W niedzielę 23 czerwca 2024 artyści Formacji Artystycznej FreakShow oraz zaprzyjaźnieni wokaliści i muzycy zabrali publiczność w muzyczną podróż aż na Wembley. A wszystko to za sprawą wyjątkowego show taneczno-muzycznego, poświęconego pamięci legendarnego Freddiego Mercury’ego pt. „Bohemian Rhapsody”. Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.
Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Grzejda, realizatorem światła był Marek Szczepański, za nagłośnienie odpowiadał Paweł Bartczak. Oprócz tancerzy Formacji Artystycznej FreakShow, w spektaklu wystąpili zaproszeni goście: na gitarze elektrycznej zagrał Kacper Żerdziewski, a wokalu użyczyły Tosia Falkowska i Kaja Grzelak.
Agnieszka Grzejda – kierownik artystyczny Formacji Artystycznej FreakShow o projekcie „Bohemian Rhapsody” i Mateuszu Leśniewskim – soliście zespołu, 16-letnim uczniu ciechanowskiego „Krasiniaka”:
„Bohemian Rhapsody to nasz hołd, nasze światełko dla wielkiego artysty Freddiego Mercury’ego. Tak naprawdę spektakl powstał dlatego, żeby młodym ludziom przybliżyć twórczość tego fantastycznego artysty. Rock and roll cały czas żyje. Tak naprawdę w postać Freddiego nie wcielił się nikt, chodziło o to, żeby każdy poczuł właśnie tę małą część Freddiego, małą część rock and rolla w sobie, żeby na te wakacje wyzwolić najbardziej szalone instynkty i po prostu We Will Rock You.”
„Mateusz Leśniewski to nasz solista Formacji Artystycznej FreakShow, bardzo zdolny tancerz. Ja w nim widzę trochę Freddiego bo jest równie przesiąknięty sztuką. Kocha nie tylko taniec, kocha modę, kocha teatr, kocha ruch. Łączy w sobie wiele, wiele cech, więc myślę, że ten gen Freddiego jest w nim mocno zaszczepiony.”
Freddie Mercury urodził się jako Farrokh Bulsara w 1946 roku na Zanzibarze. W wieku pięciu lat zaczął uczęszczać do szkoły misyjnej prowadzonej przez brytyjskie zakonnice, a potem umieszczony został w dużej brytyjskiej szkole z internatem w Panchgani. Tam zaczął być nazywany przez kolegów „Freddie”, do czego wkrótce przyzwyczaili się też nauczyciele i rodzina. Pobierał lekcje gry na fortepianie, wstąpił do chóru oraz założył z kolegami zespół The Hectics.
W 1964 roku z powodu wybuchu wojny domowej w Zanzibarze wraz z rodzicami i młodszą siostrą wyjechał do Anglii i zamieszkał w Feltham, w Hounslow. Ukończył technikum Isleworth School, a następnie rozpoczął naukę w Ealing College of Art na wydziale grafiki, gdzie w 1969 roku uzyskał dyplom. Tam poznał też Tima Staffela oraz pozostałych członków zespołu Smile. Założył zespół Ibrex (później: Wreckage), następnie dołączył do grupy Sour Milk Sea. Po niedługim czasie założył nową formację – Queen.
Zmienił nazwisko na Mercury uznając, że imię rzymskiego boga idealnie pasuje do przyszłej gwiazdy. Postawił też na barwne, wymyślne stroje i oryginalny wizerunek sceniczny. W 1975 roku powstał singiel Bohemian Rhapsody, który odniósł ogromny sukces. Następne utwory i albumy trafiały na najwyższe miejsca list przebojów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na całym świecie.
Freddie Mercury współpracował z różnymi gwiazdami, między innymi Michaelem Jacksonem czy Davidem Bowie. W 1987 roku otrzymał diagnozę choroby AIDS. Jednym z ostatnich jego dzieł był singiel The Show Must Go On. Zmarł 24 listopada 1991 roku.
Do najsłynniejszych utworów formacji Queen i Freddiego Merkurego można zaliczyć m. in.:
- Bohemian Rapsody (1975 rok), Somebody to Love (1976 rok), We Will Rock You (1977 rok), We Are the Champions (1977 rok), Don’t Stop Me Now (1979 rok), I Want to Break Free (1984 rok), It’s a Kind of Magic (1986 rok), The Show Must Go On (1991 rok).
„Bohemian Rhapsody” – show taneczno-muzyczne ku pamięci legendarnego Freddiego Mercury’ego w wykonaniu Formacji Artystycznej FreakShow