Napisać, że zmarły dziś nocą Jerzy Szponajkowski był Człowiekiem-Orkiestrą, jest zarazem trafne, jak i bliskie temu, co robił przez całe życie, niemniej jednak nie oddaje w pełni ogromu wszystkiego, czym się on zajmował.
Jakże bowiem określić artystę, muzyka i to multiinstrumentalistę, kompozytora, dyrygenta, autora tekstów, aranżera, choreografa, nauczyciela muzyki, tańca i wokalu, znawcę folkloru muzycznego, wielkiego społecznika, pasjonata muzycznego, żywy symbol i legendę muzyki ludowej oraz ambasadora kultury naszego regionu, a do tego wybornego gawędziarza?
Jerzy Szpojankowski podczas uroczystości 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzboniu – więcej…
Niełatwo też wymienić w niedługim wspomnieniu wszystkich rzeczy, jakimi się zajmował, funkcji, jakie pełnił, osiągnięć, czy odznaczeń, jakie otrzymał, ponieważ musiałaby powstać obszerna biografia.
Był przecież wieloletnim kierownikiem muzycznym Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, jak i Szefem Kapeli, kierownikiem artystycznym zespołu „Mały Ciechanów”, prowadził Orkiestrę Dętą „Trzech Pokoleń” oraz zespoły „Nadzieja” i „Melodia” z Opinogóry.
Wcześniej współpracował też z domem kultury w Płońsku. Nie każdy wie, iż udało mu się odtworzyć kontro -regionalną, salonową adaptację angielskiego kontredansa, popularną w naszym regionie, a wykonywaną przez tancerzy ludowych. A przecież kontro to taniec skomplikowany i dynamiczny, wymagający od tańczących znakomitej orientacji przestrzennej. Ponadto potrafił odnajdować i odtwarzać zapomniane już utwory muzyczne, charakterystyczne dla folkloru naszego regionu.
Jerzy Szpojankowski podczas uroczystości 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzboniu – więcej…
Swą pasją muzyczną zarażał innych ucząc muzyki dzieci, dorosłych i seniorów, a wielu jego uczniów i współpracowników tytułowało go „Maestro”.
Jerzy Szpojankowski był za swoje zasługi wielokrotnie odznaczany, m.in. Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrnym Krzyżem Zasługi, czy Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, odznaczeniem cywilnym, nadawanym jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Ja poznałem Pana Jerzego zaraz na początku mojej przygody z Ciechanowem, w 1999 roku, kiedy to pojechaliśmy do Meudon i Paryża na targi Bożonarodzeniowe wraz z Ludowym Zespołem Artystycznym „Ciechanów”, a przecież miał on wówczas już 60 lat i całą gamę osiągnięć zawodowych.
Jerzy Szpojankowski podczas koncertu „Ludowego Zespołu Artystycznego CIECHANÓW” – grudzień 2021 – więcej…
Dzięki niemu dwudniowa podróż autokarem w obie strony minęła szybko i w miłej atmosferze. Później gościł on jeszcze w zespołem „Melodia” w KOMR w Dąbku.
To odejście jest niepowetowaną stratą dla Ciechanowa, Mazowsza i ludzi kultury. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych. Jerzy Szpojankowski zmarł 03.08.2022 r. w tym roku skończyłby 84 lata.
Dariusz Węcławski
Materiał video z koncertu – Dożynki
Jerzy Szpojankowski podczas Dożynek Gminy Opinogóra Górna – Pałuki 25.08.2019 więcej…
Ostatnie pożegnanie Jerzego Szpojankowskiego odbędzie się w sobotę 6 sierpnia 2022 r. o godz. 12.15 – zostanie odmówiony różaniec a o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza Św. w kościele Św. Józefa w Ciechanowie (Fara).
Zdjęcia i video: Ciech24.pl