IV Turniej Petanque o Puchar Starosty Powiatu Ciechanowskiego

W gorącą sobotę 27.08.2022 r. w Gołotczyźnie odbywały się równolegle dwa wydarzenia. Choć były niezależne od siebie, to jednak w pewnym sensie połączone. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie organizowało Rodzinny Piknik Ekologiczny z licznymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie trwało od godziny 10.00, aż do 18.00 w Rodzinnym Parku Edukacji i Rozrywki, opodal malowniczego dworu Aleksandry Bąkowskiej.

Tuż obok, na nowych, imponujących bulodromach, Klub Petanki Ciechan Ciechanów zorganizował IV Turniej Petanque o Puchar Starosty Ciechanowskiego. Turniej po raz pierwszy odbywał się w Gołotczyźnie. Poprzednie jego edycje miały miejsce na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Starosta Powiatowy Joanna Potocka-Rak powiedziała, że impreza ma wymiar integracyjny.

Podkreśliła zasługę Mariusza Stawickiego dla powstania tego turnieju i przyznała mu tytuł Superbohatera Powiatu Ciechanowskiego, wręczając stosowną grafikę w komiksowym stylu. Szef Klubu Petanki był na tyle zaskoczony, że nie bardzo wiedział co odpowiedzieć, otrzymał jednak rzęsiste brawa od zgromadzonych i zajął się wyjaśnieniem organizacyjnych zasad przeprowadzenia turnieju.

Wydarzenia się w pewnym sensie łączyły, ponieważ dzieci uczestniczących w turnieju graczy, mogły wziąć udział w pikniku i w ten sposób każdy członek rodziny miał coś dla siebie z tego kolejnego upalnego, słonecznego weekendowego dnia.

W szranki na nowych bulodromach stanęło aż 27 drużyn: LZA Ciechanów, KGW Humięcino, Radni Powiatu Ciechanowskiego, KGW Kołaczków Swojskie Babki, Obiedzino Razem, KGW Ciemniewo, WCR w Ciechanowie, Terytorialsi, KGW w Chrościcach, MIG, Potworzy i Spółka, KGW Czarownice, Niebiescy, PSP w Ciechanowie, KGW w Łysakowie, Sprytne Bulinki, Leśna Drużyna, KGW Zygmuntowo, Skoda, PUK Ciechanów, Ananasy z Uczelnianej Klasy, KGW Biedroneczki, Powiatowy Uniwersytet Trzeciego Wieku, Powiatowy Hogwart, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, KGW Regimin oraz Longinus.

Zmagania stały na bardzo wysokim poziomie, były zażarte lecz przebiegające w atmosferze fair play, niemniej zwycięzca mógł być tylko jeden. Puchar Starosty dumnie wzniosła do góry w geście triumfu drużyna o nazwie PSP w Ciechanowie.

Podczas gdy na bulodromach trwała walka, dzieci bawiły się na pikniku. Cała gamę ciekawych gier i zabaw oraz zajęć plastycznych zorganizowali im animatorzy z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Był też człowiek, który z pasją i ciekawie opowiadał o życiu i znaczeniu pszczół.

Jedno ze stoisk, prowadzone przez, Dorotę Stasiełuk, prezentowało dwa manekiny dziecięce, które miały uświadomić, co dzieje się z niektórymi dziećmi. Jeden imitował dziecko z zespołem FAZ, czyli przypadłością, która dotyka dzieci kobiet, które regularnie nadużywają alkoholu podczas ciąży, natomiast drugi manekin – dziecko kobiety, która podczas ciąży zażywała narkotyki. Manekiny przedstawiały specyficzny wygląd zewnętrzny, budowę anatomiczną i odruchy takich dzieci.

Dzieci te mają charakterystyczne rysy twarzy i niską masę ciała. Inna laleczka przedstawiała z kolei dziecko z SBS czyli zespołem dziecka potrząsanego, co skutkuje charakterystycznymi drgawkami i wymiotami.

Prezentacja przygotowana przez Państwową Uczelnię Zawodową im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie miała za zadanie uświadomić, jakie mogą być skutki picia alkoholu i zażywania narkotyków podczas ciąży oraz stosowaniem przemocy wobec niemowląt w postaci gwałtownego potrząsania takim niemowlęciem.

Podczas pikniku dzieci bawiły się i grały przy muzyce. Była też możliwość posilić się i uzupełnić płyny, co jest ważne w takim upale, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu.

IV Turniej Petanque o Puchar Starosty Powiatu Ciechanowskiego

Rodzinny piknik ekologiczny w Gołotczyźnie

Previous ArticleNext Article