BISZ / RADEX w Zgrzycie

W piątkowy wieczór 11.10.2019 w Fabryce Kultury Zgrzyt w Ciechanowie wystąpili artyści z grupy BISZ / RADEX. Kilka dni temu odbyła się premiera jednego z najciekawszych albumu roku, czyli „Ducha oporu” duetu Bisz/Radex. Bisz, Jarosław Jaruszewski znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym B.O.K., jak i wielu kolaboracji z najważniejszymi artystami w Polsce.

 

 

Radek oprócz działalności w duecie z Biszem jest autorem piosenek zespołu Pustki, jego teksty śpiewają także m. in. Artur Rojek, Monika Brodka czy Piotr Zioła. Wzięty kompozytor muzyki teatralnej i słuchowiskowej.

 

Duet Bisz/Radex to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na scenie około hiphopowej. Znani są ze swoich, gier słownych, poetyckich tekstów, oraz muzycznego, wykraczającego poza schemat podejścia do bitów. Nowy album to wielowątkowy komentarz do stanu świata. Jest to swoisty dialog o współczesności, tego co w niej zachwyca, ale przede wszystkim co uwiera, od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą.

 

 

Tak dziennikarze mówią o albumie Bisz/Radex:

“Duch Oporu” to kompendium wiedzy o usterkach współczesnego świata. Bez zadęcia, na luzie. Już w kontekście samego przekazu mamy do czynienia z prawdopodobnie najważniejszym albumem roku. Muzycznie jest jeszcze ciekawiej niż na “Wilczym humorze”. Ta płyta brzmi doskonale! – Kamil Wróblewski, szef muzyczny Radia TOK FM.

 

“Nie tylko jej słucham, ale też oglądam i czytam bo w środku dzieje się bardzo dużo. Pokazali tą płytą język całemu światu w bardzo fajny sposób” – Piotr Metz Trójka Polskie Radio.

 

Pokaż mi język z nowej płyty należy bowiem do nurtu tekstów o języku polskim. Zanim usłyszałem tę piosenkę, nie zdawałem sobie jeszcze sprawy, że wpisała się w kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych. Ale też nic nie odbierze wdzięku temu dość uniwersalnemu i jednoczącemu tekstowi, z którego Rada Języka Polskiego mogłaby z powodzeniem uczynić swój hymn.

 

Wiem, że to tekst gładki, a w każdym razie mniej chropowaty niż ta kora dębu z pierwszych wersów tekstu, ale jestem w stanie się podpisać pod każdym słowem. I podejrzewam, że właśnie w języku jest jakaś przestrzeń porozumienia.” – Polifonia Bartka Chacińskiego, dziennikarza muzycznego m.in. czasopisma Polityka.

Tracklista: / link do albumu
1. DUCH OPORU
2. BIAŁE BATUTY
3. ŚWIATŁO WODY
4. OFLAJN
5. KOŚĆ

6. ZYSK ALBO ŚMIERĆ
7. MARGINES
8. ZMIENNE PRĄDY
9. POKAŻ MI JĘZYK
10. LASCAUX
11. KONIEC HISTORII

Najbliższe ich koncerty, gdzie będziemy mogli ich posłuchać to:

8.11.2019 Warszawa / Hydrozagadka i 13.12.2019 DK Luksus / Wrocław

 

 

 

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article