymi punktami na trasie rajdu była Mława i Niedziałki.

Przystankiem końcowym rajdu był Przasnysz, gdzie żołnierze zapalili znicz pod tablicą pamiątkową na budynku byłej siedziby NKWD, następnie Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego oraz grób Józefa Żbikowskiego ps. „Ryś”.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej czują się zobowiązani do dbania o pamięć Żołnierzy Wyklętych na terenie Północnego Mazowsza.

Aneta Szczepaniak
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Ciechanów plac Jana Pawła II

Przasnysz Józef Żbikowski ps. Ryś

Przasnysz siedziba NKWD Adam Bięń

Żmijewo Kościelne grób płk Stanisława Borodzicz ps. Wara

Previous ArticleNext Article