Dzień po Dniu Niepodległości Ukrainy na terenie ciechanowskiego oddziału PCK odbył się piknik dla ukraińskich rodzin z okazji otwarcia Domu Dziennego Pobytu dla ukraińskich matek z dziećmi. Ideą i zamysłem całego projektu było umożliwienie wyjścia i integracji w większej przestrzeni mamom z dziećmi, które na co dzień przebywają w ciasnych pokojach hotelowych.
Dzieci będą mogły korzystać z przestronnego, nowego placu zabaw, a mamy będą w tym czasie uczyły się języka polskiego. W zamyśle są też szkolenia dla kobiet i pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Jeżeli chodzi o grupę wiekową dzieci, mają to być dzieci od 2 do 8 lat.
Ciechanowski oddział PCK wspiera Ukraińców od początku. Funkcjonuje jadłodajnia dla uchodźców i świetlica edukacyjno-integracyjna dla dzieci z Ukrainy.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem ukraińskiego hymnu z okazji wczorajszego święta. Hymn zaintonował ukraiński bard z gitarą, a wszyscy Ukraińcy – duzi i mali śpiewali z dłonią położoną na sercu.
Niektórzy powiewali flagami, inni mieli łzy w oczach. Melodia hymnu jest piękna, a znając zamiłowanie i zdolności wokalne tego narodu, efekt był niesamowity. Po hymnie głos zabrała dyrektor ciechanowskiego PCK Bożena Podleńska witając zaproszonych gości – Honoratę Krzywoń z zarządu mazowieckiego PCK, ciechanowskiego prezesa PCK generała Bogdana Kołakowskiego, przedstawicieli władz powiatu Anetę Głuśniewską i Karola Szczepaniaka oraz władz miasta Ciechanów w osobie Janusza Szymańczyka.
Dyrektor powitała też swoich pracowników i seniorów, którzy od trzech tygodni ciężko pracując przygotowywali dzisiejszą uroczystość. Słowa pani dyrektor tłumaczyła na język ukraiński Tatiana Fedorczuk, mieszkająca w Ciechanowie od trzydziestu lat Ukrainka ze Lwowa, nauczycielka gry na fortepianie w ciechanowskiej Państwowej Szkole Muzycznej. Na piknik przybyło ponad 300 ukraińskich mam ze swoimi pociechami, licząc razem.
Następnie miało miejsce uroczyste otwarcie domu, połączone z przecięciem wstęgi. Wejście było malowniczo udekorowane słonecznikami. Szyldy na elewacji przygotowano w dwóch językach. Pomieszczenia zostały przystosowane ekspresowo, w ciągu miesiąca, na bardzo przyzwoitym poziomie.
Całość prac wykonała Firma Remontowo-Budowlana Grzegorz Załuski z powiatu makowskiego. Na wejściu do ośrodka, gości wita punkt recepcyjny, który obsługiwać będzie Ukrainka. Dzieci i mamy mają do dyspozycji dwa inne kolorowe pomieszczenia z różnego rodzaju grami i zabawkami, w tym jeden z aneksem kuchennym. Jest też wykończona na solidnym poziomie łazienka.
Całość powierzchni to ok. 160 metrów kwadratowych, ale jest jeszcze, wcześniej oddana, przestronna świetlica integracyjna. Mamy z dziećmi będą miały zapewnione także wyżywienie.
Dyrektor Podleńska stwierdziła, że otwarcie tego ośrodka było jej marzeniem. Ośrodek rusza od 1 września. W zasobach ośrodka znajdzie się też Punkt Konsultacyjny, do którego uchodźcy z Ukrainy będą mogli przyjść z każdym problemem. Ważne, że prowadziła go będzie osoba z Ukrainy. Cały projekt został sfinansowany przez Zarząd Główny PCK.
Dyrektor stwierdziła, że jest dumna z tego dzieła. Tatiana Fedorczuk podkreśliła, że takie miejsce to ogromne wsparcie psychologiczne dla matek. One nie śpią nocami codziennie śledząc newsy z Ukrainy – jakie miasto bombardują, czy nie to, w którym jest ich mąż, rodzice, rodzeństwo. Później nadchodzi dzień i są rozbite psychicznie, niewyspane. Tu będą mogły się spotkać, oderwać od codzienności hotelowego pokoju, porozmawiać z innymi kobietami, zająć się nauką języka polskiego i innymi kursami, odpocząć od dzieci. Jest to też miejsce ważne dla dzieci. Albowiem dzieci to teraz przyszłość Ukrainy. To pokolenie będzie pokoleniem odbudowującym ten kraj z ruin.
Tatiana Fedorczuk ze wzruszeniem i łzami w oczach dziękowała za ten pomysł i jego realizację dyrektor Podleńskiej. Honorata Krzywoń z mazowieckiego zarządu PCK podkreśliła, że środki do ciechanowskiego PCK w związku z pomocą uchodźcom przekazywane są już od kwietnia i maja 2022 roku i było to 160 tys. zł. Na obecną inwestycję zarząd główny PCK przekazał kolejne 300 tys. zł. Również pochwaliła dyrektor Podleńską i ciechanowski PCK, który jest wyróżniającym się na Mazowszu.
Po części oficjalnej odbyły się występy muzyczne artystów zarówno profesjonalnych, jak i ukraińskich dzieci. Śpiewano różne ukraińskie pieśni i piosenki. Piękne głosy Ukraińców niosły się jeszcze długo po całym terenie PCK. W trakcie pikniku PCK zapewnił też poczęstunek z gorącym bigosem, kiełbaskami, kaszanką, karkówką, zimnymi przekąskami, owocami, ciastem i zimnymi napojami, tak oczekiwanymi w ponad trzydziestostopniowym upale.
Zdjęcia z uroczystości
Tekst: Dariusz Węcławski
Zdjęcia Ciech24.pl