XIX Koncert Kolęd

W niedzielny wieczór 26 stycznia 2020r. odbył się już XIX koncert kolęd w wykonaniu schol, zespołów i chórków z Ciechanowa i okolic.

 

Podczas koncertu licznie zgromadzeni słuchacze mogli usłyszeć utwory które najbardziej zakorzeniły się w polskiej tradycji, trudno bez nich sobie wyobrazić przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Polacy je kochają, śpiewane są w świątyniach i w rodzinnych domach mają moc jednoczenia ludzi. Pisane są przez Polaków i dla Polaków ale autorzy często są nieznani z imienia i nazwiska.

 

 

Niektóre z nich przypominają uroczyste hymny kościelne inne wzruszające kołysanki albo wesołe przyśpiewki, są też śpiewane ku pokrzepieniu serc i zawierają w sobie cząstkę tożsamości i poczucia wspólnoty. Można by powiedzieć, że odwołują się bardziej do emocji albo też do ważnych wydarzeń obecnych w życiu Polaków. Ale wszystkie opisują wydarzenia związane z Narodzeniem Chrystusa.

 

Kolędy to utwory bardzo stare, liczące dwieście albo trzysta lat, mimo to wciąż są żywe i chętnie je śpiewamy, gramy i słuchamy. Kolędy są skarbem polskiej kultury i wyrazem naszej religijności.

 

 

Koncert rozpoczęli organizatorzy tego wydarzenia Chór Victoria pod kierunkiem organisty Pana Dominika Molewskiego i wykonali utwór: „Anioł Pasterzom mówił” kolejno schola „Anioły” z Fary pod kierunkiem również Pana Dominika Molewskiego wykonali Pastorałkę od serca do ucha” zespołu Rokiczanka Marta Skibińska z akompaniamentem Dominika Molewskiego, opiekunem scholi jest ks. Michał Podgórski. Następnie zaśpiewał „Chór TU es Petrus” z parafii Św. Piotra Apostoła w Ciechanowie pod kierunkiem organisty Pana Marka Bączka dwie kolędy: „Dzieciątko niesie miłości: i „Wesołą Nowinę”.

 

Kolejno zaprezentował się harcerski zespół wokalno instrumentalny „ŻywiołyArt” pod kierunkiem harcmistrza Piotra Rzeczkowskiego i wykonali dwa utwory: „Dzisiaj w Betlejem” i „Skrzypi wóz”. Później podziwiać można było występy zespołów wokalnych: Nadzieja i Melodia oraz zespołu wokalno instrumentalnego Kwartet z Gminnego Ośrodka Kultury Opinogóra Górna pod kierunkiem Roberta Bartołda, którzy wykonali kolędy: „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Anieli w niebie”, kolęda „Dla nieobecnych”, „Mario czy Ty wiesz” i „Dzisiaj w Betlejem”.

 

Zaprezentował się również chór „Francesko” z parafii Św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie również pod kierunkiem organisty Roberta Bartołda, chór zaśpiewał: „A to co Ziemianie” i „Nuż my dziś Krześcijani”. Po raz kolejny zaprezentowała się młodzież z Ludowego Zespołu Artystycznego Mały Ciechanów Marta Skibińska i Piotr Rosiński. Marta Skibińska zaśpiewała: „Zaśnij dziecino”. A później we dwoje wykonali wiązankę kolęd. Nie mogło zabraknąć zespołu wokalno instrumentalnego „Braacia” z parafii Św. Józefa w Ciechanowie. Zespół wykonał utwory: „Wśród nocnej ciszy” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

 

Przed publicznością zaprezentował się również chór TOTUS TUUS z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie pod kierunkiem organisty Pana Rafała Witkowskiego który zaśpiewał: „Dzisiaj w Betlejem” i „Adeste Fideles” i Ludowy Zespół Artystyczny Ciechanów pod kierunkiem Pani Rity Tarczyńskiej przy akompaniamencie Dominika Molewskiego w wykonaniu: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Noc cicha w śnie”.

 

Podczas koncertu premierę miał Powiatowy Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Pana Jana Andrzeja Kaluszkiewicza, który wykonał utwory: „Do szopy hej pasterze”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Na koniec wystąpił chór EMAUS ze Strzegowa pod kierunkiem Mariusza Usiądka.

 

Po koncercie głos zabrał proboszcz parafii Św. Józefa ks. Kan. Zbigniew Adamkowski, który serdecznie podziękował za przepiękny koncert w wykonaniu schol, zespołów i chórków z Ciechanowa i okolic. Udział w koncercie również wzięła Pani Poseł na Sejm Anna Cicholska, która również bardzo serdecznie podziękowała za kultywowanie tradycji w śpiewaniu kolęd.

 

Koncert prowadziła Pani Hanna Rokicka prezes Stowarzyszenia Muzycznego “Victoria”, które było organizatorem koncertu.

 

 

Tekst, video, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article