„Życie pańskie leży w moim ręku” – takie słowa w liście skierował ppor. M. Dziemieszkiewicz ps. „RÓJ” do dyrektora I Liceum w Ciechanowie

Jest 24 maj 1949 rok. W tym dniu Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” – Wojenny Komendant i żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych adresuje pismo UPOMNIENIE do Teodora Leonarda Młynarskiego – pierwszego powojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum i I Liceum dla Dorosłych im. Zygmunta Krasińskiego  w Ciechanowie. W swoim liście informuje – (poniżej oryginalny list):

Teodor Leonard Młynarski – nauczyciel języka polskiego, poeta, publicysta, dyrektor pierwszego powojennego Państwowego Gimnazjum i I Liceum dla Dorosłych w Ciechanowie im. Zygmunta Krasińskiego  w Ciechanowie.

Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Wydawał tomiki poezji i działał w amatorskim teatrze, którego był założycielem.  Jego nazwiskiem jest nazwana ulica w Ciechanowie.

Współpraca z Urzędem Bezpieczeństwa

Po wyzwoleniu Ciechanowa (17.01.1945 r.) i wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej, zaszczepiony ideologią czerwonej zarazy 3 lutego 1945 r. otrzymał awans i znalazł się w składzie komunistycznej Powiatowej Radzie Narodowej w Ciechanowie.

Później został zwerbowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Ciechanowie i działał w okresie: od 5 marca 1955 r. do 25 października 1963 r. otrzymując ps. „Brzoza” oraz kategorię L.K. – „lokal kontaktowy”. Oznacza to, że szkoła przy ul. Powstańców Warszawskich 4 w Ciechanowie, którą zarządzał była wykorzystywana do działań operacyjnych Urzędu Bezpieczeństwa (podsłuchy, inwigilacja, wywiady).

Teodor Leonard Młynarski

Więcej na temat życia pedagoga, publicysty i konfidenta Urzędu Bezpieczeństwa znajdziemy w aktualnym wydaniu Ciechanowskich Zeszytów Literackich nr 23, który możemy pobrać tutaj.

Źródło:

  • Oryginalny List Komendanta Wojennego „Roja” z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, adresowany do Dyrekcji Państwowego Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych w Ciechanowie – T. L. Młynarskiego, 24.05.1949 r. (ze zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Spuścizna po Teodorze Leonardzie Młynarskim, MSM/H/Mł/932.), opublikowany w publikacji dr Teresy Kaczorowskiej w 23. numerze „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” Teodor Leonard Młynarski (1906-1978) – pedagog, poeta, redaktor „5 Rzek” (Związek Literatów na Mazowszu, Ciechanów 2021).
  • Fotografia archiwalna pochodząca z legitymacji członkowskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego wydanej przez Ognisko Ciechanów dla Teodora Leonarda Młynarskiego, Ciechanów, 01.07.1949 r, Ciechanowskie Zeszyty Literackie nr 23.
  • Archiwa państwowe.
Previous ArticleNext Article