Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski i I Mazowiecki Mityng Dzieci na stadionie MOSiR w Ciechanowie

W sobotę 1 czerwca 2024 stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie stał się areną zmagań najlepszych polskich lekkoatletów w kategoriach junior U-20 oraz młodzieżowiec U-23. Wydarzenie poprzedził I Mazowiecki Mityng dla Dzieci. W tych zawodach wystartowali dziewczęta i chłopcy z całego Mazowsza oraz sąsiednich województw, szkoleni w klubach sportowych, posiadający licencje. Rywalizowali młodzi zawodnicy z roczników 2011-2012 (U-14) oraz 2013 i młodsi (U-12).

Organizatorami zawodów byli: Warszawsko – Mazowiecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, Urząd Miasta Ciechanów i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie. Imprezę objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński.

Na listach startowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski znalazło się 110 osób, które rywalizowały w czterech kategoriach. Startowali juniorzy oraz młodzieżowcy z całej Polski, walcząc o minima na Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w swoich kategoriach wiekowych. Zawodnicy biegali na dystansie 5000 m (12,5 okrążeń), zdobywając następujące miejsca na podium:

Tomasz Majewski – Wiceprezes ds. organizacyjnych i kontaktów międzynarodowych (EA,WA.MKOl) i Jerzy Omieciński – dyrektor MOSiR Ciechanów

Kategoria mężczyzn U20:
I miejsce: Zieliński Krzysztof – ULKS Talex Borzytuchom, czas: 14:36.15
II miejsce: Janduła Wiktor – RLTL GGG Radom, czas: 14:50.63
III miejsce: Abramczyk Jakub – RLTL GGG Radom, czas: 14:52.40

Kategoria kobiet U20:
I miejsce: Wiernicka Zuzanna – RKS Łódź, czas: 15:55.78
II miejsce: Szulska Aleksandra – AZS-AWFiS Gdańsk, czas: 16:59.98
III miejsce: Cygan Natalia – KKL Stal Stalowa Wola, czas: 17:48.70

Kategoria mężczyzn U23:
I miejsce: Antosz Wiktor – Kraków Athletics Team, czas: 14:06.90
II miejsce: Herzyk Kamil – SLiS JUST TEAM Bielsko-Biała, czas: 14:09.31
III miejsce: Gos Mateusz – RLTL GGG Radom, czas: 14:29.96

Kategoria kobiet U23:
I miejsce: Breza Olimpia – KUKS Remus Kościerzyna, czas: 15:54.03
II miejsce: Karpiuk Małgorzata – KS Podlasie Białystok, czas: 16:10.07
III miejsce: Koralewska Julia – AZS-AWFiS Gdańsk, czas: 16:25.73

Jarosław Żurawski – sędzia główny zawodów o pracy sędziów podczas biegów oraz wpływie pogody na rywalizację:

„Ciekawostka jest taka, że stratujemy z dwóch linii. My jako sędziowie jesteśmy odpowiedzialni, żeby oczywiście wystartować zawodników, ale również za to, żeby liczyć im okrążenia, żeby ktoś przebiegł faktycznie te 12,5 okrążenia, a nie np. 400 m za dużo albo za mało. Mierzymy te czasy, piszemy kolejność, mówimy co okrążenie zawodnikom, ile jeszcze im dystansu do mety zostało.

Pogoda jest idealna do biegania, bo wiemy, że przez ostatnie dni było 30 stopni i nie było czym oddychać. Fajnie, że deszcz padał, więc powietrze jest oczyszczone.”

Tomasz Majewski – Wiceprezes ds. organizacyjnych i kontaktów międzynarodowych (EA,WA.MKOl) opowiada co sądzi o organizacji Mistrzostw Polski właśnie w Ciechanowie, o początkach swojej przygody ze sportem oraz udziela rad dla młodych zawodników:

„To pierwsza taka duża impreza lekkoatletyczna, jaką możemy gościć na stadionie w Ciechanowie. Ja się bardzo cieszę, że zawodnicy oraz zawodniczki walczą o prymat mistrza Polski, właśnie tutaj nad Łydynią. Tutaj były moje pierwsze kroki, to wszystko wyglądało wtedy zupełnie inaczej, dużo gorzej. Przez te 30 lat dużo się dobrego wydarzyło i mam nadzieję, że to dalej będzie tylko rosnąć. Trzeba gdzieś zacząć, trzeba wierzyć w siebie, trzeba mieć tą pasję i trzeba się tym wszystkim dobrze bawić.”

Zbigniew Rolbiecki – trener główny bloku wytrzymałości Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o startujących zawodnikach i organizacji zawodów na ciechanowskim stadionie:

„W Mistrzostwach Polski przeważnie startują najlepsi z najlepszych. Akurat na 5000 m nie robimy określenia minimów, z racji takiej, żeby ci, którzy spełniają pewne kryteria dyspozycyjne mogli tu wystartować. Wiadomo, że na Mistrzostwach Polski, gdzie jest dużo konkurencji, te możliwości są ograniczone i wtedy nie można by było tylu zawodników wpuszczać ze względu na czas transmisyjny i przedłużanie zawodów. Ale tutaj, w tej chwili najlepsi nasi zawodnicy w kategoriach U20 i U23 startują.

W tym roku mamy Mistrzostwa Świata Juniorów. Dwie zawodniczki na pewno będą ubiegały się tutaj o zrobienie minimum. Mamy tutaj również dwóch zawodników, którzy mają już minima, ale nie mają na dystansie 5000 m, którzy też będą startowali. Mamy naszych młodzieżowców, którzy w zeszłym roku bardzo dobrze się zaprezentowali na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy.

W tym roku nie ma co prawda ich kategorii wiekowej na Mistrzostwach Europy, ale będą się chcieli pokazać z racji takiej, że oficjalnie jako polski związek zgłosiliśmy na 20 października 4 młodzieżówki i 4 młodzieżowców do startu w europejskim biegu ulicznym, który będzie jednocześnie pierwszym przygotowaniem startowym do Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, które odbędą się na początku grudnia.

Wygrana oznacza tytuł Mistrza Polski na pewno, po drugie dla zwycięzców zarówno z kategoriach juniorskich, jak i młodzieżowych, pierwsi zawodnicy mają automatyczny awans do reprezentacji na mecze: jeden w Brnie 22 czerwca, drugi odbędzie się w Krakowie.

Akurat Ciechanów do tej pory na mapie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki nie zaznaczył się żadnymi mistrzostwami, a aplikowali o takie. Bardzo mi się tu podoba, zielono wokoło, myślę, że do rozegrania takich biegów na 5000 m, jak najbardziej wskazane miejsce.”

Jerzy Omieciński – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie o profesjonalnych warunkach do rywalizacji na ciechanowskim stadionie:

„Bieżnia przede wszystkim jest profesjonalna. To kwalifikuje tę bieżnię do przeprowadzenia tego typu zawodów. Przypomnę, że obiekt i bieżnia powstały trzy lata temu i warunki techniczne na każdym etapie budowy były uzgadnianie z Polskim Związkiem Lekkoatletycznym oraz Ministerstwem Sportu i wszystkie te szczegóły, które tutaj w tej bieżni są dopracowane, kwalifikują ten obiekt do przeprowadzenia zawodów tej rangi. Dodatkowo obiekt jest wyposażony w zaplecze techniczne.

Obiekt robi wrażenie, jest to nowoczesny obiekt, wyposażony w cztery szatnie. Do przeprowadzenia tego typu zawodów, szatnie są z pełnym węzłem sanitarnym, z nowoczesnym sprzętem audio-video, sala konferencja. Zawodnicy mogą przygotowując się do zawodów, korzystać również z siłowni.

Znajdujemy się na obiekcie certyfikowanym, który ma wszystkie predyspozycje do tego, żeby przeprowadzić zawody rangi Mistrzostw Polski. Również obiekty towarzyszące tej bieżni, zaplecze techniczne, zaplecza sanitarne spełniają wymogi do przeprowadzenia takiej imprezy. Aplikowaliśmy o tą imprezę i tu przede wszystkim nasze doświadczenie i baza zadecydowały, że te zawody odbywają się w Ciechanowie.”

I miejsce: Zieliński Krzysztof – ULKS Talex Borzytuchom (w środku)
II miejsce: Janduła Wiktor – RLTL GGG Radom (pierwszy od lewej)
III miejsce: Abramczyk Jakub – RLTL GGG Radom (pierwszy od prawej)

Krzysztof Zieliński ULKS Talex Borzytuchom (PM) czas 14:36.15 – osiemnastoletni zdobywca I miejsca w kategorii U20 dzieli się wrażeniami ze startu i planami na przyszłość:

„Dzisiaj na dystansie 5000 m na bieżni uzyskałem wynik 14:36 i jest to mój rekord życiowy oraz złoto, drugie już w tym sezonie i mam nadzieję, że będzie więcej. Biegło mi się super, pogoda super, atmosfera ciekawa, szkoda, że tak mało ludzi, bieżnia szybka, miasto super. Co oznacza dla mnie to zwycięstwo? To jest taki apetyt na kolejne złota i dalej rywalizacja na Mistrzostwach Świata w Limie, minimum mam, ale może ktoś jeszcze zrobi, więc będę walczył.

Przygotowuję się już od jesieni, aczkolwiek moim priorytetem było 3000 m z przeszkodami. „Piątka” dzisiaj była takim biegiem po drodze, ale to był jeden z moich celów.

Najbliższe starty to Mistrzostwa Polski LZS we Włocławku, a następnie Memoriał Żylewicza w Gdańsku, a dalej mam nadzieję, że mecz w Brnie, a potem Mistrzostwa Polski seniorskie.”

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski stadion MOSiR w Ciechanów 01.06.2024

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article