Skromne uroczystości Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

W dniu 11 listopada 2020 r. podczas Święta Niepodległości w Ciechanowie i okolicach odbywały się skromne ze względu na pandemię COVID19 uroczystości upamiętnienia odzyskania niepodległości. W kościołach na terenie Ciechanowa i naszego powiatu odprawiane były Msze Święte za Ojczyznę i poległych Polaków w walkach o niepodległość.

Przypominamy, że: Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku a zniesione 22 lipca 1945 roku. Dopiero w 1989 roku zostało przywrócone i Polacy w wolnej Polsce mogą je świętować. Poniżej publikujemy zdjęcia jak mieszkańcy w Ciechanowie i okolicach pamiętali o tej pięknej tradycji.

Msza Święta za Ojczyznę i poległych w jej obronie w kościele parafialnym Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Podczas Mszy Świętej wartę pełnili uczniowie ze szkoły mundurowej – Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks S.C w Ciechanowie.

Hymn Polski przed Urzędem Miasta w Ciechanowie zagrał Adam Szymonik – uczeń 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechanowie im. Orła Białego. Chłopiec w tym dniu po raz pierwszy grał sam publicznie.

Do tej pory wcześniej występował razem z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie – gdzie razem z nimi ćwiczy. Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy jego granie na trąbce lub innym instrumencie. Hymn zagrał perfekcyjnie a uczy się od stycznia 2020 r.

Adam Szymonik

Łopacin gmina Sońsk.

Mieszkańcy po Mszy Świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w kościele parafialnym Świętego Leonarda w Łopacinie złożyli kwiaty przed pomnikiem Miejsca Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 r., który znajduje się w pobliżu ich kościoła.

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie

Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie, uczniowie szkół mundurowych z Ciechanowa pełnili wartę przy pomniku. Mieszkańcy składali kwiaty wśród nich był Związek Piłsudczyków RP o/Ciechanów i Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article