Wywiad z Antoniną Falkowską – uczestniczką 7. edycji programu „The Voice Kids”

Antonina Falkowska to kolejna ciechanowianka biorąca udział w muzycznym show z serii „The Voice…”. Młoda, utalentowana artystka bierze udział w programie „The Voice Kids” skierowanym do dzieci i młodzieży. Wcześniej w przeznaczonym dla nieco starszych uczestników „The Voice of Poland” brali udział: Alicja Szemplińska, która wygrała 10. edycję, Filip Czyżykowski, który 10. edycję zakończył na czwartym etapie i Łukasz Juszkiewicz, który w 3. edycji dotarł  do etapu „Dogrywka – Nokaut”.

Antonina Falkowska (po prawej) podczas koncertu charytatywnego „Spełniamy Marzenia III edycja” – Ciechanów 14.02.2024

„The Voice Kids” to program emitowany na antenie TVP 2 od 1 stycznia 2018 roku. Nagrania realizowane są w ATM Studio przy ul. Wał Miedzeszyński 384 w Warszawie. Program ma pięć głównych etapów: Precastingi produkcyjne, Przesłuchania w ciemno, Bitwy, Sing-off oraz Finał.

W „Przesłuchaniach w ciemno” bierze udział około 100 uczestników, wyłonionych podczas nieemitowanych w telewizji pre-castingów. Na początku występu trenerzy odwróceni są tyłem do uczestników, a jeśli któryś z trenerów chce przyjąć uczestnika do siebie, odwraca się do niego i wokalista tym samym trafia do jego drużyny.

W przypadku gdy odwróci się więcej niż jeden trener, uczestnik wybiera trenera, z którym będzie chciał pracować. Etap kończy się skompletowaniem 18-osobowej drużyny przez każdego z trenerów. Następnie odbywają się „Bitwy”, podczas których trenerzy wybierają ze swojej drużyny po trzy osoby, które śpiewają wspólnie tę samą piosenkę. Trener podejmuje decyzję, który z uczestników przechodzi dalej.

Po „Bitwach” w konkursie pozostaje po sześć osób w każdej drużynie, a trenerzy w etapie „Sing-off” eliminują kolejne osoby, które nie dostaną się do finału – wszyscy uczestnicy śpiewają kolejno utwory, które wykonywali na „Przesłuchaniach w ciemno”, a następnie trener ogłasza trzyosobowy skład finałowy.

W „Finale” uczestnicy wraz ze swoimi trenerami, konkurują ze sobą śpiewając utwory przedstawiające bardzo różne gatunki muzyczne. Nagrodą główną w programie jest tytuł „The Voice Kids” i możliwość wydania singla z wytwórnią Universal Music Polska.

Poprzednie edycje zwyciężyli: Roksana Węgiel, Ania „AniKa” Dąbrowska, Marcin Maciejczak, Sara Egwu-James, Mateusz Krzykała i Martyna Gąsak.

Antonina Falkowska to młoda, utalentowana artystka, dla której śpiew jest nieodłączną częścią życia już od najmłodszych lat. Jest uczestniczką wielu lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i festiwali. Przed obejrzeniem „The Voice Kids” zapraszamy do przeczytania wywiadu z wokalistką.

Na początek powiedz kilka słów o sobie.

Jestem Antonina Falkowska, mam 15 lat, chodzę do I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Jestem w pierwszej klasie, profil językowy.

 

Skąd pasja do śpiewania? Od czego to się zaczęło?

Tak naprawdę, to ta moja pasja się zaczęła już gdy byłam taka bardzo malutka. Tak naprawdę moi rodzice to zauważyli i jak miałam 3 latka, brałam udział w takim pierwszym powiatowym konkursie i stąd się to zaczęło u mnie rozwijać.

 

Czy pamiętasz jeszcze trochę ten występ?

Tak, pamiętam, że śpiewałam piosenkę o ogrodniczce.

 

I jak ta ścieżka kariery się rozwijała?

Zaczęłam chodzić na lekcje śpiewu, trochę się uczyłam, ćwiczyłam, brałam udział w wielu konkursach i później stwierdziłam, że zgłoszenie się do „The Voice Kids” to będzie dobra decyzja.

 

W jakich występowałaś konkursach?

Na pewno były powiatowe, później zaczęłam bardziej jeździć na konkursy ogólnopolskie. Nawet w niektórych międzynarodowych brałam udział.

 

Jakie to były konkursy?

Na przykład Festiwal Piosenki w Koninie, brałam w nim kilka razy udział, rok temu byłam finalistką.

 

W jakich jeszcze konkursach udało ci się coś osiągnąć?

Dużym osiągnięciem na pewno był Konkurs Piosenki Angielskiej w Brzegu rok temu, zdobyłam wtedy pierwsze miejsce. W jury było wtedy Blue Cafe.

 

Czy jeszcze coś się udało osiągnąć, co masz jeszcze na swoim koncie, jakie ciekawe występy?

Współpracuję z taką Fundacją „Młodzi Artyści” i oni mają różne konkursy. Jednym z nich jest konkurs FUMA i na nim udało mi się zdobyć nagrodę. Brałam udział również z Fundacji Młodzi Artyści w konkursie „Rozdźwięki”.

 

Często widać, że angażujesz się w akcje charytatywne, występujesz na scenie, pomagasz dzieciom, młodzieży. Jak długo do tych koncertów się przygotowujesz? Jak to wygląda? Czy wybierasz sobie utwory, czy to ktoś chce żebyś coś zaśpiewała?

To zależy od sytuacji. Czasami ja, czasami ktoś prosi żebym coś zaśpiewała. Na przykład teraz brałam udział w charytatywnym koncercie „Spełniamy marzenia” i zaśpiewałam piosenkę „Psalm dla ciebie” z Dominiką Kasińską, no i tutaj była trochę utrudniona sprawa, bo ona mieszka w Szczyrku, przez co nie miałyśmy okazji zrobić tak naprawdę jakichś prób. Próbowaliśmy co prawda online, ale ogólnie sam występ wyszedł.

 

Jesteś jedną z niewielu osób – artystów, którzy śpiewają utwory z pamięci, a nie z kartek. Stąd pytanie jak długo trwają przygotowania?

Na pewno łatwiej mi się uczy piosenek po angielsku, ale myślę, że gdzieś do tygodnia. Czasami jak jest mniej wymagająca piosenka to nawet trochę krócej.

 

Jacy wokaliści lub zespoły są twoimi ulubionymi?

Jestem wielką fanką Billie Eilish, to jest artystka, którą poznałam w sumie gdzieś trzy lata temu i jej muzyka bardzo mnie zachwyciła ale ogólnie dla mnie taką wielką ikoną jest Beyoncé, bo uważam, że ona jest po prostu świetna w tym co robi, nie tylko genialny wokal, ale też zdolności taneczne i aktorstwo. Lubię słuchać też muzyki z lat 80-tych i dużo muzyki zaczerpnęłam od moich rodziców, którzy od małego mi puszczali różne ich ulubione piosenki, więc ja również zaczęłam ich słuchać.

 

Czy ktoś cię uczy śpiewu?

Tak, chodzę do pani Anny Ozner jest to moja trenerka śpiewu. Uczy w Warszawie, ale mam z nią lekcje online. Jeszcze pracuje ze mną pan Grzegorz Chodkiewicz i śpiewam tam w duecie z Małgosią Pilzak. Wcześniej chodziłam do pana Łukasza Juszkiewicza.

 

Jak często masz takie ćwiczenia, treningi? Jak to godzisz z lekcjami w szkole?

Na przykład zajęcia z panią Anną Ozner mam raz w tygodniu, tak samo z panem Chodkiewiczem. Ale oprócz tego mam też zajęcia w Szkole Muzycznej.

 

Grasz jeszcze na jakimś instrumencie?

Tak, na fortepianie.

 

Przejdźmy do „The Voice Kids”. Jak to się zaczęło, że zainteresowałaś się tym występem?

Co roku oglądam każdą edycję, jestem fanką już od pierwszej edycji. Tak naprawdę moim marzeniem było żeby się tam dostać. Już wcześniej myślałam żeby może się zgłosić, ale sądziłam, że to jeszcze nie ten czas. Dopiero w tamtym roku zdecydowałam się spróbować, bo jednak to był taki mój ostatni rok, kiedy mogłam się zgłosić i stwierdziłam, że warto spróbować swoich sił.

 

Czy ktoś cię przygotowywał do tego występu?

Tak, przygotowali mnie również pan Grzegorz Chodkiewicz i pani Anna Ozner.

 

Ile takie przygotowania trwały? Na co zwracano uwagę?

Na pewno trzeba było ten występ dopracować, żeby wyszło dobrze. Były pewne komplikacje w trakcie, ale myślę, że jakichś większych uwag nie było.

 

Zgłosiłaś się do „The Voice Kids”. Czy długo czekałaś, żeby na to żeby ciebie tam zaproszono?

Wydaje mi się, że to nie był długi czas, około miesiąca.

 

Jak taka rekrutacja wygląda?

Ogólnie dostaliśmy właśnie informacje ile było chętnych (około 4000 dzieci), wysłałam angielską i polską piosenkę. Pamiętam, że ta angielska to była piosenka Lady Gagi „Always Remember Us This Way”, a polska to była piosenka z Fundacji „Młodzi Artyści”: „To właśnie ja”.

 

I jak to dalej wyglądało?

Po około miesiącu przyszedł mail z informacją, później był dalszy etap.

 

Jak poradziłaś sobie z takimi emocjami, czy w ogóle je miałaś, czy była trema?

Szczerze mówiąc to stresowałam się, zwłaszcza przed samym występem bardzo i pierwsze 10 sekund na scenie po prostu stałam jak słup, ze stresu nie mogłam się poruszyć. Ale gdzieś po 10 sekundach mojej piosenki już ten stres trochę zszedł i było lepiej.

 

Czy to był najtrudniejszy ze wszystkich występów jakie miałaś?

Pod względem psychicznym to tak, bo jednak to jest taka wielka scena i w ogóle, że to było tak nagrywane.

 

Czy była tam publiczność, czy raczej bardziej kameralnie?

Było całkiem sporo ludzi i ogólnie takie bardzo klimatyczne było to studio, bo faktycznie jak się to widzi od środka, to jest zupełnie inny klimat, niż jak się to ogląda przed telewizorem.

 

Grałaś przy akompaniamencie orkiestry, to nie był podkład. Czy z tą orkiestrą wcześniej ćwiczyłaś?

Miałam możliwość poćwiczenia. Była taka jedna próba, w której właśnie taka kwestia ze sprawdzeniem, jak to się zgrywa wszystko.

 

Czy byłaś zadowolona z tego występu?

Tak, jestem naprawdę z siebie zadowolona, bo po występie pomyślałam, że poszło gorzej, ale tak patrząc na to później, to jednak wyszło tak jak powinno wyjść.

 

Gdzie będzie cię jeszcze można zobaczyć i usłyszeć lokalnie, tutaj w Ciechanowie? A może gdzieś dalej?

Będzie taki występ stypendystów „na ludowo”, w którym wystąpię tj. 23 marca 2024 r. na scenie przy Kawiarni W18, o godz. 10.00 i tego samego dnia będzie odcinek „The Voice Kids” z moim udziałem.

 

Co zaśpiewasz dla mieszkańców Ciechanowa? Masz już coś przygotowane?

Tak, zaśpiewam piosenkę „To i hola”.

 

W jakiej telewizji będzie można cię oglądać?

To będzie TVP 2, godz. 20.00, 23 marca. To jest 7 edycja programu.

 

Kto jest w komisji?

Z trenerów Cleo, Tomson i Baron i Natasza Urbańska.

 

Kto ci kibicował podczas tego konkursu? Kto cię duchowo wspierał?

To byli moi rodzice, moja siostra, był również mój chrzestny i jego syn, moja przyjaciółka i jeszcze Gosia Pilzak, trenerzy i najbliżsi znajomi.

Dziękujemy za udział w wywiadzie i zachęcamy czytelników do oglądania 7. edycji „The Voice Kids” i trzymania kciuków, żeby wszystkie fotele trenerskie odwróciły się ku naszej młodej artystce.

Antoninę Falkowską zobaczycie 23 marca 2024, o godz. 20.00, w TVP 2.

Antonina Falkowska

Zdjęcia, wywiad: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article