Prawie 2,3 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Szulmierzu

W środę 11 października 2023 Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk odwiedził Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Szulmierzu w gminie Regimin. W spotkaniu wzięli udział również Wójt Gminy Regimin – Mariola Kołakowska i Paweł Mazurkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szulmierzu.

Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin

Konferencję zaczęła Mariola Kołakowska, która zapowiedziała, że nowiny z którymi  Minister Sportu i Turystyki przyjechał do Szulmierza, umożliwią dobudowanie wyczekiwanej od lat sali gimnastycznej: „Szkoła ma prawie 70-letnią tradycję, powstała 1954 roku i nie miała sali gimnastycznej. Na tą informację o budowie sali gimnastycznej czekały pokolenia dzieci, młodzieży, rodziców, pedagogów, a nawet dziadków, ponieważ dzieci do tej pory korzystały z małej sali lekcyjnej dostosowanej do potrzeb wychowania fizycznego.

Chcemy, żeby dzieci z naszej gminy, a także mieszkańcy mogli prawidłowo rozwijać swoje umiejętności, dobrze się wychowywać, po prostu chcemy żeby ta sala umożliwiła im rozwój wychowania fizycznego. Mam nadzieję uda nam się to dokończyć, dzięki środkom rządowym, do końca 2024 roku”.

Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki

Następnie zabrał głos minister Kamil Bortniczuk. „To jest symboliczna szkoła, która doczeka się sali gimnastycznej dopiero w 70-tym roku swojego istnienia, dzięki polityce naszego rządu, która polega na tym, żeby wspierać małe społeczności, żeby w każdym zakątku Polski, nawet w najmniejszych miejscowościach stwarzać dobre warunki do życia, zakładania rodzin, wychowywania dzieci, prowadzenia swoich działalności gospodarczych. I ta wielowymiarowa polityka często znajduje swoje odzwierciedlenie w takich obrazkach jak ten za nami, toczącej się budowie pięknej, nowoczesnej sali gimnastycznej przy szkole.

W przyszłym roku będzie oddana na 70-lecie szkoły. Myślę, że będzie to piękne zwieńczenie historii tego budynku, pokoleń, które do tej szkoły uczęszczały i wielka radość dla obecnych uczniów i przedszkolaków, którym ta sala będzie przez następne lata służyła. Jestem przekonany, że dzięki dobrej polityce Pani Wójt i mądrym decyzjom Pana Dyrektora, ta sala będzie służyła również lokalnej społeczności, po godzinach pracy szkoły, tak żeby i dorośli, którzy chcą aktywnie chcą spędzać wolny czas, mieli ku temu możliwie jak najlepsze warunki, korzystając z boiska piłkarskiego wielofunkcyjnego czy nowo powstałej sali gimnastycznej.

Dzisiaj po tym jak Premier Mateusz Morawiecki przyznał z rezerwy budżetowej środki na rozpoczęcie tej inwestycji, my przyjeżdżamy z bardzo dobrą nowiną – niemalże 2,3 mln zł w ramach Programu Sportowa Polska, przyznajemy w ramach dotacji skierowanej na dokończenie tej inwestycji, aby zgodnie z planem w przyszłym roku mogła służyć lokalnej społeczności.

Dzisiaj jest bardzo dobry dzień dla wielu samorządów w Polsce, bo 83 projekty moją decyzją w ramach rozstrzygnięcia kolejnego naboru Programu Sportowa Polska, otrzyma dofinansowanie na blisko 160 mln złotych. To już jest trzecia lista w ramach Programu Sportowa Polska w tym roku. Wcześniej wsparliśmy około 250 projektów kwotą 460 mln zł, a to tylko Program Sportowa Polska. Warto pamiętać, że w tym roku rozstrzygnęliśmy również wnioski na kwotę ponad 1,1 mld zł w Programie Olimpia.

Program ten jest dedykowany budowie sal gimnastycznych przy polskich szkołach, bo to rzeczywiście jest bardzo duży problem. Ciągle jeszcze są szkoły, które nie posiadają sali gimnastycznej a my ten program (Program Olimpia z budżetem 2 mld zł, największy taki program w historii Polski nakierowany na wsparcie rozwoju infrastruktury sportowej), będziemy kontynuować tak długo, dopóki przy każdej polskiej szkole sala gimnastyczna, nowoczesna, funkcjonalna nie powstanie.

Warto pamiętać, że kwotą niemal 1,2 mld zł, wsparliśmy programy o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu, a sumaryczna wartość programów i dotacji sięga niemal 3 mld zł – to jest więcej niż nasi poprzednicy przez całych 8 lat swoich rządów w latach 2007-2015, podobnie znajduje to odzwierciedlenie w innych aspektach życia społecznego.

Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin, Paweł Mazurkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szulmierzu

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na nasz program profrekwencyjny, do którego po raz pierwszy przystąpiło również Ministerstwo Sportu i Turystyki. 15 października mamy w Polsce wybory parlamentarne, a to święto demokracji jest tym pełniejsze, im pełniejszy udział obywateli w tych wyborach. Dlatego zachęcamy gminy, żeby generować zainteresowanie wyborami. W związku z tym mamy program dodatkowych bonusów dla samorządów.

We wszystkich gminach do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczy 60%, taka gmina dostanie 250 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na potrzeby działających na terenie gminy klubów sportowych, a dodatkowo otrzyma również 250 tys. zł z Ministerstwa Rolnictwa na potrzeby działających na terenie gminy Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów ludowych, orkiestr.

Dodatkowo jeżeli gmina będzie miała najwyższą frekwencję w swoim powiecie, otrzyma dodatkowe 2 mln złotych – 1 mln na remont lub budowę wskazanych strażnic dla OSP i 1 mln na budżet obywatelski”. – oznajmił minister Kamil Bortniczuk.

Następnie pogratulował Wójt Gminy Regimin i przekazał symboliczny czek. Uczniowie z Szulmierza otrzymali również piłki i gry Monopoly poświęcone polskim olimpijczykom.

Zdjęcia z konferencji – Szkoła Podstawowa w Szulmierzu – 11.10.2023

Na zakończenie przemawiał dyrektor Paweł Mazurkiewicz, który podziękował za spełnienie marzeń uczniów i nauczycieli i zaprosił na przyszłe otwarcie inwestycji.

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article