W sobotnie popołudnie (05.09.2020 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krzywej Hali odbyła się IX edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą był dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
W IX odsłonie Narodowego Czytania udział wzięła Magdalena Warzecha aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Natomiast akompaniament do słowa muzycznego przygotowała 16 letnia ciechanowianka, uzdolniona skrzypaczka Agata Mysiakowska.
Magdalena Warzecha – od 1997 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1993).
W latach 1993–2001 aktorka Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Montownia, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Sceną Prezentacje, Studiem Teatralnym KOŁO, Polonia, a także z Teatrem Provisorium w Lublinie oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.
Laureatka zespołowej nagrody aktorskiej w 3. Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za przedstawienie Spacerowicz Walsera w reżyserii Igora Gorzkowskiego ze Studia Teatralnego KOŁO w Warszawie (2008).
Magdalena Warzecha
Agata Mysiakowska – 16 letnia ciechanowianka, uzdolniona skrzypaczka, rozwija również umiejętności gry na fortepianie. Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Ciechanowie w klasie skrzypiec.
Aktualnie dyplomantka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Mławie. Jest kilkukrotną laureatką konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Nagrodzona za osiągnięcia muzyczne przez Prezydenta Miasta Ciechanów i Starostę Ciechanowskiego.
Agata Mysiakowska
Koncertowała z Zespołem Muzyki Dawnej w SP nr 5 w Ciechanowie, chórem przy parafii Św. Tekli w Ciechanowie, Zespołem Zgrany SP TWP w Ciechanowie, Zespołem Smyczkowym „Orana” w Działdowie, Zespołem przy parafii Św. Piotra w Ciechanowie, Orkiestrą PSM w Mławie oraz muzykami Konstancją i Dominikiem Molewskimi.
Doskonaliła warsztat uczestnicząc w krajowych oraz międzynarodowych kursach adresowanych „młodym talentom”, prowadzonych przez wybitnych muzyków. Narodowe Czytanie to akcja zachęcająca do czytania klasyków polskiej literatury, której patronuje para prezydencka. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 r. i zorganizował ją prezydent Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Narodowe Czytanie odbywa się m.in. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach.
Zdjęcia: Ciech24.pl
Źródło: Życiorys artystów – materiał udostępniony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie