81 rocznica mordu w Lasach Ościsłowskich na mieszkańcach Północnego Mazowsza

Dzisiaj przypada 81 rocznica mordu na mieszkańcach Północnego Mazowsza, był to największy mord na terenach Ziemi Ciechanowskiej. Zbrodni w Lasach Ościsłowskich dokonali żołnierze Niemieccy.

Cmentarz w Ościsłowie składa się z 92 betonowych krzyży umieszczonych w dwóch lokalizacjach. Jadąc od strony Ciechanowa po prawej stronie znajdują się mogiły rozstrzelanych osób niepełnosprawnych i chorych. Po lewej stronie spoczywają rozstrzelani działacze organizacji wolnościowych i inteligencji – więcej na ten temat…

W dniu dzisiejszym 20.02.2021 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia, podczas której udział wzięli: Posłanka na Sejm VIII i IX kadencji – Anna Cicholska, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie – Jolanta Teklińska i Rafał Panfil, Dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Mieczysław Górgielewicz, Wojskowa Komenda Uzupełnień – mjr Krzysztof Sitarski, Ksiądz Krzysztof Kosewski – proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Sulerzyżu, Przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Ciechanowskiego oddziału Związku Sybiraków – Helena Sędzicka, Jednostka Strzelecka 1863 Unieck wraz z komendantem starszym inspektorem Arturem Zybałą, Wicedyrektor ZS nr 1 im. Gen Józefa Bema w Ciechanowie ppłk Karol Szczepaniak oraz uczniowie szkoły I LO CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie wraz z dyrektorem szkoły – Agatą Pytel i prowadzącym dzisiejszą uroczystość Adamem Pytel również z tego samego liceum.

Zdjęcia z uroczystości – 20.02.2021 r.

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

 

Previous ArticleNext Article