„Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza” – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej

Publiczność miała okazję usłyszeć polską muzykę filmową i poezję m.in. A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C. Norwida w wykonaniu utalentowanych artystów:

  • Jerzego Zelnika (recytacje),
  • Patrycji Greckiej (skrzypce),
  • Anny Kuczok (wiolonczela),
  • Janusza Powolnego (fortepian).

Anny Kuczok – wiolonczela, Patrycja Grecka – skrzypce, Jerzy Zelnik – aktor, reżyser

Jerzy Zelnik – aktor i reżyser. Należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów, ukończył PWST w Warszawie, a debiutował niezapomnianą rolą w filmie J. Kawalerowicza „Faraon”. W latach 1968-2005 współpracował jako aktor z czołowymi polskimi scenami, od 2002 dał się poznać jako reżyser spektakli teatralnych. W latach 2005-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi.

Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym, ma w swoim dorobku wiele filmów fabularnych i seriali, a także role w Teatrze Telewizji. Wielokrotnie nagradzany. m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Gloria Artis”. W marcu 2024 wyreżyserował w Teatrze Klasyki Polskiej spektakl „Król i Caryca”, w którym wystąpił też jako król Stanisław August.

Patrycja Grecka urodziła się w Płocku i tam też rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Następnie kształciła się na uczelniach Poznania, Bydgoszczy, a także w Jakobstad (Finlandia) i Maastricht (Niderlandy), gdzie w 2015 uzyskała dyplom mistrzowski. Doskonaliła swoje umiejętności na licznych kursach w Polsce i za granicą, z sukcesem występowała też jako solistka i kameralistka w wielu krajach Europy. Grała z wieloma orkiestrami (m.in. przez wiele lat w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej).

Jest również uznanym i cenionym pedagogiem, pracując z dziećmi i młodzieżą, propagując od lat metodę Suzuki w nauczaniu gry na instrumentach jako jej licencjonowany nauczyciel. Od lat działa także jako promotorka kultury – organizując koncerty, warsztaty i festiwale muzyczne.

Anna Kuczok ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi, studiowała też w Anglii oraz na licznych kursach mistrzowskich w całej Europie u cenionych wiolonczelistów pedagogów. Jest laureatką konkursów wiolonczelowych oraz konkursów muzyki kameralnej. Koncertuje w kraju i za granicą wykonując muzykę klasyczną i rozrywkową, a także improwizując. Grała w wielu renomowanych orkiestrach, występuje także jako solistka. Od lat jest też certyfikowanym nauczycielem metody Suzuki i kształci dzieci oraz osoby dorosłe, stworzyła także autorską szkołę wiolonczelową „Hello Cello Ania Kuczok”.

Janusz Powolny – dyrygent i pianista. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na kilku czołowych uczelniach zagranicznych, uczestniczył też w licznych kursach dyrygenckich w całej Europie, mając kontakt z najwybitniejszymi dyrygentami. Laureat międzynarodowych konkursów dyrygenckich. Współpracował z większością orkiestr w Polsce, a także z wieloma za granicą.

Występował na renomowanych festiwalach muzycznych. Był II dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Opolskiej, a także Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Światowe Dni Muzyki. Aktualnie jest szefem Agencji Artystycznej JP oraz doktorantem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Dokonał licznych nagrań, a płyta z muzyką filmową Henryka Kuźniaka otrzymała status Złotej Płyty.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory:

  • W. Kilar – „Pan Tadeusz” – Polonez,
  • J. Kochanowski – „Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie”,
  • W. Kazanecki – „Dom”,
  • J. Ursyn-Niemcewicz – „Powrót Posła”,
  • W. Kilar – „Pan Tadeusz” – Kochajmy się
  • A. Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
  • W. Kilar – Pianista,
  • W. Kazanecki – „Noce i Dnie” – Walc Barbary,
  • J. Słowacki – „W pamiętniku Zofii Bobrówny”,
  • W. Kilar – „Ziemia obiecana” – Walc,
  • C. K. Norwid – „Moja piosnka”/ A. Korzyński – „Człowiek z żelaza”,
  • W. Kilar – „Bilans kwartalny”,
  • J. Lechoń – „Rejtan”,
  • W. Kilar – „Trędowata” – Walc,
  • J. Kofta – „W moim domu” / W. Kilar – „Dziewiąte Wrota”,
  • W. Kilar – „Rodzina Połanieckich”,
  • B. Lipińska-Postawa – „Moja Niepodległa”,
  • W. Kilar – „Smuga cienia”,
  • W. Szymborska – „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” / K. Dębski – „Ogniem i mieczem” Pieśń Heleny.

Patrycja Grecka – skrzypce i Anny Kuczok – wiolonczela

Komentarz Anny Kuczok – wiolonczelistki na temat występu oraz kreacji, którą miała na sobie:

„Jestem wiolonczelistką, gram już 40 lat na tym instrumencie. Przyjechałam z Warszawy, pochodzę ze Śląska, ale już od 20 lat w Warszawie. Publiczność reagowała bardzo ciepło, bardzo dobrze mi się grało, czułam taką wymianę energii pomiędzy sobą, a publicznością. Zawsze to odczuwam i od razu lepiej mi się gra jeżeli publiczność reaguje żywo.

Przede wszystkim ten cały anturaż Muzeum Romantyzmu, który nastraja do grania polskiej muzyki filmowej, którą dzisiaj graliśmy i polską poezję przedstawiał Jerzy Zelnik. I publiczność w tym wszystkim razem jakby odczuwała ten anturaż i czuło się to w powietrzu. Świetnie mi się grało dla publiczności tutaj w Opinogórze.

To jest suknia projektu Marzeny Reiff, która ma swoje atelier w Warszawie. To jest świetna polska projektantka. Suknia jest wykonana z pięknej tafty jedwabnej. Wiolonczelistki zawsze mają problem z sukniami, bo one muszą być szerokie, nie mogą być wąskie i muszą być dostosowane do tego, żeby się wygodnie grało. Muszę przyznać, że ta suknia pani Marzeny jest idealna.”

Patrycja Grecka – skrzypaczka, współorganizatorka oraz pomysłodawczyni koncertu:

„Grało mi się bardzo wygodnie. Przyznam szczerze, że zerkałam czy jest duża frekwencja, czy jest pełna sala i właściwie poza balkonem to wydawałoby się, że ludzie dopisali. Bardzo fajna reakcja po wydarzeniu, a podczas grania właściwie stworzony był nastrój zainteresowania dziełem. Myślę, że grało się zaskakująco naturalnie. Jak to Jerzy nas uczy, że na nowo się trochę rodzimy wraz z każdym wykonem, każdym koncertem, to rzeczywiście tu, myślę, że każdy z nas miał szansę wejść w jakąś rolę, bo i skrzypek i muzyk też wchodzi w czasie koncertu w aktorską rolę, wbrew pozorom nie tylko muzyczną.

Kasztelan zamku w Pułtusku zdecydował specjalnie przywieźć wraz z dziewczynami, które w roli garderobian, wcisnęły mnie po prostu w tą suknię. Suknia z naturalnych materiałów, w związku z tym bardzo wygodnie się grało, ale to samo odczucie – bo miałam wrażenie, że wyglądam trochę księżniczkowo, a dziewczyny jednak mnie tutaj poprawiły, że jest to strój damy dworu i to jest suknia wiktoriańska, renesansowa, więc bardzo tradycyjnie było i jestem zachwycona tym pomysłem.

Cudownie, że mogliśmy zespolić nie tylko muzykę, ale i stroje, i historię Polski, tak więc cudownie, że możemy wspólnie krzewić patriotyzm.”

Janusz Powolny – dyrygent i pianista, jeden z pomysłodawców serii koncertów:

„Tak się składa, że sprawcą całego przedsięwzięcia jestem ja. Jako dyrygent, ale też grający tutaj na fortepianie, sprawowałem kierownictwo artystyczne nad produkcją, którą wymyśliliśmy wspólnie, polegającą na połączeniu swego rodzaju spektaklu słowno-muzycznego, połączeniu polskiej muzyki filmowej, którą się od lat zajmuję, którą lubię i wiem, ze jest wartościowa prezentowania, połączeniu ze słowem w wykonaniu znakomitego aktora Jerzego Zelnika.

Natomiast instrumentalny skład – kameralny, ale doborowy, bo Patrycja Grecka na skrzypcach, a Anna Kuczok na wiolonczeli i ja w roli pianisty tym razem, a nie w roli dyrygenta dużej orkiestry symfonicznej, chociaż z Zelnikiem od wielu lat współpracujemy też w dużych produkcjach. Wymyśliłem taką serię „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza” pod hasłem „Mazowsze w sercu Europy” bo tutaj właśnie i polskość i europejskość i to się akurat splotło z okazjami patriotycznymi, ze świętami na początku maja.

Czyli mieliśmy Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Flagi, Dzień Unii Europejskiej, same ważne okazje patriotyczne, stąd polskość, która jest nam bliska i wartościowa muzyka i wartościowa poezja. I tak ten projekt, właściwie w każdym miejscu mamy pełne sale, dużą frekwencję, ludzi wzruszonych i owacje na stojąco, więc właściwie jest to duży sukces od strony artystycznej, organizacyjnej. To w ramach naszej działalności jako Agencja Artystyczna JP.

I proponując w różnych miejscach, czyli pięknych miejscach związanych też z architekturą stylową, czyli właśnie pałace i dwory na Mazowszu, jest takich miejsc dużo, może kilkanaście, kilkadziesiąt, z tego wybraliśmy teraz pięć na taką pierwszą serię z nadzieją, że będzie też dalszy ciąg.
Bardzo dobrze mi się grało. Mam taki sam fortepian w domu. Byłem pełen uznania, że to ze starego fortepianu 100-letniego został wyremontowany w tak znakomity sposób. Widać można, to tak samo jak się z architektury czy z ruiny przywraca pałac albo dwór, to właśnie tu też można nawet staremu fortepianowi przywrócić świetność.

Różne mamy ubrania na każdy koncert, to nie było wcześniej planowane, tak się złożyło. Wiolonczelistka miała swoją suknię, w przypadku skrzypaczki Patrycji Greckiej to akurat została użyczona suknia po naszym udanym koncercie kilka dni temu w Pułtusku, gdzie na zamku jest bractwo rycerskie, zbrojownia i są stroje. Bardzo pięknie, że tam krzewią polskość i tradycję, zaproponowali żeby właśnie wystąpiła w takiej sukni, więc to trochę wyszło spontanicznie, nie było to planowane.

Jutro kończymy naszą serię w Rezydencji Zalesie na obrzeżach Piaseczna, wszystkie informacje można wyczytać na Facebooku Agencji Artystycznej JP. Już mam w głowie pomysł na kolejną serię, drugą albo nawet trzecią w różnych miejscach.”

Anny Kuczok – wiolonczela, Patrycja Grecka – skrzypce, Jerzy Zelnik – aktor, reżyser

„Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza” w ramach projektu „Mazowsze w sercu Europy” w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej został zorganizowany przez Agencję Artystyczną JP oraz Grecka Music Promotion. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, któremu artyści są ogromnie wdzięczni, ponieważ dzięki jego wsparciu mogli wystąpić na scenie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article