Ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia przeszły już do historii, jednak wspaniali artyści wciąż nie pozwalają zapomnieć ich niepowtarzalnej atmosfery. W niedzielę 8 stycznia 2023 roku w oranżerii opinogórskiego Muzeum Romantyzmu z Koncertem Świątecznym wystąpiło dwoje artystów wielkiego formatu: Natalia Niemen i Michał Zator.
Muzycy zaserwowali licznie zgromadzonej publiczności repertuar świąteczny i kolędowy z tradycji zarówno polskiej, jak i celtyckiej, w świetnej aranżacji.
Natalia Niemen i Michał Zator
Wykonali oni typowo polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży”, podhalańską pastorałkę „Oj maluśki, maluśki”, „Mizerna cicha”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Gdy śliczna Panna”.
Można było też usłyszeć jedną z najbardziej znanych na świecie kolęd „Cicha noc”. Jest to kolęda austriacka z 1818 roku, przetłumaczona aż na ponad 300 różnych języków i dialektów. Polskie słowa pieśni ułożył w dwudziestoleciu międzywojennymi, około 1930 roku, Piotr Maszyński, kompozytor i pedagog.
Artyści wykonali też chorał gregoriański pod tytułem „Veni, veni Emmanuel”. Po polsku znaczy to „Przyjdź, przyjdź Emmanuelu” i jest to bardziej pieśń adwentowa niż bożonarodzeniowa. Oparta jest ona na proroctwie biblijnym z Księgi Izajasza dotyczącym narodzin Jezusa.
Wspaniały koncert dopełniły pieśni zagraniczne: kolęda angielska ”Let us the Infant greet”, stara kolęda irlandzka w celtyckim klimacie „The Wexford Carol”, współczesna pieśń „Mary, did you know” rozpropagowana przez zespół Pentatonix, kolęda celtycka z XIX wieku “God Rest Ye Merry, Gentleman” oraz prześliczna pieśń „You Raise me up” z repertuaru irlandzko-norweskiej grupy muzycznej Secret Garden.
W ten sposób słuchacze mogli zatopić się w muzyce dwóch kręgów kulturowych, opiewającej to samo wydarzenie biblijne. Koncert trwał około godzinę. Muzykom udało się zbudować podniosłą, świąteczną atmosferę i klimat tajemniczości związany z narodzinami Chrystusa.
Natalia Niemen to córka legendarnego piosenkarza Czesława Niemena. Jest również piosenkarką i altowiolistką. Od zawsze inspirowała się rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ale również takimi gatunkami jak flamenco, chorałem gregoriańskim, czy muzyką cerkiewną. W połączeniu z jej charakterystycznym wokalem daje to niesamowity efekt sceniczny.
Z kolei Michał Zator jest wybitnym harfistą, który sam sobie akompaniuje do śpiewu. Artysta wykształcony w Akademii Muzycznej w Poznaniu fascynuje się klimatami celtyckimi, jak i wątkami zaczerpniętymi wprost z literatury gatunku fantasy.
Michał Zator bywał już na opinogórskiej scenie i bardzo miło ją wspomina. Miło będzie też wspominał obecny występ. Natalia Niemen występowała w Opinogórze po raz pierwszy. Pamięta, że ponad 10 lat temu występowała ze swoim zespołem w Ciechanowie.
Zdjęcia z koncertu
Takie właśnie połączenie muzyków i repertuaru dało w efekcie niesamowity klimat, który wylał się na widownię ze sceny oranżerii Muzeum Romantyzmu w to niezapomniane niedzielne, styczniowe popołudnie. Słuchacze wychodzili z koncertu będąc wciąż pod wpływem niesamowitej i nienazwanej atmosfery, która zapewne pozostanie w ich sercach na dłuższy czas.
Dariusz Węcławski
Zdjęcia: Ciech24.pl