Jarmark Wielkanocny przed Urzędem Gminy Ciechanów

W sobotę 16 marca 2024 na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Ciechanów odbył się Jarmark Wielkanocny.

Jarmark Wielkanocny to wydarzenie promujące dziedzictwo kulturalne i kulturowe północnego Mazowsza, popularyzujące kuchnię regionalną i jej tradycyjne potrawy nawiązujące do Świąt Wielkanocnych.

Zakres tematyczny jarmarku obejmował:

  • wypieki i potrawy świąteczne: baby, mazurki, paschę, pasztety, wędliny itp.,
  • wyroby rękodzielnicze: pisanki, palmy, ozdoby, stroiki i inne rękodzieło,
  • przetwory oraz ekologiczne wyroby garmażeryjne.

Wśród wystawców znaleźli się między innymi: Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Ciechanów: Czerwone Korale – Kownaty Żędowe, Sabat Czarownic z Niechodzina, Babeczki z Modły oraz stoisko firmy Longinus – nalewki.

Artur Frączkowski – Wójt Gminy Ciechanów i Koło Gospodyń Wiejskich „Sabat Czarownic z Niechodzina”.

Artur Frączkowski –  p. o. Wójta Gminy Ciechanów:

O znaczeniu wydarzenia dla rozwoju kultury w gminie:

„Jest pierwsza taka impreza jeżeli chodzi o Jarmark Wielkanocny. Mam nadzieję, że tradycja się przyjmie, tak jak i świąteczna czyli „Święta z Mikołajem”. Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą licznie, zapraszałem nie tylko mieszkańców gminy Ciechanów, zapraszałem również mieszkańców miasta. Niestety, jesteśmy taką nierozłączną, integralną częścią. Mam nadzieję, że to będzie fajny prezent dla mieszkańców, będą mogli coś zobaczyć, coś kupić na święta i tradycja będzie kultywowana.”

O planowanych zakupach na jarmarku:

„Na pewno palmy, bo zawsze mam z tym problem. Zawsze na ostatnią chwilę kupowałem palmę i później okazywało się, że a to nie ma, a to muszę jechać, szukać i na pewno kupię palmę.”

O wystawcach:

„Stoiska jakie się wystawiły to są głównie nasze Koła Gospodyń. Jest Koło Gospodyń Wiejskich z Kownat Żędowych – Czerwone Korale, Sabat Czarownic z Niechodzina, KGW Babeczki z Modły, widzę też KGW z Rydzewa, Longinus.”

Marta Kałwa –  Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Sabat Czarownic z Niechodzina o tym, co można było znaleźć na ich stoisku:

„Dzisiaj prezentujemy stroiki świąteczne do powieszenia przez naszych mieszkańców na drzwiach, jak i również stroiki świąteczne na stół, żeby było też przyjemnie i kolorowo na stole. Są też jajeczka dla naszych gości, one są za darmo, z naszym logo z naszą pieczątką, żeby też nasi mieszkańcy wiedzieli gdzie się znajdujemy i co robimy, żeby mogli nas w łatwy sposób znaleźć.”

Artur Frączkowski – Wójt Gminy Ciechanów i Wiesław Raboszuk – Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wiesław Raboszuk – Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego.

O środkach finansowych dla Kół Gospodyń Wiejskich:

„Bezpośrednio dla Kół Gospodyń Wiejskich jest instrument, z którego mogą korzystać takie panie i panowie również, którzy również uczestniczą w KGW, są nawet Koła, w których panowie są przewodniczącymi.

Natomiast skierowany instrument oczywiście mamy, taki specjalny dedykowany Kołom Gospodyń Wiejskich. Ale oczywiście panie jako siła inspirująca w środowiskach wiejskich, także swoich panów, których mają na co dzień i nie tylko u siebie, mogą korzystać również z innych: mamy instrument dla sołectw, mamy na drogi gminne, także różnego rodzaju inne możliwości, gdzie środki finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego mogą zostać przekazane na te najmniejsze ośrodki, jakimi są sołectwa, a przy okazji także Koła Gospodyń Wiejskich.”

O spotkaniach z mieszkańcami Ciechanowa:

„Miło i sympatycznie. Oczywiście dzisiaj jest sobota, wszyscy są jeszcze gdzieś tam zabiegani, jakieś zakupy bo to były targowiska, giełda samochodowa, bazar staroci. Ludzie oczywiście przyszli tam w specjalnym, konkretnym celu. Ale na pewno chcą troszeczkę zastanowić się również nad innymi sprawami, nie tylko tym co mają na co dzień, nie tylko nad tym, co do przysłowiowego garnka się wkłada. Bardzo miło, bardzo sympatycznie, czuć atmosferę przedświąteczną, nawet tam gdzie ktoś oglądał opony do kupna, czy jakąś maszynę, to też pozdrawialiśmy się już w zasadzie świątecznie.”

O przedmiotach wystawionych na Jarmarku Wielkanocnym:

„Dzieła są naprawdę różnorodne, są pisanki i palmy, różnego rodzaju inne zabawki świąteczne. Myślę, że dzieci będą miały straszną radość, wręcz chce się powiedzieć „radochę” z tego wszystkiego, jeżeli dostaną w swoje ręce te wszystkie cudeńka. Co specjalnego? Oczywiście to co można do ust, czyli ciasta. Koła Gospodyń Wiejskich zawsze kojarzyły nam się z jakimiś wyrobami spożywczymi, wyrobami czy to mięsnymi, ale przede wszystkim ciasta, wypieki, nawet chleb bardzo często.”

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article