Wspólne kolędowanie z Pectusem w kościele Farnym w Ciechanowie.

W niedzielę 15 stycznia 2023 roku znany polski zespół rockowy „Pectus” kolędował w parafii pod wezwaniem świętego Józefa, w ciechanowskiej Farze. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach „Wieczoru Kolęd”.

Grupa „Pectus” jest raczej znana z pop-rockowych hitów „To co chciałbym ci dać”, „Jeden moment” czy „Barcelona”. Niemniej jednak kolędowe aranżacje zespołu zaprezentowane w najstarszej ciechanowskiej świątyni były bardzo ciekawe. Muzycy zawiązali zespół osiemnaście lat temu, wiosna 2005 roku w Rzeszowie, a już rok później zasiedli na kanapie u Kuby Wojewódzkiego w TVN. Później przyszły sukcesy w Opolu i Sopocie.

Nazwa zespołu pochodzi z łaciny. Członkowie wybrali ją gdyż kojarzy im się z „siłą woli, hartem ducha i uporem w dążeniu do celu”. Po łacinie „pectus” znaczy „skrzynia”, choć rzymianie mieli też inne określenia na ten przedmiot, jak choćby „arca” czy „capsula”. Drugie, ważniejsze znaczenie tego słowa to „pierś” lub „klatka piersiowa”, a w przenośni „serce” jako ośrodek uczuć lub „dusza”. Liderem zespołu jest Tomasz Szczepanik.

Koncert poprzedziło wystąpienie księdza kanonika Zbigniewa Adamkowskiego, proboszcza ciechanowskiej parafii świętego Józefa. Przedstawił on zespół, wyjawił tajemnicę jego nazwy i podkreślił, ze kapelę stanowią bracia. Powitał on przedstawicieli parlamentu, władz państwowych i samorządowych, parafian oraz gości. Na koniec życzył wszystkim bogatych i głębokich doznań religijnych i artystycznych. Po proboszczu głos zabrał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz Jacek Malicki, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Bracia Szczepanikowie zagrali i zaśpiewali dla słuchaczy szczelnie wypełniających kościół aż piętnaście kolęd. Zaczęli od „Bracia patrzcie jeno”. Po pierwszym utworze wokalista zespołu przywitał się z publicznością. Później zespół zaśpiewał kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Północ już była”, „Jedna z pierwszych gwiazd”, klimatyczną austriacka kolędę „Cicha noc”, „Idziemy tu idziemy”, „A wczoraj z wieczora”, „Mizerna cicha”, „Hej w dzień narodzenia”, „Lulajże Jezuniu”, „Kto wie czy za rogiem”, „Kolęda dwóch serc”, „Oj maluśki” oraz „Kolęda przy kominie”.

Zdjęcia z koncertu

Lider zespołu pomiędzy utworami nawiązał świetną więź z publicznością, a szczególnie z ludźmi młodymi. Dzieci żywiołowo reagowały na słowa lidera zespołu „Pectus” i weszli z nim w interakcje głosową. Dopytywał czy w Ciechanowie chodzi się po kolędzie, wspominał dawne śnieżne i mroźne zimy oraz opowiadał o Nowym Sączu.

Kolędowanie z „Pectusem” okazało się dużym sukcesem. Zarówno artyści, jak i publiczność wychodzili z koncertu bardzo usatysfakcjonowani.

Dariusz Węcławski
Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article