Rodzinna niedziela w Muzeum Romantyzmu – ,,Muzyczne smakołyki”

W niedzielę 15 października 2023, w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Rodzinna Niedziela. Tym razem uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu „Muzyczne smakołyki” w wykonaniu Anety Łukaszewicz – mezzosopran i prowadzenie koncertu, Jacka Dziołaka – klarnet, Igora Kabalewskiego – altówka, Mirosława Feldgebela – fortepian, a następnie wzięli udział w warsztatach artystycznych „Jesień w sztuce”.

Koncert przygotowany został w ramach „Smykofonii” czyli projektu dla maluchów oraz ich rodzin pod hasłem „Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie”. Kształt koncertów jest dostosowany do potrzeb i możliwości małych dzieci. Utwory są krótkie oraz zróżnicowane, łatwe do zrozumienia przez najmłodszych. Wykonawcy nawiązują kontakt z publicznością, przełamując dystans pomiędzy artystami a widownią. Nie inaczej było w trakcie niedzielnego koncertu w Opinogórze.

Artyści zaserwowali młodej publiczności same muzyczne pyszności. Dzieci mogły przekonać się jak wiele smacznych kąsków można znaleźć w utworach Bacha, Mozarta czy Mendelssohna. Nie zabrakło jabłuszek, bananów, ziemniaczków, ogóreczków oraz słodkości – a wszystko to wyczarowane za pomocą przepięknych dźwięków.

Na początku Aneta Łukaszewicz – solistka Polskiej Opery Królewskiej „śpiewająco” przywitała się z publicznością, a następnie w przystępny sposób przybliżyła młodym uczestnikom tematykę koncertu. Potem przyszła kolej na wykonanie utworów, wśród których znalazła się muzyka znanych kompozytorów, ale również piosenki bardziej popularne wśród najmłodszej publiczności. Nie zabrakło wspólnego muzykowania oraz śpiewów i tańców. Na scenie zabrzmiały między innymi utwory:

  • „W kurniku” Irena Santor
  • „Bułka z masłem” Wolfgang Amadeus Mozart
  • „Potato Blues” Martin Kratochwil
  • „Ogórek” Fasolki
  • „Czerwone jabłuszko” ze wspólnym tańczeniem kujawiaka
  • „Założyła krowa bar” Irena Santor
  • „Kantata kawowa” Jan Sebastian Bach
  • „Banany w czekoladzie”

Ostatnim punktem koncertu było wspólne śpiewanie piosenki „Witaminki”. Rodzinną Niedzielę zakończyły warsztaty twórcze o jesiennej tematyce.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article