Gród nad Łydynią gościł niecodzienne, dwudniowe wydarzenie Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW. Całość odbyła się w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w dniach 27-28 października.
Pierwszy dzień rozpoczął się projekcją filmu w reżyserii Eugeniusza Starky’ego „1939. Oblężenie Warszawy”. Składał się on z kolorowanych filmów Juliena Bryana, które nagrywał we wrześniu 1939 roku w oblężonej Warszawie. Bryan po powrocie do USA przedstawił w ten sposób bezcenne dowody na bestialstwo Niemców wobec ludności cywilnej, a jego filmy zobaczyło ok. 300 mln ludzi na całym świecie. Po projekcji odbyło się interesujące spotkanie z reżyserem.
Następnie miała miejsce uroczysta Gala Retrospektyw. Głównym jej punktem było wręczenie bohaterom, którzy walczyli o wolność i pomagali w tej walce, statuetek Sygnet Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.
Nagrodzeni na Festiwalu NNW w Ciechanowie.
Sygnetami Niepodległości uhonorowano pośmiertnie dwóch bohaterów. Pierwszym był działacz ruchu oporu z gminy Sońsk Szczepan Dobosz ps. „Sieczka”. Przed wojną był społecznikiem, dzięki któremu powstała w Sońsku murowana szkoła powszechna. W trakcie wojny walczył w Batalionach Chłopskich. Został on aresztowany i zamordowany na dziedzińcu ciechanowskiego ratusza, osierocając siedmioro dzieci. Szkoła Podstawowa w Sońsku nosi obecnie jego imię. Nagrodę odebrali jego wnuk Witold Tomaszewski i dyrektor SP w Sońsku Dariusz Mosakowski.
Drugi Sygnet Niepodległości odebrał wnuk Józefa Jankowskiego ps. „Płaz”, pochodzącego z powiatu przasnyskiego żołnierza Błękitnej Armii gen.Hallera oraz Armii Krajowej. Po wojnie Józef Jankowski działał w NZW oraz WiN, za co skazano go w 1948 roku na 5 lat więzienia. Nie doczekał wolności. Zmarł w 1952 roku w więzieniu w Raciborzu. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2020 roku.
Wręczono też trzy (w tym jedną pośmiertnie) statuetki Drzwi do Wolności. Pośmiertnie nagrodzony został Stanisław Węgłowski, związany z Ciechanowem opozycjonista, działacz Solidarności, poseł, członek sztabu wyborczego Lecha Wałęsy, Porozumienia Centrum i Ruchu dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego, który zginał w 1997 roku w wypadku drogowym. Drugim Nagrodzonym został Benedykt Pszczółkowski, były senator, działacz Solidarności Rolników Indywidualnych i PiS.
Ostatnią statuetkę odebrała dr Halina Krośnicka-Maciąga z Ciechanowa, lekarka wspomagająca w stanie wojennym opozycjonistów, m.in. Waldemara Nicmana.
Na koniec Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW wręczył uhonorowanie specjalne, statuetkę Przyjaciela Festiwalu Filmowego NNW, którą otrzymała firma Cedrob S.A. Odebrał ją w imieniu firmy prezes Włodzimierz Bartkowski. Cedrob S.A. od lat wspiera Festiwal Filmowy NNW. Prezes podkreślił, że Cedrob wspierał festiwal zarówno w trudnych czasach, gdy innych sponsorów nie było, jak i obecnie.
Głos zabrał też znany ciechanowski opozycjonista Waldemar Nicman, podziękował dyrektorowi festiwalu za docenienie bohaterów, opozycjonistów i działaczy Solidarności oraz… usprawiedliwił swoje spóźnienie.
Galę uświetnił imponującym i wzruszającym występem zespół „Moja Rodzina” Aldony i Artura Wiśniewskich oraz ich dzieci z Glinojecka. Drugi, piątkowy dzień festiwalu to warsztaty filmowe prowadzone przez Waldemara Czechowskiego, wybitnego dokumentalistę, reżysera i podróżnika, autora kilkudziesięciu filmów dokumentalnych.
Wydarzenie zakończyło się ponad trzygodzinnym blokiem filmowym. Widzowie obejrzeli cztery filmy: „Operacja Gryf” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” Tomasza Łysiaka oraz ciekawy film w reżyserii Tomasza
Nowaka „Formoza. Polskie jednostki specjalne”. Sam XIV Festiwal Filmowy NNW odbył się w dniach 28 września – 1 października 2022 roku w Gdyni. Należy wspomnieć, że to właśnie w Ciechanowie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Filmowego NNW.
Zdjęcia z uroczystości
Zdjęcia: Ciech24.pl
Tekst: Dariusz Węcławski