34. spotkanie w Saloniku Elizy – gość Waldemar Smaszcz

W minioną niedzielę 23 kwietnia 2023 w Saloniku Elizy, w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze znów zaroiło się od gości. Pomysłodawczyni i gospodyni salonikowych spotkań – Zofia Humięcka w wiosennym nastroju przywitała licznie zebraną w Oranżerii publiczność.

W roku 2023, roku któremu patronuje między innymi Aleksander Fredro o największym polskim komediopisarzu opowiadał Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz. Atrakcyjność twórczości A. Fredry nie zmniejsza się pomimo upływu lat.

Monika Salamon – Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku: Maria Horodecka, Karolina Kałuża, Karolina Lichaj i Julia Marciniak, Zofia Humięcka i Waldemar Smaszcz

Fredro tworzył w epoce romantyzmu i pisał… komedie. Choć jego sztuki były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność w teatrach to niestety doświadczył on ostracyzmu ze strony środowiska literackiego.

Wrażliwy autor na kilkanaście lat „złamał pióro” a gdy znów wrócił do pisania jego utwory „lądowały” w szufladzie. A. Fredro do śmierci nie zgadzał się na ich publikacje. Smutny komediopisarz nie raz udowodnił swój patriotyzm. Z braćmi zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego i armii napoleońskiej. W swoich sztukach zawsze z troską o rodaków pokazywał ich wady.

Fredro wiedział już wtedy, że najlepszą metodą wychowawczą jest : uczyć bawiąc. Gdybyśmy zechcieli, my, dziś spojrzeć na siebie krytycznie ale z miłością to sentencje A. Fredry znów byłyby aktualne bo: „… zgoda, zgoda a Bóg wtedy rękę poda”.

Koncert „Gramy razem” – Salon Romantyczny

Prawdziwą ozdobą fredrowskiego Saloniku Elizy były studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, członkinie Międzywydziałowego Koła Muzyki Kameralnej: Maria Horodecka, Karolina Kałuża, Karolina Lichaj i Julia Marciniak. Młode artystki brawurowo, w duetach na cztery ręce wykonały utwory na fortepian: Fanny Mendelssohn-Hensel, F. Schuberta i K. T. Jurczaka.

Żegnając Zofia Humięcka, podziękowała publiczności, która wybrała Salonik Elizy pomimo słonecznej pogody zachęcającej raczej do spacerów w plenerze.

Zofia Humięcka i Waldemar Smaszcz

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article