O kobietach niezłomnych – spotkanie z dr. Teresą Kaczorowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w środę, 3 marca 2021 r., o godz. 17.00, odbyło się spotkanie z dr. Teresą Kaczorowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie – instytucji, która mimo pandemii stara się kontynuować spotkania z pisarzami, artystami, historykami lub zapraszając innych ciekawych ludzi z dziedziny kultury.

Chociaż spotkania odbywają się w formie online, bez udziału publiczności to oglądalność widzów przed monitorami jest wysoka. Warto w tym miejscu podkreślić z wyróżnieniem, że prowadzenie miejsca kultury – Miejskiej Biblioteki w czasach pandemii nie należy do łatwych zadań a Biblioteka z Krzywej Hali cyklicznie organizuje spotkania (na żywo) z ciekawymi ludźmi z dziedziny kultury dla naszych mieszkańców za co należą się dla nich szczególne podziękowania.

Spotkanie z dr. Teresą Kaczorowską otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie Alicja Wodzyńska (poniżej video).

Teresa Kaczorowska – reportażystka, poetka i historyk, zajmuje się od ponad 20 lat mało znanymi, nieodkrytymi do tej pory tematami w polskiej historii, w tym o zbrodni katyńskiej z 1940 r. W 2013 r. zajęła się Obławą Augustowską, największą i do dziś niewyjaśnioną powojenną zbrodnią komunistyczną, nazywaną „kolejnym Katyniem”.

Spotkanie online, 3 marca 2021 r. – a dokładnie na ten dzień Polski PEN Club ustanowił Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek – dotyczyło ostatniej prozatorskiej książki dr. Teresy Kaczorowskiej pt. „Było ich 27” (Warszawa 2020). Dla autorki spotkanie nie było łatwe, bo najtrudniej mówić do pustej sali… Ale w ciągu pełnej godziny dokumentalistka starała się przybliżyć największą zbrodnię komunistyczną z lipca 1945 r.,także w kontekście historycznym.

Przypomniała okupację Polski przez Niemicy hitlerowskie, powstanie polskiego Podziemia niepodległościowego już jesienią 1939 r., późniejszą walkę z okupantami – najpierw z niemieckimi, później z sowieckimi, a potem opanowanie Polski przez sowiecką dominację. Podkreśliła, że w Podziemiu niepodległościowym uczestniczyło też wiele kobiet. Do dziś wiadomo o nich niewiele, a są to „Panny niezłomne’, czy Panny wyklęte”, które potrafiły do końca w walce o Niepodległą zachować się „jak trzeba”.

Na ten temat opowiada ostatnia książka Teresy Kaczorowskiej „Było ich 27” (Warszawa 2020). Przybliża ona 27 młodych kobiet zaangażowanych w podziemny ruch niepodległościowy, starając się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego dziewczyny działały w ruchu oporu? Jaką w Podziemiu pełniły rolę?

Zachęcamy do lektury niezwykłej książki dr. Teresy Kaczorowskiej „Było ich 27” (Warszawa 2020). Książkę można kupić w wersji elektronicznej jak i wersji drukowanej na stronie autorki www.kaczorowska.com

Poniżej publikujemy materiał video z tego spotkania, który przybliży nam losy Niezłomnych kobiet i książkę „Było ich 27”

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article