Ciechanów oddał hołd bohaterom podczas 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy Ciechanowa i okolic, wzorem lat ubiegłych 1 sierpnia 2023 r. o godz. 17 spotkali się przed pomnikiem Powstańców Warszawskich w Ciechanowie, aby upamiętnić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Organizatorami obchodów byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód w Ciechanowie i Prezydent Miasta Ciechanów. Wartę honorową pełnili żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kadeci z ciechanowskiej szkoły mundurowej I LO PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.

Tradycyjnie w godzinę „W” w mieście zawyły syreny alarmowe. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński, następnie delegacje złożyły kwiaty. W uroczystościach udział wzięli ciechanowscy motocykliści i kibice.

Prezydent Miasta Ciechanów – Krzysztof Kosiński:

W swoim przemówieniu przypomniał, jak ważna jest pamięć o heroizmie, determinacji i ofierze jaką ponieśli warszawscy powstańcy. Podkreślił przy tym, że współczesny, żyjący w czasach pokoju człowiek, nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie permanentnego strachu, bólu i tęsknoty za utraconą wolnością.

Po 5 latach okupacji niemieckiej 1 sierpnia 1944 Warszawa stanęła do nierównej walki. Przez 63 dni Powstania Warszawskiego, mimo wszystko codziennie próbowano żyć i zachować chociaż namiastkę normalności. Nie tracono nadziei, zawierano małżeństwa, co jest znamienne bo przecież wstąpienie w związek małżeński oznacza ufność i wiarę, że przed nowożeńcami jeszcze wiele wspólnych lat.

Następnie prezydent przytoczył słowa pułkownika Kazimierza Iranka – Osmeckiego:

Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.

Przemówienie zakończył słowami: „Dziś oddajemy hołd 200-tysiącom poległym, walczącym w Powstaniu Warszawskim. Walczącym o wolność własną i kolejnych pokoleń. Walczącym w sercu naszego kraju – Warszawie. Dziś razem z Warszawą jest Ciechanów i setki miast w całej Polsce, które upamiętniają powstańców. Cześć i chwała Bohaterom!”

ks. prałat mgr Eugeniusz Graczyk:

Następnie do odmówienia modlitwy w intencji poległych Powstańców Warszawskich, poproszono ks. prałata mgr Eugeniusza Graczyka, kapelana ciechanowskich kombatantów, którą poprzedził krótkim wstępem: „Z biało-czerwoną opaską na ręku, w sercu z wiarą w zwycięstwo, w dniu 1 sierpnia 1944 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie – wielki zryw niepodległych duchem polaków. Wielcy synowie Ojczyzny stanęli w obronie tego co najświętsze dla naszego narodu”.

Następnie podkreślił, że powstańcy chcieli pokazać światu, że Polska żyje i nie ugnie się ani przed niemieckim faszyzmem, ani przez sowieckim komunizmem oraz, że ze złem nigdy nie wolno iść na kompromis. „Zatrzymujemy się w godzinie „W”, w samej Warszawie, w Ciechanowie i tylu innych miejscach, by jako wierzący modlić się za bohaterów heroicznych dni walczącej stolicy i pochylić przed nami​ nasze czoła. Ich ofiara nie poszła na marne, jest i będzie natchnieniem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów”. Po tych słowach ks. prałat rozpoczął modlitwę pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich Powstańców Warszawy.

W ramach obchodów rocznicy w kościele Św. Piotra Apostoła została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Warszawskich. Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były nie tylko hołdem złożonym bohaterom, ale również wyrazem wdzięczności i szacunku dla tych, którzy oddali swe życie w walce o wolność Polski. Cześć i chwała Bohaterom!

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Lepsza jakość i więcej zdjęć – Facebook.com/Ciech24pl

Previous ArticleNext Article