Opera – „Dziecko i czary” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

W poniedziałek 24 maja 2023 po raz pierwszy w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie została wystawiona sztuka, opera „Dziecko i Czary” Maurice’a Ravela przez studentów z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Baśniowa opera Maurice’a Ravela z morałem. Inspiracją do jej napisania była sztuka teatralna Sidonie – Gabrielle Colette. Pisarka i kompozytor stworzyli libretto, które jest niezwykle oryginalną opowieścią przepełnioną zdarzeniami nieprawdopodobnymi i fantastycznymi.

Opera – „Dziecko i czary” – aktorzy w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

W pierwszym obrazie jednoaktowego utworu nieposłuszny i krnąbrny chłopiec za karę zostaje przez mamę zamknięty w pokoju. Ze złości niszczy znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W pewnym momencie meble, zegary, postacie z książki, filiżanka i inne rzeczy ożywiają. Skarżąc się o grożąc dziecku.

W następnym obrazie domowe koty wprowadzają Dziecko do ogrodu. Tu skrzywdzone przez Dziecko zwierzęta i rośliny chcą ukarać dręczyciela. Chłopiec lituje się nad zranioną Wiewiórką i ze współczuciem opatruje jej ranę. Zwierzęta dostrzegają skruchę, wybaczają Dziecku i pozwalają mu na powrót do Mamy.

Opera zachwycająca subtelnością muzyczną i lirycznym wdziękiem przeznaczona jest dla dzieci. Dla dorosłych wsłuchanie się w tę muzykę może stać się powrotem do kraju lat dziecinnych. Do krainy baśni i dobrych czarów.

Zdjęcia ze sztuki „Dziecko i czary”

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Tekst: źródło – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Previous ArticleNext Article