W pierwszą niedzielę września 2022 r odbyły się, ostatnie już w powiecie, dożynki gminno-parafialne – zobacz zdjęcia. Przy pięknej, letniej i słonecznej pogodzie gmina Regimin zorganizowała je w Zeńboku, małej miejscowości i jednej z najmniejszych parafii w okolicy.
Uroczystość rozpoczęła się w maleńkim, ale pięknym i klimatycznym kościele parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja, gdzie gospodarzem części kościelnej wydarzenia był ksiądz proboszcz Piotr Marzec. Przy wejściu do świątyni panie z tacami rozdawały przybyłym gościom dożynkowym piękne i gustowne, żółto-białe kotyliony dożynkowe.
Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko miejscowych ale i przyjezdnych, więc nie wszyscy wierni zmieścili się do malutkiego kościoła, niemniej jednak pogoda tego dnia rozpieszczała, a i teren przed kościołem był dość rozległy, pełen drzew dających cień, więc wiele osób uczestniczyło w nabożeństwie stojąc za ogrodzeniem, a nawet na ścieżce prowadzącej pod górkę od szosy do domu Bożego.
Na początku uroczystości ksiądz proboszcz przypomniał, że parafia w Zeńboku powstała w 1410 roku, roku wiktorii polsko-litewskiej pod Grunwaldem i powitał ogólnie wszystkich przybyłych, nie wyróżniając nikogo z nazwiska, poza księdzem kanonikiem Pawłem Rokickim, pracownikiem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który skierował do wiernych Słowo Boże. Przed samą uroczystą Mszą Świętą rolnicy złożyli na ręce księży chleb dożynkowy.
W ciekawej homilii ksiądz kanonik wspomniał, że dożynki to jeden z najważniejszych dni w roku dla rolników i dziękował, że tego właśnie dnia przychodzą do Boga, żeby mu dziękować za plony i każdy dzień Jego dobroci. Prosił wiernych, żeby nie tylko przychodzić do kościoła do Boga i Jezusa, ale też chodzić za Bogiem i Jezusem. Można to robić, podążając za odpowiednimi wartościami. Nawiązał do czytanego wcześniej niełatwego w odbiorze słowa Bożego, w którym Jezus mówi do swoich uczniów: „jeśli się nie wyrzekasz wszystkiego, nie możesz być moim uczniem”.
Nawiązując do drugiego czytania, podkreślił znaczenie bezwarunkowej miłości do bliźniego, ale szczególnie miłości do nieprzyjaciół i trudnej sztuki przebaczania. W tym czytaniu św. Paweł prosi swojego przyjaciela Filemona o przebaczenie i przyjęcie jako brata Onezyma, który był wcześniej niewolnikiem Filemona. Onezym zdradził niegdyś swojego pana, okradł go i uciekł ze strachu przed grożąca mu karą. Czytanie to stanowi przesłanie dla wszystkich o przebaczanie nawet tym, którzy uczynili nam bardzo złe, przykre i niegodne czyny. Zachęca też do dostrzegania drugiego człowieka, jego problemów i potrzeb, a nie myślenia tylko o sobie.
Ksiądz kanonik nawiązał także do chleba dożynkowego. Wspomniał, że warto i trzeba uczyć młodych ludzi, że chleb na stole nie bierze się z supermarketu, ale od Boga, z ciężkiej pracy ludzkich rąk. Dlatego chleb trzeba szanować i chlebem trzeba się dzielić z potrzebującymi. Stwierdził, że ongiś chleb przed włożeniem do pieca był naznaczany znakiem krzyża, ale młode pokolenie o tym już nie pamięta, nie zna tego faktu i zwyczaju, a warto, by o tym przypominać i wracać do tej cennej tradycji sprzed lat.
Po Mszy Świętej, poświęceniu wieńca dożynkowego, bukietów i chleba, przed kościołem uformował się korowód dożynkowy z przepięknym wieńcem dożynkowym w kształcie wiejskiej studni, przygotowanym przez mieszkańców gminy Regimin. Zebrani udali się na pobliskie boisko przy Szkole Podstawowej, by uczestniczyć w części świeckiej święta plonów, którego gospodarzem była wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska.
Plac wypełniony był stoiskami kół gospodyń wiejskich ze smakowitymi, naturalnymi daniami regionalnymi, stoiskami informacyjnymi instytucji państwowych i samorządowych, firm, wojska, policji, Banku Spółdzielczego w Raciążu. Każde stoisko oferowało specyficzne atrakcje dla dorosłych i najmłodszych. Była też strefa dla dzieci z pompowanymi zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Centralnym punktem uroczystości była scena, na której odbywały się oficjalne wystąpienia, rozstrzygnięcia konkursów i występy artystyczne.
Część oficjalną rozpoczęła wójt Mariola Kołakowska, która współorganizowała uroczystość z księdzem proboszczem Piotrem Marcem i Przewodniczącym Rady Gminy w Regiminie Józefem Mysiakowskim. Starostami dożynek byli państwo Monika i Jacek Długokęccy, lokalni rolnicy. Pani wójt rozpoczęła długą listę powitań od rolników, sadowników, pszczelarzy i ogrodników.
Powitała też posłów na Sejm RP Rafała Romanowskiego i Annę Cicholską, księdza kanonika Pawła Rokickiego z Nuncjatury Apostolskiej, księży sąsiednich parafii, dyrektorów instytucji, agencji urzędów państwowych, radnych Sejmiku Wojewódzkiego, powiatowych i gminnych, starostę powiatu ciechanowskiego Joannę Potocką-Rak, wójtów sąsiednich gmin, przedstawicieli służb mundurowych, leśników, sołtysów, dyrektorów miejscowych szkół, prezesa koła łowieckiego, klubu seniorów, przedsiębiorców, pracowników urzędu gminy, media i wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości.
Po wystąpieniu Mariola Kołakowska podzieliła chleb dożynkowy, wraz z przybyłymi posłami, księżmi i starostami dożynek oraz przewodniczącym Rady Gminy Regimin pośród gości. W tym czasie odbywał się imponujący koncert orkiestry dętej OSP w Ciechanowie. Po koncercie poczty sztandarowe wyprowadziły sztandary, co oznaczało zakończenie części oficjalnej święta plonów.
Pierwszym rozpoczętym konkursem była ocena potraw regionalnych oferowanych na stoiskach kół gospodyń wiejskich (KGW). Następnie miały miejsce oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, które były nacechowanie podziękowaniami dla rolników, którzy zebrali obfite plony, pomimo obecnych trudności, wysokich cen paliw i nawozów, skomplikowanej, wojennej sytuacji politycznej w naszym regionie świata. Podkreślali też przywiązanie rolników do tradycji i szacunek do niej. Po wystąpieniach nastąpiły wyróżnienia najlepszych rolników z gminy Regimin odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Przybliżono też sylwetki i charakterystykę produkcji wyróżnionych rolników. Wyróżnionych odznaczył Rafał Romanowski.
Wójt gminy Regimin uhonorowała Wyróżnieniem Kłos osoby, które w szczególny sposób wspierają gminę Regimin i wyróżniają się pracą na roli i inną działalnością na rzecz gminy i lokalnej społeczności.
Zorganizowano też wiele konkursów: konkurs plastyczny „Rodzina na tak, alkohol na nie”, konkurs „Z naturą na ty”, konkurs „Polska smakuje” dla wszystkich gości oraz specjalny konkurs przeprowadzony przez KRUS poza sceną główną.
Specjalna komisja oceniła także bukiety dożynkowe przygotowane przez sołectwa. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Lekówiec, drugie, sołectwo Lipa, a zwyciężył bukiet przygotowany przez sołectwo Regimin. Przedstawiciele zwycięskich sołectw otrzymali dyplomy i bony pieniężne do wykorzystania. Nagrodzonym wykonano pamiątkową fotografię na scenie.
Po rozstrzygnięciu konkursu, swoją twórczość, w ramach recitalu „Hej sokoły”, przedstawił lokalny Klub Senior + w Lekowie. Duże emocje towarzyszyły wyborowi stoisk z najlepszą ofertą kulinarną w ramach „Bitwy Regionów”. W konkursie wzięło udział dziewięć wystawiających się podczas uroczystości stoisk KGW. Trzecie miejsce zajęło KGW „Ojrzenianki” w Ojrzeniu.
Drugie miejsce przypadło KGW „Tradycja” w Szyjkach. Zwycięzcą zostało KGW „Radomianki”: w Radomce, z którego popłynęły gromkie okrzyki radości i triumfu. Wszystkie koła oferowały na swoich stoiskach smakowitą polską żywność regionalną na ciepło i zimno – bigos, pierogi z różnym nadzieniem, swojskie wędliny, przecieraki, kluski, naleśniki, ciasta, przeróżne pieczywa oraz napoje. Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Wybrano też najpiękniejsze stoisko, dla którego nagrodę ufundował poseł na Sejm RP Maciej Wąsik. Nagrodę otrzymało KGW Klice.
W następnej kolejności rozstrzygnięto konkurs dla wszystkich dożynkowych gości pod nazwą „Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie”. Jednym z laureatów był mieszkaniec… województwa świętokrzyskiego, co świadczy o tym, że lokalne dożynki nie cieszyły się zainteresowaniem jedynie do mieszkańców gminy i okolic, ale nawet odległych województw.
Po konkursach z koncertem wstąpił, powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku, zespół „Karniewiacy”, znany w wykonywania niezwykle rzadkiego, starego tańca kontro. Lecz nie był to koniec rozstrzygania konkursów. Po koncercie zespołu ludowego rozstrzygnięto konkursy „Polska smakuje”, „Rodzina na tak, alkohol na nie” oraz konkurs ekologiczny „Czyste powietrze”. W pierwszym konkursie uczestniczyli wszyscy chętni goście dożynek, wypełniając stosowną ankietę z pytaniami.
W konkursie „Polska smakuje” wzięły udział 73 pełnoletnie osoby. Wśród uczestników rozlosowano 40 nagród – gry planszowe „Monopoly”. Konkurs plastyczny „Rodzina na tak, alkohol na nie” skierowany był dla dzieci. Nagrodami były tablet, deskorolka, zestawy walkie-talkie, głośniki bezprzewodowy JBL, power banki, słuchawki bezprzewodowe, opaski smart do badania tętna, zegarki z budzikami, kije do unihokeja i inne gadżety. Najmłodsi uczestnicy konkursu z radością odbierali cenne nagrody.
Uroczystość zakończyła się zabawą i koncertem gwiazdy wieczoru, istniejącego od 2010 roku zespołu „Skalars”, wykonującego muzykę nurtu disco polo. Pogoda dopisała. Bawiono się radośnie do godziny 22.00.
Patronat Honorowy nad uroczystością przyjął wicepremier Henryk Kowalczyk. Dożynki prowadził aktor filmowy Jacek Barczak znany między innymi z seriali: „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Kryminalni” czy „Prawo Agaty”.
Dariusz Węcławski
Dożynki Gminy Regimin – Zeńbok 04.09.2022
Przemarsz korowodu dożynkowego – Zeńbok
Zdjęcia i video: Ciech24.pl