Dzień Kobiet z zespołem „Mazowsze” i Kombii – wyjątkowy koncert na ciechanowskiej hali sportowej

Ciechanowianie mięli okazję świętować Dzień Kobiet 08.03.2024 podczas widowiskowego występu z udziałem solistów, tancerzy baletowych, chóru i muzyków orkiestrowych Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Grzegorza Skawińskiego oraz zespołu Kombii. Na wydarzenie zaprosili: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński oraz Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Jacek Boniecki. Imprezę sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Koncert jest elementem cyklu muzycznego, realizowanego na terenie województwa mazowieckiego w ramach obchodów 25-lecia samorządu Mazowsza.

Nietypowe na pierwszy rzut oka połączenie folkloru i rocka, okazało się niesamowitym wydarzeniem pełnym energii oraz dobrych emocji. Zespół „Mazowsze” tradycyjnie podejmuje współprace z różnymi zespołami, które realizują się w różnych stylach muzycznych. Jednym z takich zespołów jest Kombii.

Ciechanów to już kolejne miasto województwa mazowieckiego, które odwiedzili artyści ze swoim występem. Poprzednie koncerty odbyły się w Płocku oraz w Centrum Folkloru Polskiego „Karolinie”w Otrębusach. Nie jest to jednak codzienny program realizowany przez zespół. Z okazji Dnia Kobiet, nie zabrakło niespodzianek dla zgromadzonych pań, które z pewnością wyszły z koncertu zadowolone.

Scenarzystą programu był Krystian Segda, widowisko współtworzyły fantastyczne światła i multimedia, choreografię przygotowała Zofia Czechlewska, a wszystko to pospinał kierownik muzyczny, jednocześnie dyrygent i dyrektor zespołu Jacek Boniecki. Podczas występu zespół „Mazowsze” wykonywał utwory zespołu Kombii, jak i zespół Kombii śpiewał piosenki mazowszańskie.

Grzegorz Skawiński znakomicie poradził sobie z niełatwymi do wykonania utworami „Mazowsza”. Na scenie pojawiło ponad 150 osób: solistów, muzyków, chórzystów i tancerzy.

Jacek Boniecki – dyrygent i dyrektor zespołu „Mazowsze” i Grzegorz Skawiński – Kombii

Artyści wykonali następujące utwory: Uwertura, Wilanów, Limanowa, Linia życia, Gdzie jesteś dziś, Nie ma zysku, Szczawnica, Polki krzemienickie, Nie zginaj kaliny, Avinion, Victoria Hotel, Black&White, Myślę o Tobie, Królowie życia, Ślad, Pieśni, tańce i zabawy pasterskie z Jurgowa, Kujawiak, Co ja myślę, Wyszłabym za dziada, Sen się spełni, Kochać Cię, Furman, Słodkiego miłego życia, Pokolenie, Nasze rendez-vous.

Jacek Boniecki dyrygent i dyrektor zespołu o projekcie, Grzegorzu Skawińskim oraz z kilkoma słowami z okazji Dnia Kobiet :

„Jest to projekt już sprawdzony. Mało tego, można by powiedzieć, że jest już oklaskiwany przez publiczność. A więc tym bardziej cieszymy się, że możemy przedstawić coś, co jest wyjątkowe i na co czekają ludzie. Mamy piękny koncert bo jest piękny dzień. Trubadurzy śpiewali o kobietach, od średniowiecza w zasadzie. W operach mówi się bardzo dużo o kobietach, o miłości, o prawdzie, o tym cudownym przekonaniu mężczyzn, że kobieta jest kimś wyjątkowym. Dzisiaj mówimy innym, współczesnym językiem, ale z zespołem Kombii, który jest uwielbiany przez kobiety. To wspaniale bo akurat jest to najlepszy prezent, jaki mógł się zdarzyć, że „Mazowsze” i Kombii gra ten specjalny koncert w tym wyjątkowym dniu – Dniu Kobiet dla tych pięknych dam. Grzegorz Skawiński jest wspaniałym muzykiem – wtedy gatunek muzyczny jest to drugorzędna rzecz. Jeżeli jest wspaniały muzyk, doskonale potrafi się przeobrazić i znaleźć w tym gatunku muzycznym, który jest bliski „Mazowszu”. W repertuarze usłyszymy wielkie przeboje Kombii plus nasze przeboje śpiewane przez Kombii. Ale również miks wspaniałych utworów, które wspólnie wykonamy. A więc można powiedzieć tak: „Mazowsze+Kombii, Kombii symfonicznie, bo przecież towarzyszy orkiestra symfoniczna.

Dużo różnorodnej muzyki, w różnorodnym odcieniu instrumentalnym. To fenomenalny koncert, który można pokazać w całej Europie i na świecie. Lubimy się z artystami Kombii, to wielcy muzycy i dlatego jest ogromna frajda wspólnego występu. Oni uczą się nas, my się uczymy ich, a później występujemy razem i jest coś niesamowitego, co jest piękne, nieprzewidywalne i energetyczne.”

Co chciałby przekazać kobietom?

„Chciałbym przekazać, żeby to święto nie było tylko tego dnia, żeby w ich życiu to święto było na co dzień, żeby potrafiły czerpać z życia pełną garścią i dawać tę radość nam – części męskiej, która nas prowadzi do wielkich rzeczy, która nas inspiruje, zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. Drogie Panie, bądźcie szczęśliwe zawsze, bo wtedy nam jest łatwiej być szczęśliwymi również z Wami.”

Grzegorz Skawiński – Kombii o wspólnym projekcie i współpracy z „Mazowszem”

„Chciałem powiedzieć, że jak dostaliśmy kiedyś propozycję wspólnego występu z zespołem „Mazowsze”, nie bardzo wyobrażaliśmy sobie na początku jak to będzie, jak to połączyć. Okazało się, że jest to połączenie niesamowite, że jest to wspaniała orkiestra, świetny chór, genialny balet, tancerze, tancerki. To trzeba po prostu zobaczyć i przeżyć bo o muzyce po prostu się nie da powiedzieć. Zrobiliśmy to w taki sposób, że nie straciliśmy nic z tego co ma w sobie Kombii, dołożyliśmy dodatkową wartość dodaną od „Mazowsza”. To nie znaczy, że gramy obereczki, oj dana dana. Nie. Kombii to jest Kombii, posługujemy się dodatkowym chórem, czasem orkiestra nas wspomaga, ja zaś jako solista śpiewam utwory „Mazowsza” już bez Kombii.

Przygotowania nasze do wspólnego występu z „Mazowszem” trwały kilka dni. Byliśmy w Otrębusach w ośrodku „Mazowsza”, próbowaliśmy wspólnie, ale najpierw były aranżacje, sprawdzanie tego jak to połączyć. Na tych próbach wypracowaliśmy muzyczną formułę. Dzisiaj w Ciechanowie była bardzo długa próba, bo za każdym razem są inne warunki. Trzeba pamiętać, że szczególnie zespół „Mazowsze” to nie jest zespół, który może wystąpić na każdej scenie. Musi być bardzo precyzyjny, dokładny plan, ale jesteśmy już dopracowani muzycznie, ponieważ aranżacje utworów są te same, które na początku zrobiliśmy.”

Czego życzy z okazji Dnia Kobiet?

„Przede wszystkim uśmiechu na twarzy, wiecznego zdrowia, wiecznej młodości, pogody ducha i szalonych myśli w głowach. Żeby świat był kolorowy i żeby życie było naprawdę przyjemne”.

Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów o koncercie i Dniu Kobiet:

„Duże wydarzenie, koncert z okazji Dnia Kobiet, odwołujący się do naszego regionu – do Mazowsza. Bo wystąpi właśnie „Mazowsze” w Ciechanowie, zresztą w krótkim odstępie czasu po raz drugi. Widzimy, że zainteresowanie jest ogromne, ale mamy też do czynienia z wyjątkowym połączeniem, z jednej strony jest zespół „Mazowsze”, jest też zespół Kombii, który z Mazowsza można powiedzieć pochodzi bo główny wokalista pochodzi z pobliskiej Mławy. Tu w Ciechanowie nawet mu to wybaczyliśmy, dlatego po raz kolejny jest też u nas. Był na Dniach Ciechanowa w ubiegłym roku. Publiczność się świetnie bawiła, myślę, że to będzie wyjątkowe wydarzenie. Po frekwencji widzę, że trzeba chyba będzie ten koncert powtórzyć po raz kolejny. Mamy wyjątkowe święto – Dzień Kobiet, składamy najlepsze życzenia wszystkim Paniom i tu na Mazowszu możemy powiedzieć, że są prawdziwym skarbem.

Koncert jest bezpłatny dla mieszkańców, bilety były darmowe. Koncert jest organizowany w ramach obchodów 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego, więc też miasto Ciechanów nie poniosło kosztów.”

Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego o koncercie:

„To jest prezent od samorządu województwa dla i kobiet, ale też i mieszkańców całej ziemi ciechanowskiej. To jest unikalne wydarzenie artystyczne, miałem okazję je oglądać już dwa razy. Natomiast na osobistą prośbę prezydenta Krzysztofa Kosińskiego zorganizowaliśmy ten koncert i jak widać jest frekwencja znakomita, a wydarzenie klasy europejskiej. To jest rzeczywiście połączenie rocka z taką muzyką tradycyjną i okazuje się, że korzenie każdej muzyki są takie same.”

O Mazowieckiej Radzie ds. Równości:

„Z inicjatywy koleżanek z samorządu, doszliśmy do wniosku, że trzeba powołać taką Radę ds. Równości, opierając się na polskiej Konstytucji, na punkcie drugim Traktatu Europejskiego powinniśmy działać na rzecz równych dostępów do różnego rodzaju funkcji społecznych, czy też do równego wynagrodzenia. Uważamy, że to są fundamentalne zasady funkcjonowania nowoczesnych państw”.

O otwarciu nowego oddziału zakaźnego w ciechanowskim szpitalu:

„Bardzo się cieszę, niestety nie mogłem być bo wróciłem późno w nocy ze zjazdu Kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Bukareszcie. Więc już nie zdążyłem tutaj przyjechać, ale bardzo się cieszę, że ten oddział jest. Życie pokazało, a zwłaszcza ta pandemia, którą przeżyliśmy ostatnio, że te oddziały są potrzebne.

Podobny oddział też wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy w Płocku i w tej sytuacji mamy takie oddziały, w których, gdyby czasem jakiś patogen nowy się pojawił, to będziemy leczyć ludzi w jak najlepszych warunkach”.

Zdjęcia z koncertu Mazowsze i Kombii

Previous ArticleNext Article