Ikony Cerkiewne w Glinojecku – wernisaż i koncert

W piątkowy wieczór 20.08.2021 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Glinojecku odbyło się spotkanie z prof. ucz. dr hab. Zofią Hanną Kuźniewską podczas którego artysta prezentował swoje ikony cerkiewne. Pani profesor opowiadała jak powstają jej dzieła sztuki oraz co przedstawiają portrety świętych na ikonach. Podczas wernisażu wystąpił męski zespół muzyki cerkiewnej „Katapetasma”.

Wojciech Bruździński – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku i prof. ucz. dr hab. Zofia Hanna Kuźniewska podczas wernisażu.

Zdjęcia z wernisażu

Przedstawiamy jedną z ikon – Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Kardynał Wyszyński.

Wizerunek Kardynała Stefana Wyszyńskiego został wykonany techniką ikonograficzną, tzn. wpierw został położony sankir czyli twarz i ręce były pomalowane ciemną farbą wykonaną z mieszanki trzech różnych odcieni, następnie kładziono rozjaśnienia.

Do rozjaśnień użyto również trzech różnych odcieni farb. Farby zmieszano z medium czyli spoiwem wykonanym z żółtka jaja kurzego i białego wina wytrawnego.

Tło złocone prawdziwym złotem 23 i ¾ karata. Całość wykonana na desce lipowej. Ikona została zabezpieczona werniksem, czyli olejem lnianym zmieszanym z bursztynem. Wykonanie ikony trwało ok. dwóch miesięcy.

– autor ikony prof. ucz. dr hab. Zofia Hanna Kuźniewska

Prof. ucz. dr hab. Zofia Hanna Kuźniewska pracuje na Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Wykłada m.in. pedagogikę społeczną, pedagogikę opiekuńczą i historię pracy socjalnej. Jest autorką 10 książek naukowych oraz wielu artykułów naukowych.

Należy do pięciu Towarzystw: Towarzystwo Naukowe Płockie, Towarzystwo Heraldyczne w Warszawie, Towarzystwo św. Franciszka Salezego w Warszawie, Towarzystwo Kultury Języka w Warszawie oddział w Płocku, Stowarzyszenie Nowoczesna i Innowacyjna Edukacja w Płocku, Płockie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Sztuką ikonograficzną interesuje się od dawna, ale dopiero od kilku lat zajmuje się malowaniem ikon.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: prof. ucz. dr hab. Zofia Hanna Kuźniewska – informacje od ikonach, biogram.

Previous ArticleNext Article