W niedzielę, 18 maja 2025 roku, w Ciechanowie odbyła się podniosła uroczystość ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium św. Jana Pawła II. To ważne wydarzenie religijne i historyczne dla całej diecezji płockiej zgromadziło wielu wiernych, duchownych oraz przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i uczelnianych. Uroczystość zbiegła się z 105. rocznicą urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.
Uroczystości rozpoczęły się od programu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II w Ciechanowie. Następnie odczytano dekret Biskupa Płockiego ustanawiający sanktuarium. Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, emerytowanego metropolity poznańskiego, z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. W wydarzeniu uczestniczyli także duchowni z diecezji oraz licznie zgromadzeni parafianie i goście z regionu.
Historia powstania…
W słowie wprowadzającym przed liturgią przypomniano historię parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej i kościoła św. Jana Pawła II w Ciechanowie. Parafię erygowano 3 września 1996 roku decyzją biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Powstała ona z części terenów należących wcześniej do parafii św. Józefa i św. Tekli. Obejmowała m.in. część miasta oraz okoliczne miejscowości, takie jak Gąski, Gorysze, Kownaty Borowe, Kownaty Wojnowe czy Rutki Begny.
Pierwszym proboszczem został ks. kan. Jan Jóźwiak, który objął parafię 8 września 1996 roku. To właśnie jego staraniom i zaangażowaniu parafia zawdzięcza rozwój duchowy i materialny. Już w 1998 roku rozpoczęto budowę świątyni, której kamień węgielny przywieziono z Fatimy. W 2011 roku kościół został uroczyście poświęcony przez bp. Piotra Liberę. W czasie uroczystości bp Libera konsekrował także ołtarz, pobłogosławił ambonę oraz przekazał do świątyni relikwie św. Jana Pawła II. W kolejnych latach wnętrze kościoła wzbogaciły artystyczne malowidła przedstawiające Drogę Krzyżową i objawienia Matki Bożej Fatimskiej. Zakupiono również elektroniczne organy, dębowe ławki, konfesjonały oraz chrzcielnicę, którą poświęcono w 2016 roku.
Ważnym miejscem w życiu parafii stała się Kaplica Wieczystej Adoracji pw. św. Jana Pawła II. Została zainaugurowana 8 grudnia 2022 roku jako pierwsza tego typu kaplica w diecezji płockiej. Powstała z inicjatywy mieszkańców Ciechanowa, wśród których szczególnie zaangażowani byli Marta i Cezary Olszewscy, a także Fundacja TOTA TUA. Biskup Szymon Stułkowski podkreślił, że kaplica powstała w trosce o rozwój pobożności wiernych i dla otoczenia szczególną czcią Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ma służyć jako miejsce modlitwy, adoracji i duchowego wyciszenia.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób adoracja trwa w niej nieprzerwanie przez całą dobę. Projekt wystroju wnętrza kaplicy przygotował znany artysta Mariusz Drapikowski, związany z międzynarodową inicjatywą modlitwy o pokój.
Proboszcz parafii, ks. kan. Jan Jóźwiak, urodził się 16 grudnia 1959 roku w Różanie. Ukończył szkołę podstawową i zawodową w rodzinnej miejscowości, a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. Pracował jako wikariusz m.in. w Lipowcu Kościelnym, Płocku i Mławie. Od 1996 roku nieprzerwanie pełni funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.
W 2011 roku został uhonorowany godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Dzięki jego pracy, zaangażowaniu i współpracy z parafianami oraz darczyńcami, parafia stała się ważnym ośrodkiem religijnym nie tylko dla mieszkańców Ciechanowa, ale i całej diecezji.
Dekret ustanawiający Sanktuarium…
Odczytanie dekretu ustanawiającego Sanktuarium Diecezjalne św. Jana Pawła II w Ciechanowie miało bardzo uroczysty charakter. Poprzedziły je słowa Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego, który przypomniał symboliczny i duchowy wymiar wydarzenia:
1 maja 2011 roku miała miejsce beatyfikacja Jana Pawła II, a już 13 maja ten kościół jako pierwszy w Polsce został konsekrowany przez biskupa Piotra Liberę właśnie pod wezwaniem błogosławionego wówczas Jana Pawła II. Cieszymy się dziś jego świętością, cieszymy się, że oręduje za nami u Ojca. Dziś, w 105. rocznicę jego urodzin, radujemy się również z faktu, że właśnie w tym miejscu powstaje Sanktuarium św. Jana Pawła II. Szczęśliwie tak się złożyło – z woli Ducha Świętego – że ten dzień to również inauguracja pontyfikatu nowego papieża Leona XIV. Miał być dziś z nami długoletni sekretarz Jana Pawła II, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, ale ze względu na uroczystości w Watykanie uczestniczy w inauguracji nowego pontyfikatu. Ogromnie się cieszę, że jest wśród nas ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki – wieloletni metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem mój przewodnik w kapłaństwie i biskupiej posłudze, w której przez trzy lata mogłem być również z wami. Księże Arcybiskupie, ogromnie się cieszymy z Twojej obecności. To już drugie sanktuarium, którego inauguracji przewodzisz – pierwszym było sanktuarium św. Apolonii w Borkowie, gdzie również przewodniczyłeś Mszy Świętej. Z radością witam wśród nas przedstawicieli władz parlamentu, samorządów, wyższych uczelni, służb mundurowych, szkół noszących imię Jana Pawła II, Rycerzy Jana Pawła II, a także różnych grup i organizacji. To wielka radość, że właśnie tutaj – od 8 grudnia 2022 roku – trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego uczył nas św. Jan Paweł II i chcemy, idąc za jego przykładem, trwać przed Jezusem – mówił biskup Stułkowski.
Następnie Biskup Płocki odczytał treść dekretu:
„Płock, dnia 18 maja 2025 roku, w jubileuszowym roku 950-lecia diecezji płockiej, w 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Na większą chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ku większej czci św. Jana Pawła II oraz dla dobra duchowego wiernych diecezji płockiej, a szczególnie mieszkańców Ciechanowa i okolic, zgodnie z kanonem 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, niniejszym ustanawiam kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Ciechanowie Sanktuarium Diecezjalnym św. Jana Pawła II.
Relikwie Świętego, znajdujące się w kościele, oraz jego wizerunek, są otaczane szczególną czcią wiernych. Modlitwa przed obrazem papieża Polaka owocuje ożywieniem wiary ludu Bożego. Szczególną formą modlitwy w tym miejscu jest również wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, zainaugurowana 8 grudnia 2022 roku.
Powołane niniejszym dekretem sanktuarium będzie realizowało swoje zadania i cele, które zostaną zawarte w statucie zatwierdzonym przeze mnie. Wszystkim pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz posługującym kapłanom niech towarzyszy Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Świętego Patrona.”
Uroczysta Msza Święta…
Po odczytaniu dekretu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki – emerytowany metropolita poznański, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i jeden z najbardziej zasłużonych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Urodzony w 1949 roku w Strzelnie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po studiach w Gnieźnie kontynuował naukę w Rzymie i Jerozolimie, uzyskując doktorat z teologii biblijnej. Jako biskup i arcybiskup przez dziesięciolecia angażował się w sprawy dialogu międzyreligijnego, ekumenizmu, katechizacji i duszpasterstwa.
W latach 2014–2024 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Współorganizował jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz jubileusz pierwszego biskupstwa w Poznaniu. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 1300 artykułów i 36 książek. Konsekrował wielu biskupów, w tym również obecnego biskupa płockiego, Szymona Stułkowskiego.
Współcelebransem był właśnie bp Szymon Stułkowski – pasterz diecezji płockiej od 2022 roku, teolog pastoralny, doktor nauk teologicznych, były rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz wikariusz generalny archidiecezji poznańskiej. Urodzony w 1961 roku w Rokietnicy, święcenia kapłańskie przyjął w 1986 roku. Studiował w Wiedniu pod kierunkiem ks. prof. Paula Zulehnera. Przez wiele lat aktywnie działał w duszpasterstwie rodzin, młodzieży i środowisk akademickich. Jako sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP współtworzył program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Szczególnie bliskie są mu zagadnienia misji, formacji świeckich i rozwój życia wspólnotowego w parafiach.
Do grona koncelebransów należał również ks. kan. Jan Jóźwiak – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, a obecnie kustosz Sanktuarium. Od początku związany z tą wspólnotą, kierował jej rozwojem duchowym i materialnym od 1996 roku, koordynując budowę świątyni i kształtowanie życia parafialnego. Jego wieloletnia praca i zaangażowanie zaowocowały ugruntowaną pozycją parafii jako jednego z ważniejszych ośrodków religijnych w diecezji płockiej.
Eucharystia…
Eucharystię współkoncelebrowali także kapłani z parafii ciechanowskich, powiatu ciechanowskiego oraz różnych części diecezji płockiej. Wszyscy kapłani odprawiali Mszę Świętą w specjalnie przygotowanych ornatach z wizerunkiem św. Jana Pawła II, podkreślających duchowy patronat papieża Polaka nad wspólnotą. Arcybiskup Gądecki celebrował Eucharystię w szczególnym ornacie – tym samym, którego używał św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1991 roku, gdy odwiedził Płock. Ten symboliczny gest nadał liturgii wyjątkowy charakter i głęboką więź z postacią Świętego.
W swojej homilii arcybiskup Stanisław Gądecki w sposób głęboki i wielowymiarowy ukazał duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II, podkreślając, że jego wybór na Stolicę Piotrową był wydarzeniem nie tylko religijnym, ale także historycznym i duchowo przełomowym dla Polski i świata: „Kończyła się epoka jednego duchowego giganta, a rozpoczynała drugiego. Bóg sprawiedliwy ofiarował nam nagrodę za cierpienia Prymasa Tysiąclecia, a Bóg miłosierny dał kogoś, na kogo – po ludzku – nie zasługiwaliśmy” – powiedział arcybiskup, wspominając emocje towarzyszące ogłoszeniu pontyfikatu Karola Wojtyły. Wspomniał, że był wtedy obecny na Placu Świętego Piotra i na własne oczy widział moment, w którym kardynał Stefan Wyszyński ukląkł przed nowym papieżem, a ten go przytulił jak syn ojca: „Był to moment epokowy, bardzo poruszający” – dodał.
Przywołał również prorocze słowa Juliusza Słowackiego z wiersza o słowiańskim papieżu: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza / W ogromny dzwon, / Dla słowiańskiego oto papieża / Otworzył tron. (…) Za nim rosnące pójdą plemiona / W światło, gdzie Bóg.” Arcybiskup zauważył, że spełniły się one w osobie Jana Pawła II, który w swojej posłudze łączył głęboką duchowość z ogromnym doświadczeniem i wrażliwością na los drugiego człowieka.
Arcybiskup przypomniał, że św. Jan Paweł II od pierwszych dni pontyfikatu ukierunkował Kościół na człowieka – jego godność, wartość i drogę do zbawienia: „Jego encyklika programowa rozpoczęła się od słów Redemptor hominis – Odkupiciel człowieka. Nie Redemptor mundi – Odkupiciel świata, ani Redemptor generis humani – Odkupiciel rodzaju ludzkiego, ale właśnie Odkupiciel człowieka. Każdy bowiem poszczególny człowiek był dla tego papieża drogą Kościoła” – podkreślił. Wszystkie problemy, jakie poruszał papież, miały wspólny mianownik: „Niestrudzony wysiłek odnalezienia zagubionego człowieka i przybliżenia go do Chrystusa.”
Hierarcha odniósł się również do fundamentalnego znaczenia, jakie Jan Paweł II przywiązywał do obrony życia ludzkiego: „Życie nie jest jednym z wielu dóbr obok innych. Jest fundamentem, na którym można dopiero rozwijać inne zdolności i talenty” – mówił arcybiskup, krytykując współczesną etykę „jakości życia”, prowadzącą do społecznego przyzwolenia na aborcję i eutanazję: „Dlatego nie dziwi, że najbardziej dramatyczna w swoim tonie encyklika Evangelium vitae używa quasi-dogmatycznej formuły dla potępienia wszystkich form bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich – w szczególności aborcji i eutanazji.”
W dalszej części homilii mówił o rodzinie jako miejscu, w którym człowiek rodzi się do miłości i uczy się kochać. Papież – jak zaznaczył – nie odrzucał technik regulacji poczęć jako takich, ale chronił godność małżeńskiej, płodnej miłości: „Chodziło mu o ochronę istoty miłości małżeńskiej – płodnej, zakorzenionej w stwórczej miłości Boga Ojca” – powiedział, przywołując nauczanie zawarte w adhortacji Familiaris consortio i cyklu katechez Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.
Niezwykle istotnym obszarem działań Jana Pawła II – jak przypomniał arcybiskup – był dialog międzyreligijny: „Nie można redukować solidarności rodziny ludzkiej wyłącznie do płaszczyzny ekonomicznej. Dlatego tak wiele wysiłku papież włożył w sprawę religijnego dialogu i pojednania” – mówił. Zdecydowanie opowiadał się za ekumenizmem i wspólnym poszukiwaniem prawdy, zwłaszcza między katolikami a prawosławnymi i protestantami: „Rozłam dzielący wyznawców Chrystusa jest zubożeniem wiernych poszczególnych Kościołów o to bogactwo, które wypracowała przez wieki pobożność innych wspólnot chrześcijańskich” – zaznaczył. Przypomniał również, że papież nazywał Żydów „starszymi braćmi w wierze” i wielokrotnie apelował o wyzbycie się grzesznego antysemityzmu. Znakiem tego otwarcia było zaproszenie przedstawicieli wszystkich wielkich religii świata na modlitwę o pokój w Asyżu w 1986 roku.
Na zakończenie homilii arcybiskup mówił o osobistej świętości Jana Pawła II: „Za wszystkimi jego czynami stała jego osobista świętość. Ojciec Święty nie tylko mówił o modlitwie – on się modlił. Nie tylko nawoływał, by kochać każdego człowieka – on naprawdę wszystkich kochał. Nie tylko powtarzał słowa Chrystusa o przebaczeniu – on sam przebaczył temu, który targnął się na jego życie.” Przypomniał, że papież cierpiał coraz bardziej, nie ukrywając bólu i zmęczenia, ale trwał przy ludziach do końca: „Umierał na oczach świata. Nie miał nic do ukrycia. Zachował wiarę pełną żarliwości do ostatnich chwil życia” – powiedział.
„A zatem – kochajmy św. Jana Pawła II Wielkiego. Niech to sanktuarium stanie się dzięki Chrystusowi żywym ośrodkiem pulsującej wiary, która widzi inaczej, nadziei, która widzi dalej, i miłości, która widzi głębiej” – zakończył arcybiskup Gądecki, przywołując również słowa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wśród przemian, w których gubimy właściwą miarę i ocenę spraw, rzeczy i ludzi, tak łatwo można zatracić wrażliwość na człowieka. Trzeba wówczas podnosić wysoko ku niebiosom Bożych przyjaciół i mówić:
‘Patrzcie, jak są uczczeni przyjaciele Boga.’”
Tablica pamiątkowa…
Poświęcenie pamiątkowej tablicy odbyło się w trakcie uroczystej Mszy Świętej, stanowiąc jeden z najbardziej symbolicznych momentów liturgii: „A teraz ksiądz arcybiskup Stanisław poświęci pamiątkową tablicę, która będzie na zawsze przypominać ten wyjątkowy historyczny moment nie tylko w historii naszej parafii czy diecezji i jubileuszu, ale też historii zbawienia” – zapowiedział ks. kan. Jan Jóźwiak, proboszcz parafii. Uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica upamiętnia ustanowienie Sanktuarium Diecezjalnego św. Jana Pawła II w Ciechanowie w dniu 18 maja 2025 roku.
Jej treść rozpoczynają słowa: „Na większą cześć Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego, którego chwała jaśnieje w świętych”, nadając całości głęboko teologiczny sens. Zawarto na niej również najważniejsze informacje o wydarzeniu: „Dnia 18 maja 2025 roku, w niedzielę wielkanocną, w dniu inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV, odbyła się uroczystość ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium św. Jana Pawła II w kościele Jemu dedykowanym w Ciechanowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, emerytowany metropolita poznański, z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego oraz licznie zgromadzonych wiernych.”
W dolnej części tablicy wspomniano o tych, którzy przyczynili się do powstania sanktuarium: „Sanktuarium powstało staraniem ks. kan. Jana Jóźwiaka, proboszcza parafii, oraz wielu dobroczyńców, w 105. rocznicę urodzin Karola Wojtyły…”.
Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego
Zaraz po poświęceniu tablicy głos zabrał Starosta Ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, podkreślając znaczenie wydarzenia nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i dla przyszłych pokoleń. W swoim przemówieniu odniósł się do uniwersalnego przesłania św. Jana Pawła II, które – jak zaznaczył – nie traci na aktualności: „Ustanowienie Sanktuarium św. Jana Pawła II w sercu naszego powiatu to znak, że wartości, które głosił – miłość, wolność, solidarność, prawda i wiara – są wciąż żywe” – powiedział starosta.
Podkreślił, że to wyjątkowe wyróżnienie, ale i zobowiązanie wobec nauczania papieża: „To ogromny zaszczyt dla Ciechanowa i całego powiatu, ale też niemałe wyzwanie, aby nauka św. Jana Pawła II nieustannie stawała się w naszym życiu rzeczywistością i inspirowała nas do podejmowania trudu zmiany naszych postaw w codzienności.”
Kończąc swoje wystąpienie, Jan Andrzej Kaluszkiewicz zwrócił uwagę na ponadlokalny i ponadczasowy wymiar wydarzenia. – „Otrzymujemy duchowe dziedzictwo, które przekracza granice pokoleń, parafii, a nawet diecezji” – dodał, wyrażając nadzieję, że sanktuarium będzie miejscem umacniania wiary i duchowej jedności nie tylko dla mieszkańców Ciechanowa, ale dla wszystkich pielgrzymów i wiernych, którzy będą tu przybywać. Na zakończenie wyraził również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Sanktuarium Diecezjalnego św. Jana Pawła II.
Podkreślił, że tak doniosłe wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób – duchownych, wiernych świeckich, władz samorządowych oraz licznych dobroczyńców. Wyraził również wdzięczność wszystkim obecnym na uroczystości – duchowieństwu, przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, służbom mundurowym, delegacjom szkół, organizacjom społecznym oraz mieszkańcom Ciechanowa i okolic.
ks. kan. Jan Jóźwiak – proboszcz parafii i inicjator powstania sanktuarium
Wzruszającym momentem liturgii było przemówienie ks. kan. Jana Jóźwiaka – proboszcza parafii i inicjatora powstania sanktuarium – który z ogromnym poruszeniem dziękował Bogu, duchownym, parafianom i wszystkim zaangażowanym w dzieło, które stało się jego życiowym powołaniem: „Jestem dziś przeszczęśliwy i bardzo wdzięczny Bożej Opatrzności. Dobry Bóg wysłuchał moich modlitw i modlitw moich parafian. Mamy długo oczekiwane, wymodlone sanktuarium” – mówił, nie kryjąc emocji. W szczególny sposób przywołał słowa swojej ulubionej świętej – Teresy od Dzieciątka Jezus: „Tylko Jezus jest. Wszystko inne – nie jest. Więc kochajmy Go do szaleństwa”, a zaraz potem dodał: „Ja nie potrafię Go tak kochać, ale kocham, jak umiem, i jestem zdumiony, że Ten najlepszy Pasterz spełnił wszystkie moje pragnienia.”
Kapłan podziękował także Matce Bożej Fatimskiej, patronce parafii, mówiąc: „To Ona wyprosiła u swojego Syna te wielkie rzeczy. To Ona jest tu proboszczem.” Nawiązując do duchowego znaczenia wydarzenia, przypomniał słowa św. Jana Pawła II z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi – jego zbawczej władzy, otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, systemów politycznych, kierunków cywilizacyjnych! Chrystus wie, co jest w człowieku. On jeden.” Wspomniał również duchowy testament papieża: „Abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która jest największa, która wyraziła się przez krzyż – a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.”
Zacytował także młodzieńczy wiersz Karola Wojtyły: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, dlatego wielbię tę miłość, gdziekolwiek by przebywała.” I dodał od siebie: „Myślę, że sens powstania tego sanktuarium i tej kaplicy adoracji jest jeden – aby pokochać Go jeszcze bardziej, a jeśli to możliwe – do szaleństwa. Tak, byśmy wszyscy spotkali się w niebie.”
„Jako budowniczy tej świątyni czuję dziś przede wszystkim wdzięczność i pokorę. Wdzięczność wobec Boga, że pozwolił mi doczekać tego dnia. Wdzięczność dla arcybiskupa Stanisława, który uświetnił tę uroczystość, wdzięczność dla naszego biskupa Szymona – bez którego ta świątynia nie stałaby się sanktuarium – i dla was wszystkich tutaj obecnych. Ale czuję też pokorę wobec zadania, które przed nami” – mówił ks. Jóźwiak. Dodał, że sanktuarium musi być codziennie budowane na nowo – przez Eucharystię, konfesjonał, modlitwę różańcową, adorację i troskę o bliźnich.
„Budowa tego kościoła była duchową pielgrzymką. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata składali cegiełki, ofiary, modlitwy, pracę, poświęcenie. To wasze zaangażowanie sprawiło, że dziś możemy powiedzieć z dumą: to jest Sanktuarium św. Jana Pawła II – serce duchowe naszej parafii i znak czasu dla całej diecezji płockiej” – mówił z głębokim przekonaniem.
Na zakończenie ks. Jóźwiak zaznaczył: „Nie sposób nie zauważyć, że dzieje naszej wspólnoty wpisują się w historię zbawienia – w wielki plan Boży, który prowadzi Kościół od wieków do wieczności. Sanktuarium to duchowa latarnia, która ma prowadzić ludzi do Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.”
Po jego słowach parafianie wyrazili wdzięczność arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu, biskupowi płockiemu Szymonowi Stułkowskiemu i ks. Jóźwiakowi. Biskup Stułkowski zachęcał wiernych do codziennego uczestnictwa w wieczystej adoracji oraz zaprosił na centralne obchody 950-lecia diecezji płockiej, które odbędą się w czerwcu. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo, którego udzielił arcybiskup Gądecki, a ostatnim akcentem wspólnej modlitwy była pieśń „Janie Pawle, do nas przyjdź…”, którą zgromadzeni odśpiewali z głębokim wzruszeniem.
Zdjęcia z uroczystości
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl