Katarzyna J. Kowalska – dziennikarka i reporterka gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie przyzwyczaiła już swoich czytelników i fanów do spotkań z ciekawymi ludźmi. Do tej pory byli to: artyści, poeci, muzycy, dziennikarze, podróżnicy, archeolodzy, znawcy i pasjonaci historii różnych epok, dietetyk, ornitolog, trener jogi oraz inni ciekawi ludzie z różnych dziedzin.

W środę 19 maja 2021 r. gościem Miejskiej Biblioteki była dziennikarka i reporterka – Katarzyna J. Kowalska spotkania poprowadziła dziennikarka Izabela Koba-Mierzejewska (poniżej materiał video ze spotkania). Spotkanie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki.

Katarzyna J. Kowalska –

dziennikarka i reporterka ukończyła Szkołę Podstawową nr 3, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Milanówku. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2.

W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Podczas spotkania rozmawiano o książce “Polski El Greco”, która opisuje niezwykłą historię ocalenia obrazu. Jest to reportaż literacki autorstwa Katarzyny J. Kowalskiej przedstawiający historię odkrycia „Ekstazy św. Franciszka” pędzla El Greca na plebanii w Kosowie Lackim.

„Kiedy w 1964 roku dwie młode badaczki sztuki, Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, spostrzegły na plebanii w Kosowie Lackim zniszczony pociemniały obraz, sądziły, że ich odkrycie będzie sensacją w świecie sztuki. Tymczasem Ekstaza św. Franciszka pędzla El Greca zniknęła na dziesięciolecia – o starannie ukrytym obrazie przypominali jedynie co pewien czas dziennikarze.

Dzieło artysty z Toledo dopiero po czterdziestu latach zostało wystawione dla publiczności. Co się jednak z nim działo przez dekady i jak próbowano rozwiązać spór o jego autentyczność?

Katarzyna J. Kowalska

Katarzyna J. Kowalska z reporterską wnikliwością bada tę nieprawdopodobną historię, odkrywając jedną z największych tajemnic polskiej historii sztuki”. (cytat pochodzi z materiałów promocyjnych wydawcy książki).

Materiał video ze spotkania

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: materiał video i tekst Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie

Previous ArticleNext Article