W sobotę 27 sierpnia 2022 r. odbyły się dożynki gminno-parafialne w gminie Gołymin-Ośrodek. Gmina Gołymin-Ośrodek, to typowo wiejska gmina, w której zdecydowana większość mieszkańców utrzymuje się z pracy na roli. Użytki rolne stanowią około 90% obszaru tej, położonej na wschodnich rubieżach powiatu ciechanowskiego jednostki administracji terytorialnej.
Większość użytków rolnych to gleby bardzo dobre i dobre, pszenno-buraczane. Cztery tysiące ludzi zamieszkuje tam obszar ponad 100 km kwadratowych podzielonych aż na 28 sołectw. Natomiast historia parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela sięga aż XIV wieku.
Nic więc dziwnego, że dożynki, to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu tej gminy i parafii. Dożynki, nie tylko na terenie Polski, ale i w całej słowiańszczyźnie oraz krajach bałtyckich obchodzone są od wieków. Obyczaj oczywiście ewoluował i zmieniał się na przestrzeni lat, by osiągnąć obecną formę święta zarówno religijnego, jak i świeckiego oraz ludowego, obchodzonego ongiś w pierwszy dzień jesieni, a obecnie pod koniec sierpnia, zwykle w niedzielę, czasami w sobotę. Nie inaczej było i jest w Gołyminie.
Obchody dożynkowe w roku obecnym rozpoczęły się o godzinie 15.00 uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, którą celebrował ksiądz proboszcz Marek Świgoński. Gospodarz dożynek, wójt Adam Budek powitał mieszkańców gminy, rolników, delegacje sołectw i gości. Powiedział, że dożynki to czas radości po trudach żniw. Podziękował rolnikom za ten trud i owoce ich pracy. Wspomniał o wzroście cen paliwa i nawozów, co zmniejsza opłacalność rolniczej pracy.
Dlatego życzył wszystkim rolnikom nastania lepszych czasów, żeby nigdy nie zabrakło na naszych stołach chleba. Wójt podziękował sponsorom dożynek: Robertowi Gajdzie z Gajda-Med., Jackowi Nieściorowi z Kancelarii Prawnej, Andrzejowi Grabowskiemu z Gospodarstwa Rolnego BARBARA, Waldemarowi Cejmerowi ze stacji paliw w Gołyminie, Pawłowi Goc z firmy brukarskiej w Nasierowie Dolnym i przedsiębiorstwu BUDOMUR w Pułtusku.
Ksiądz proboszcz poprosił o błogosławieństwo Boże dla rolników i również podziękował im za trud ciężkiej pracy oraz za dary złożone przed Bożym ołtarzem. Podkreślił, ze choć to owoce ciężkiej pracy rolników, to jednak przede wszystkim jest to Boży dar. Gdyby nie Bóg, na nic zdałyby się wysiłki ludzkie. Ważne jest więc aby przychodzić do kościoła z duchem wdzięczności wewnątrz siebie.
Człowiekowi współczesnemu, dysponującemu nowoczesnymi maszynami, nawozami, temu arsenałowi, który ma zgromadzony na podwórku i w budynkach gospodarczych, łatwo jest popaść w pychę, że wszystko zależy od niego. Wtedy zapomina o Bogu, modlitwie do niego. Niemniej nie da się polegać tylko na sobie, samemu zaplanować sobie przyszłości. To wszystko jest w rękach Boga. Żaden człowiek nie jest w stanie dołożyć do swojego życia nawet sekundy, a co dopiero zapanować nad przyszłością. I o tym trzeba pamiętać, by nie popaść w pychę. Naród wybrany na pustyni doświadczył głodu i zaczął buntować się przeciwko Mojżeszowi, że wyprowadził ich z Egiptu. Mojżesz zaczął się modlić do Boga i ten zsyłał im codzienne z nieba mannę.
Izraelici zbierali tyle, żeby starczyło im na jeden dzień. Kiedy niektórzy, co bardziej pazerni, zbierali na dłużej, by drugiego dnia się nie trudzić, nie zbierać i mieć zapas, manna się psuła. Oznaczało to, że bardziej od manny człowiekowi było potrzebne zaufanie, że Bóg zawsze zaradzi. Ważne jest by zbierać nie tylko plony ziemi, ale też plony duchowe. I to było przesłanie dożynkowej homilii w Gołyminie.
Następnie uczestnicy przemieścili się w okolicę ulicy Rynek, gdzie zaplanowano pozostałą część uroczystości. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Gołyminiacy” oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Ciechanów. Zadowoleni mogli czuć się również najmłodsi, dla których organizatorzy przygotowali moc atrakcji.
Po części oficjalnej odbyła się huczna zabawa taneczna, która potrwała aż do północy. Mieszkańcy chętnie i licznie wzięli w niej udział, jako że noc była gwiaździsta i bardzo ciepła. Miło wiec było pląsać w rytm tanecznej muzyki pod rozgwieżdżonym, sierpniowym niebem. W ten sposób kolejne uroczystości dożynkowe w gminie Gołymin-Ośrodek przeszły do historii.
Zdjęcia z uroczystości
Przemarsz korowodu dożynkowego Gołymin Ośrodek – video