IX edycja Leśnej ZaDyszki w Szulmierzu

Za nami IX edycja Leśnej ZaDyszki – zawodów organizowanych w Gminie Regimin na terenie Leśnictwa Szulmierz. Impreza odbyła się w sobotę 8 czerwca 2024 i jak co roku, przyciągnęła liczne grono zawodników oraz kibiców. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie „ZaDyszka” we współpracy z Urzędem Gminy w Regiminie oraz drużyną MUKS „Czarni” Regimin.

Celami, które przyświecały organizatorom zawodów były: promocja Gminy Regimin i regionu, popularyzacja biegania oraz turystyki rowerowej na terenie obszarów leśnych oraz walorów przyrodniczych i ochrony przyrody, a także promowanie zdrowego stylu życia, integracja pokoleń mieszkańców gminy Regimin i regionu oraz promocja organizacji, instytucji i firm wspierających organizację imprezy.

Trasa zawodów to 5 kilometrowa pętla rozpoczynająca się na terenie przyległym do leśniczówki w bezpośrednim sąsiedztwie hodowli danieli. Prowadzi ona przez dukty leśne (4 km) oraz częściowo drogą asfaltową (1 km). Przebieg trasy został tak opracowany, aby jak najpełniej pokazać piękno mazowieckiej przyrody i oprócz rywalizacji sportowej miał również walory edukacyjne i poznawcze.

Na listach startowych znalazło się łącznie 462 osoby. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w trzech biegach oraz cross duathlonie. Do wyboru mieli: bieg na dystansie 5 km (1 pętla), Nordic Walking – 5 km (1 pętla), bieg na dystanse 10 km (2 pętle) oraz Cross Duathlon na dystansie 2,5 km biegu – 7,5 km jazdy na rowerze (cross) – 2,5 km biegu. Zawodnicy rywalizowali z podziałem na kategorie wiekowe kobiet oraz mężczyzn, jak również w kategorii open. Wyróżniono również oddzielne kategorie dla samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych. Przewidziano także biegi dla dzieci na dystansie 1,5 km bez klasyfikacji.

Najmłodszy z uczestników (rocznik 2023) wziął udział w Wielkim Biegu Małych Ludzi z pomocą rodziców. Natomiast najstarszy zawodnik (rocznik 1947) podjął wyzwanie w biegu na dystansie 10 km.

Wśród kobiet najmłodsza uczestniczka (rocznik 2022) przy wsparciu rodziców, wystartowała w Wielkim Biegu Małych Ludzi. Najstarszą zawodniczką (rocznik 1950) była przedstawicielka Klubu Seniora w Lekowie, która wzięła udział w kategorii Nordic Walking.

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie: https://superczas.pl/lesna-zadyszka-2024/wyniki#main

Nie mogło zabraknąć nagród dla najlepszych zawodników. W biegu na 5 km, marszu Nordic Walking na 5 km oraz w biegu na 10 km nagrody przewidziano za pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz dla pierwszej trójki open wśród kobiet i mężczyzn.

W Cross Duathlonie nagrodzono trzy pierwsze miejsca w kategoriach kobiet i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg otrzymali okolicznościowy medal, a po biegu regenerujący posiłek. Dodatkową atrakcją było losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów.

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin i Rafał Smoliński

Rafał Smoliński – reprezentant AZS PANS CIECHANÓW oraz KS Przaśnik Przasnysz, który jedyny wziął udział podczas jednego dnia w trzech konkurencjach dzieli się wrażeniami z zawodów:

„Zacząłem od duathlonu, trochę mnie wymęczyła ta trasa, szczególnie rowerowa, gdzie koledzy z Ciechanowa mieli bardzo silną ekipę i musiałem gonić. Na szczęście udało się ich wyprzedzić na biegu, co jest moją mocną stroną. Później bieg na 5 km. Biegłem za Krzyśkiem Żebrowskim, który jest bardzo dobrym zawodnikiem. Pokonał mnie i tak samo na 10 km, Krzysiek pokazał klasę, wygrał, ja dobiegłem trzeci. Bardzo fajna organizacja, bardzo fajne zawody, na pewno za rok tu wrócę. Biegłem tu już trzy lata temu i na pewno będę kontynuował.

Na każdym biegu spora rywalizacja, dużo dzieci, to też jest dobry prognostyk. Będą nasi następcy. Studiuję pielęgniarstwo, będziemy edukować pacjentów, to jest najłatwiejsza forma aktywności, dlatego polecamy, zapraszamy, fajna przygoda, fajna zabawa, no i przede wszystkim dużo zdrowia.”

Rafał Smoliński w kategorii duathlon zajął I miejsce (czas 45:00), w biegu na 5 km II miejsce (czas 17:17), a w biegu na 10 km III miejsce (czas 36:15).

Małgorzata Czernik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Teofila Lenartowicza w Regiminie, która brała udział w kategorii Nordic Walking opowiada o udziale w zawodach:

„Biegło się fantastycznie, trochę było ciężko na asfalcie, trochę było gorąco, ale ochłoda, woda na każdym w zasadzie zakręcie stała pomoc. Młodzi ludzie nas wspierali, dopingowali nam. Nie będzie miejsca medalowego, ale nie zasmucam się tym. Osiągnęłam zdecydowanie lepszy wynik niż w zeszłym roku. Prawie 4 minuty szybciej niż w zeszłym roku.

Myślę, że to jest satysfakcja ogromna i takie poczucie, że dałam radę, jestem z siebie dumna, nie zawsze musi być podium. Liczy się konsekwencja i to, że dałam radę.”

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin dzieli się wrażeniami z zawodów z perspektywy organizatora:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej Leśnej ZaDyszki. Jest to już IX edycja, pogoda jak zwykle nam dopisuje, zawodnicy jak zwykle nas nie zawiedli. Uczestników mamy około 430, mamy również widzów czyli kibiców. Na Leśnej Polanie dużo się dzieje. Nam przede wszystkim zależało na tym, żeby Leśna ZaDyszka była właśnie taką aktywizacją ludzi, jeżeli chodzi o sport. Ale też zależy nam bardzo na promocji naszego regionu, na promocji naszych szulmierskich lasów i mam nadzieję, że osoby uczestniczące dzisiaj w ZaDyszce również docenią to piękno natury, które znajduje się na terenie naszej gminy.

Każdy z zawodników otrzymał pakiet startowy, piękny, drewniany medal, ale oczywiście po zakończonych konkurencjach we wszystkich kategoriach, odbędzie się losowanie tzw. fantów ufundowanych przez naszych cudownych, wspaniałych sponsorów i chciałam w tym miejscu im serdecznie podziękować za to, że wspierają nas, że możemy na nich zawsze liczyć i mam nadzieję, że w przyszłym roku, a będzie to X – jubileuszowa edycja Leśnej ZaDyszki, również będą z nami.

Tak jak możemy zauważyć, są tu dzieci, jest młodzież, różne grupy społeczne. Mamy również stanowiska z różnymi instytucjami, urzędami, koła gospodyń wiejskich. Można tutaj również skorzystać z namiotu Nadleśnictwa Ciechanów. Widać tutaj rodziny z dziećmi, więc jest to doskonała integracja, promocja naszego regionu, a także promocja aktywnego trybu życia.”

Galeria zdjęć z IX edycja Leśnej ZaDyszki w Szulmierzu – 08.06.2024 – Facebook.com/Ciech24pl

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article