Roman Feliks Kochanowicz – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odchodzi na emeryturę

W niedzielę 26 lutego 2023 r. w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opinogórze Górnej została odprawiona Msza Święta dziękczynna w intencji Romana Feliksa Kochanowicza. Dyrektor wraz z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami, mieszkańcami Gminy i samorządowcami podziękował Bogu za piękne lata swojej pracy zawodowej. Informując, że odchodzi na emeryturę.

Zdjęcia z Mszy Świętej

Kolejnym punktem uroczystego pożegnania się z pracownikami i samorządowcami była uroczystość w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Roman Feliks Kochanowicz – Dyrektor Muzeum Romantyzmu był gościem Saloniku Elizy a spotkanie tradycyjnie poprowadziła poetka – Zofia Humięcka.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że spotkania z ciekawymi ludźmi, które odbywają się w Saloniku Elizy cieszą się tak dużą popularnością, że zawsze gromadzą pełną salę widowni.

Podczas niedzielnego 33. spotkania w Saloniku Elizy Roman Kochanowicz opowiadał o swojej ciekawej karierze zawodowej. Z radością wspominał pierwsze lata swojej pracy zawodowej jak i pracę w Muzeum Romantyzmu, która sprawiała mu wiele satysfakcji. Prezentowane były slajdy ze zdjęciami, które przywoływały piękne wspomnienia.

Spotkaniu towarzyszyły chwile radości i śmiechu oraz chwile smutku, które pod koniec spotkania wypisane były na twarzach najbliższych współpracowników, samorządowców i przyjaciół. Niedowierzanie że muszą rozstawać się zawodowo ze swoim ukochanym dyrektorem. Szklane oczy pojawiały się u coraz to większej ilości osób, gdy przemawiali pracownicy, samorządowcy i przyjaciele – dziękując za wspólne lata pracy, czas zawodowy spędzony razem. Głos przemawiających osób był bardzo emocjonalny, często łamiącym się głosem dziękowali za wspólną pracę lub współpracę… Sytuację opanowywał Roman Kochanowicz – rozweselając publiczność śmiesznymi sytuacjami ze swojego życia…

Oprawę muzyczną podczas spotkania w Saloniku Elizy zapewnili artyści: Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska – sopran, Wojciech Bardowski – baryton, Adam Sychowski – fortepian wykonując piękne znane utwory w koncercie pt. „Z Wiednia na Broadway”.

Na scenie wystąpiła również młoda utalentowana ciechanowianka – wokalistka Małgosia Pilzak, która mimo bardzo młodego wieku może pochwalić się dotarciem do półfinału II edycji „Młodzi Artyści Śpiewają Festiwal 2022” organizowanego przez Fundację Młodzi Artyści.

33. Salonik Elizy – gość Roman Feliks Kochanowicz

Roman Feliks Kochanowicz – urodzony w Krasnosielcu. Historyk, muzeolog, konserwator zabytków, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie w Toruniu, Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Handlowej i Polskiej Akademii Nauk.

Drogę zawodową rozpoczął jako nauczyciel historii w LO w Ostrołęce. Przerwał nauczanie, by wraz ze Stefanem Gołębiowskim, byłym posłem i poetą, tłumaczem Horacego, zorganizować Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Kierował nim przez 20 lat. Opuścił Mazowsze na 3 lata (1995-1998), by zarządzać zamkiem górskim w Niedzicy k. Czorsztyna. Przekształcił go z Domu Pracy Twórczej w Muzeum – Zamek, udostępniając zwiedzającym. W 1998 r. wrócił do Bieżunia, by pełnić funkcję burmistrza. Od blisko dwóch dekad jest dyrektorem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Człowiek działania. W Niedzicy odbudował górny zamek z funduszy budowy zapory czorsztyńskiej, w Bieżuniu zadbał o oczyszczalnię ścieków i kanalizację miasta. W Opinogórze przywrócił w przestrzeni historycznej funkcjonujące dawniej obiekty oraz zrealizował projekty, które planowali Krasińscy. Ukoronowaniem wieloletniej działalności związanej z upamiętnieniem rodu Krasińskich są wykonane w latach 2018-2019 prace konserwatorsko-remontowe, którym poddano krypty grobowe Krasińskich oraz zabytkowe nagrobki na opinogórskim cmentarzu.

W wyniku podjętych działań powstała tzw. „krypta trzeciego wieszcza”, gdzie umieszczono pomnik nagrobny Zygmunta Kraińskiego – inicjatywę podjętą już przez Adama Krasińskiego, która niestety wcześniej nie doczekała się realizacji. Wyróżniony wieloma odznaczeniami, m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Muzealników Polskich w Krakowie.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Biogram Roman Feliks Kochanowicz – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Previous ArticleNext Article