Ałbena Grabowska w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W piątek 02.10.2020r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie odbyło się spotkanie autorskie, którego gościem była popularna i ceniona polska powieściopisarka Ałbena Grabowska.

Autorka opowiadała o swoim życiu zawodowym, prywatnym oraz w jaki sposób powstają jej dzieła.

Zebrana kameralna publiczność mogła dowiedzieć się ciekawych informacji o głównych bohaterach emitowanego serialu Stulecie Winnych oraz jak wyglądała praca przy produkcji tego popularnego serialu.

Spotkanie z powieściopisarka

Ałbena Grabowska swoje niezwykłe, niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, studia medyczne skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Jako neurolog pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.

Ałbena Grabowska nie planowała pisarskiej kariery. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.

Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat.

Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka „Stulecie Winnych. Opowiadania”. Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. W 2018 roku rozpoczęto realizację serialu „Stulecie Winnych”. W obsadzie serialu znalazło się wielu znakomitych aktorów, m.in. Kinga Preis, Katarzyna Kwiatowska, Iwona Bielska, Adam Ferency, Jan Wieczorkowski, Rafał Królikowski i Olaf Lubaszenko.

Prócz „Stulecia Winnych” spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia „Alicja w krainie czasów”, kryminał „Ostatnia chowa klucz” oraz wciągające powieści „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Lady M.”. Najnowsza powieść autorki zapowiadająca serię „Uczniowie Hippokratesa”, poświęcona jest Bogumiłowi Korzyńskiemu, lekarzowi w drugiej połowie XIX wieku.

 

Ałbena Grabowska

Pisarka wcieliła się w swoich bohaterów trzykrotnie – po raz pierwszy wystąpiła jako tytułowa bohaterka na okładkach trylogii Alicja w krainie czasów, zagrała też niewielkie role w serii „Stulecia Winnych”.

Ałbena Grabowska jest mamą trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka. I to właśnie one, co sama przyznaje, są dla niej największą inspiracją. Mimo, że coraz więcej czasu poświęca pisaniu, wciąż jest aktywna zawodowo – przyjmuje pacjentów w jednej z przychodni w podwarszawskim Brwinowie.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie

Zdjęcia: Ciech24.pl

 

Previous ArticleNext Article