72. rocznica śmierci żołnierzy „Roja” ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza – uroczystości w Zielonej k. Ciechanowa

W niedzielę 27.02.2022 r. w miejscowości Zielona koło Ciechanowa – Gmina Krasne odbyły się uroczystość upamiętniająca śmierć Żołnierzy Wyklętych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z samodzielnego patrolu st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego, pseudonim „Tygrys”. 

72 lat temu dokładnie 25 lutego 1950 r. w gospodarstwie rolnym Osyski koło Ciechanowa w walce z wojskami komunistycznymi – oddziałami Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa zginęli żołnierze z oddziału „Roja”- Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski ”Zapora”.

Tego dnia (27.02.2022 r.) w kościele parafialnym pw. św. Mateusza Apostoła w miejscowości Zielona koło Ciechanowa – Gmina Krasne została odprawiona Msza Święta za poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego i ich rodzin, które również były poddawane represjom. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, służb mundurowych, rodziny Żołnierzy Wyklętych, uczniowie szkół wraz z lokalną społecznością.

Po zakończeniu nabożeństwa w pobliżu kościoła, przed pomnikiem upamiętniającym 39 Żołnierzy Niezłomnych z okolic Ciechanowa złożono znicze i kwiaty oraz oddano pamięć ich waleczności. Uroczystość w miejscu pamięci poprowadziła Agata Pytel – dyrektor I Liceum Ogólnokształcące Cn-B Im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

Warto przypomnieć, że tablica przed którą zostały złożone kwiaty i zapalone znicze jest najstarszą formą upamiętnienia żołnierzy II konspiracji na Północnym Mazowszu. Została wmurowana w 1992 r.

Zdjęcia z uroczystości – 27.02.2022 r.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article