Tradycyjne święcenie pól w parafii Sońsk z udziałem biskupa Szymona Stułkowskiego

W niedzielę 26 maja 2024 w miejscowości Marusy (gm. Sońsk) odbyła się uroczystość tradycyjnego święcenia pól. Została ona poprzedzona Mszą Św. w kościele parafialnym św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku odprawioną przez biskupa diecezji płockiej Szymona Stułkowskiego i proboszcza sońskiej parafii ks. kan. mgr Krzysztofa Jaroszewskiego. W wydarzeniu wziął udział Jarosław Muchowski – Wójt Gminy Sońsk oraz liczne grono mieszkańców gminy.

Mszę Świętą rozpoczął proboszcz Krzysztof Jaroszewski, który przywitał goszczącego w parafii biskupa Szymona Stułkowskiego oraz zgromadzonych wiernych. Przypomniał również o przypadającej tego dnia uroczystości Trójcy Świętej i znaczeniu towarzyszącego wiernym na co dzień znaku krzyża.

Poinformował, że to już druga w ostatnim czasie wizyta biskupa w sońskiej parafii, który niedawno brał udział w nabożeństwie Drogi Światła z młodzieżą. Mówił również o znaczeniu tradycyjnego obrzędu święcenia pól, kiedy to mieszkańcy modlą się, prosząc o urodzaj i szczęśliwe zbiory.

Zapowiedział także, że w tym roku w parafii Sońsk odbędą się dożynki diecezjalne. Biskup Szymon Stułkowski zapowiedział, że jeżeli Bóg pozwoli chętnie przyjedzie na dożynki i wyraził radość z możliwości wzięcia udziału w pięknej tradycji poświęcenia pól.

Homilię wygłosił biskup Szymon Stułkowski. W kazaniu nawiązał do uroczystości Trójcy Świętej:

„Wierzymy że Bóg jest jeden, ale w trzech osobach: Ojciec, Syn i Duch Święty. Ale jedność osób potęgą ich działania, czyli zawsze działa Ojciec, działa Syn i działa Duch Święty. Kiedy przychodzi Duch Święty to jest Syn i Ojciec. Jest takie takie sanktuarium maryjne w austriackich Alpach, trochę taka nasza Częstochowa. I to jest centrum kultu Matki Bożej. W środku kościoła jest taki mały ołtarz, w którym jest nieduża figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Mam kopię tej figurki na biurku, odziedziczyłem ją w spadku po zmarłym, pochodzącym z Poznania kardynale Zenonie Grocholewskim, mam też po nim pastorał i mitrę. I ołtarz z tą figurką jest w centrum kościoła, można zatem iść dalej w stronę ołtarza, który był przed soborem watykańskim II, kapłan stawał twarzą do tego ołtarza, tyłem do ludzi i celebrował Mszę Św.

I tam jest przedziwna scena ukrzyżowania pokazująca właśnie jedność osób w potędze i działaniu. Ołtarz jest z czarnego drewna, tak jak na Jasnej Górze, a figury na tle czarnego drewna ze srebra. I jest w tym ołtarzu ukrzyżowanie Jezusa, krzyż jest jakby wbity w kulę ziemską i ta kula ziemska jest tabernakulum. Nad ukrzyżowanym Jezusem wznosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Gdzie Ojciec?

Kiedy Jezus z krzyża modlił się słowami: Boże mój, Boże mój czemuś mnie opuścił? Ojciec jest jakby zawieszony na wysokości umierającego na krzyżu Jezusa i trzyma go za rękę. Niesamowite to robi wrażenie. Cała Trójca objawia się w tym centralnym momencie historii świata: dzieło zbawienia na krzyżu. Ojciec, który trzyma Jezusa za rękę i Duch Święty w znaku gołębicy nad umierającym Jezusem.

Jezus kiedy wziął na siebie grzechy całego świata to wziął też samotność, bo grzech oddala nas od Boga, wpycha nas szatan w samotność. I Jezus cierpi z powodu tej samotności, ale równocześnie jest w pełni zjednoczony z Ojcem bo realizuje jego wolę. I warto, kiedy czynimy znak krzyża, kiedy błogosławimy dzieci, wnuki, warto o tym myśleć, że wypraszamy wtedy moc Boga w Trójcy Świętej.

Kiedy będziemy modlić, prosić Boga o pobłogosławienie pola, pobłogosławienie pracy rolników, to też prosimy, żeby moc Trójcy Świętej towarzyszyła wszystkim, żeby ta przyroda mogła się rozwijać, żeby człowiek mógł bezpiecznie i skutecznie uprawiać ziemię, żeby mógł cieszyć się z owoców tego co wzrosło, żeby mógł się z tego utrzymać, żeby nie zabrakło chleba i innych pokarmów.”

Szymon Stułkowski – biskup Diecezji Płockiej i ks. kan. mgr Krzysztof Jaroszewski – proboszcz parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku

Na koniec biskup zaproponował wspólne błogosławieństwo znakiem krzyża pośród wiernych. W trakcie modlitwy wiernych mieszkańcy modlili się w intencjach: Kościoła, Papieża Franciszka, Biskupa Szymona, kapłanów, diakonów, rządzącym naszym państwem oraz pracujących na roli, aby odczuwali satysfakcję z zebranych plonów.

W trakcie ogłoszeń parafialnych ksiądz proboszcz zaprosił do udziału w nadchodzącej uroczystości Bożego Ciała, a także w Marszach dla Życia i Rodziny. Zapowiedział również kolejne uroczystości święcenia pól oraz odpust ku czci św. Wita, Modesta i Krescencji z uroczystym wprowadzeniem relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, podczas którego Mszy Świętej będzie przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy Mirosław Milewski.

Biskup Szymon Stułkowski ponownie wyraził radość z powodu uczestnictwa w tej pięknej uroczystości. Ogłosił również, że prośby o duchową adopcję dziecka poczętego przyniosły efekty oraz, że udało się uzbierać jałmużnę w kwocie ponad 80 tys. zł na Dom Pomocy prowadzony przez siostry zmartwychwstanki, które pod dach przyjęły ciężko chorych oraz upośledzone dzieci. Poinformował, że diecezja uruchomiła telefon dla osób, które potrzebowałyby pomocy w obronie życia.

Po Mszy Świętej uczestnicy przejechali za bryczką konną oraz za jeźdźcami na koniach do czterech kopców granicznych znajdujących się na terenie Marus w gminie Sońsk. Było to poświęcenie pól w tradycyjnym stylu, które było okazją do wspólnego spotkania, modlitwy oraz integracji mieszkańców.

Zdjęcia z uroczystości 26.05.2024

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article