AkuPUNKtura – koncert akustyczny w Zgrzycie

AkuPUNKtura to nowy, projekt muzycznych wyjadaczy. Tworzą Go dwaj niezwykle zasłużeni dla polskiego rocka gitarzyści i wokaliści – Robert (Robal) Matera z Dezrtera i Paweł (Guma) Gumola z Moskwy.

Podobno największym wyzwaniem dla muzyka rockowego jest stanięcie przed publicznością tylko z gitarą akustyczną – bez wzmacniaczy, efektów, zespołu. Tu niczego nie da się ukryć rozkręcając potencjometr głośności na 11 – czysta muzyka, czyste emocje, bezpośredni kontakt z odbiorcą. Wielka satysfakcja, ale i wielkie wyzwanie. Szczególnie duże dla muzyka punk rockowego, bo przecież punk z definicji kojarzy się raczej z wściekłym, brudnym, hałaśliwym i zniekształconym dźwiękiem- antytezą delikatnego, akustycznego grania. A jednak – od pewnego czasu po środki wyrazu z okolic muzyki folk sięga coraz więcej punkowych artystów.

Akupunktura to właśnie taki folkowo- akustyczny projekt muzyków znanych doskonale z zupełnie innych rejonów muzyki. Panowie bardzo nie chcieli żeby nazywać ich legendami, więc zróbmy to tylko raz i będzie z głowy – może się nie obrażą, a trudno inaczej mówić o artystach aktywnych na scenie od lat bez mała czterdziestu i tworzących ze swoimi zespołami kawał – i to nie byle jaki – historii polskiego punka. Mimo tak imponującego stażu scenicznego muzyków to chyba wiecznie poszukujący, niespokojny artystyczny duch sprawił że Robert Matera (Dezerter) i Paweł Gumola (Moskwa) postanowili wspólnie odkrywać nowe muzyczne krainy.

Chociaż…. Może nie do końca nowe. Spotkali się wszak w zespole R.U.T.A, który w udany sposób łączył stuprocentowo punkową muzykę z tradycyjnym folkowym instrumentarium. Każdy z osobna też miał już jakieś pomniejsze doświadczenia z akustycznym, bądź quasiakustycznym graniem. Robert z gitarą akustyczną wspartą elektronicznym podkładem mierzył się z polską poezją w ramach projektu „Poezja Wrzeszczana” prezentowanego między innymi w ramach „Manifestacji Poetyckich” w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, z kwartetem smyczkowym wykonywał akustyczne wersje punkowych evergreenów jako 13.12. Grywał też na berlińskich ulicach z zespołem Maćka Pietraho – prawdziwego nestora ulicznego muzykowania, artysty zaczynającego polski punk u boku legendarnego Walka Dzedzeja.

Pojawiał się też z gitarą jako alter – ego Andrzeja Bursy w spektaklu muzycznym „Bursa”, do którego stworzył także muzykę interpretując wiersze zbuntowanego poety. Z kolei Paweł, pomijając pierwsze nastoletnie próby nauki gry na gitarze w domu kultury, na dobre powrócił do gitary akustycznej najpierw grając w latach 90 na berlińskich ulicach – jak sam wspomina „grywałem na ulicach zbierając do kapelusza pieniądze pozwalające mi tam bytować”. Podobnie jak Robert, ma też w dorobku
epizod teatralny- pojawiał się z gitarą w sztuce wystawianej m.in. na Malcie, słynnym poznańskim festiwalu teatralnym. Brał udział w projektach muzyczno-edukacyjnych z dziećmi, a także – last but not least – zagrał solo około 50 akustycznych koncertów.

Z tak solidnym bagażem doświadczeń ojcowie AkuPUNKtury napędzani, jak sami mówią „potrzebą i radością grania dla ludzi” ruszają w świat ze swoim akustycznym projektem. Projektem będącym efektem zderzenia dwóch różnych, wzajem się  napędzających osobowości. Akustycznym, ale nieuczesanym. Punkowo zadziornym, choć na miejsko-folkowych fundamentach. Odważnym, bo – oddajmy raz jeszcze głos Pawłowi- „akustyk prawdę ci powie , o utworach które grasz i o tym co śpiewasz.” A bez prawdy nie ma dobrego punk rocka.

Ciechanowska publiczność na piątkowym koncercie będzie mogła wysłuchać akustycznych wersji utworów oczywiście Dezertera i Moskwy, ale także kompozycji innych artystów np. Roberta Brylewskiego Koncert organizowany jest przez Stowarzyszenie Psycho Art i Fabrykę Kultury Zgrzyt w ramach cyklu „PsychoArtFest”. Wstęp wolny! – 31 maj (piątek) godz. 20.00 – Zgrzyt ul. Narutowicza 4a

Previous ArticleNext Article