Dzień Patrona w „Bemie”

17 marca 2023 r. Zespół Szkół nr 1 im. Gen. Józefa Bema obchodził Dzień Patrona. Tę ważną dla całej społeczności szkolnej uroczystość poprzedziły konkursy, zarówno o charakterze ogólnokształcącym, jak i zawodowym. Były to: konkurs wiedzy o Patronie Szkoły dla klas pierwszych, konkurs literacko-plastyczny „Józef Bem – nasz Patron”, konkurs językowy dla klas 1 „Językowy savoir vivre”, dyktando szkolne, konkurs „Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych”, konkurs wiedzy technicznej, Turniej Siatkarski, Turniej Counter Strike oraz Szkolny konkurs graficzny na baner szkoły.

W dzień obchodów uroczystości już na wejściu można było poczuć niezwykły nastrój, który budowały wyłożone na korytarzu kroniki szkolne i księga gości oraz uroczyście udekorowane oblicze patrona – Józefa Bema.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, pan Maciej Wojciechowski, który powitał zaproszonych gości, między innymi Starostę Powiatu Ciechanowskiego, pana Jana Andrzeja Kaluszkiewicza, wicestarostę pana Marka Marcinkowskiego, dyrektorów szkół ponadpodstawowych, dyrektora Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Ciechanowie, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, dziekana Państwowej Uczelni Zawodowej, dyrektora rejonu dystrybucji w Ciechanowie „Energa Operator”, przedstawicieli mediów, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców.

Jako że w szkole rekrutują się uczniowie klas Oddziału Przygotowania Wojskowego, nie mogło zabraknąć przedstawiciela 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (major Sławomir Głos) oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie (major Krzysztof Sitarski).

Kolejnym, niezwykle uroczystym punktem uroczystości była przysięga klasy mundurowej, a po niej – wręczenie wyróżnień laureatom konkursów. Po części oficjalnej sztandar szkoły został wyprowadzony i zaczęła się część artystyczna. Rozpoczęła ją prezentacja na temat patrona szkoły – generała Józefa Bema. Przedstawił ją Adrian Stępkowski z klasy 3ti, który wykonał swoją pracę pod czujnym okiem p. Elżbiety Kopacz.

W kolejnych punktach programu swoje talenty wokalne prezentowały uczennice z klasy 3cm, Weronika Goździewska i Wiktoria Domańska, przedstawiając swoje aranżacje piosenek, takich jak „Hymn”.„Mamo, tyś płakała”, „Nic dwa razy”.

Goście wysłuchać mogli również utrzymanych w duchu patriotycznym utworów: „Ojczyzna” Juliana Tuwima w wykonaniu Pauliny Zagórskiej, uczennicy klasy 4ti1 czy „Kto zawsze tylko żył w pustyni” Kazimierza Przerwy – Tetmajera – tu Bartosz Gawarecki, uczeń klasy 1tp. Jeden z laureatów konkursów o patronie – Michał Kowalik z klasy 3ti – wystąpił ze swoim wierszem „Nienudny bohater”.

Prawdziwą ucztę duchową zagwarantował Gabriel Żbikowski z klasy 3ti, który przedstawił swoją artystyczną wizję Szekspirowskiego „Być albo nie być”. Wśród występujących nie zabrakło nawet przedstawiciela absolwentów, Huberta Lubeckiego, który aktualnie studiuje w warszawskiej Akademii Dźwięku i przybył do „Bema” z utworami Chłopców z Placu Broni – „Kocham wolność” i Dżemu – „Partyzant”.

Po dawce poezji i muzyki przyszedł czas na pokaz sprawności w wykonaniu uczniów klas Oddziału Przygotowania Wojskowego i sportowców, przygotowanych przez p. Michała Korzybskiego i p. Pawła Pawłowskiego.

Natomiast, by podkreślić więź uczniów z duchem patrona – artylerzysty – przedstawiciele klasy 4 o profilu technik elektryk: Piotr Niemierzycki, Michał Lejman i Adam Naszkowski, zaprosili widzów do obejrzenia filmu przygotowanego na konkurs „Fizyczne ścieżki” Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Pokazują w nim, jak pod opieką p. Marka Zimnowodzkiego zbudowali działko Gaussa, mówią o jego zastosowaniu i działaniu na ludzi.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i zaprosił na tort.

 

Źródło: Zespół Szkół nr 1 im. Gen. Józefa Bema w Ciechanowie.

Previous ArticleNext Article