Zaduszki poetyckie – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Kolejny jesienny dzień – 5 listopada 2021 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze płynął w Oranżerii w niecodziennej zadumie. To wyjątkowy czas – Święto Zmarłych i Zaduszki – to tradycja i kultura. Idziemy na cmentarze, by zmienić świat wokół nas.  – dalsza część tekstu…

Zdjęcia z zaduszek poetyckich

Zdjęcia: Ciech24.pl

ZADUSZKI POETYCKIE – „IDZIEMY… MIJAMY… PRZENIKAMY…”

NAJPIĘKNIEJSZA JEST PAMIĘĆ, KTÓRA W SERCU ZOSTAJE. Kiedy zamykają się oczy Zmarłym, to otwierają się oczy tym, którzy pozostają. Przychodzi zadumać się nad Tajemnicą Odchodzenia z tego świata, nad Tajemnicą przenikania stąd – tam… Tegoroczne Zaduszki poetyckie hasłem przypomniały nam o tym, jak różne są drogi życia ludzi na ziemi i różny odchodzenia czas, który się nie kończy, a jedynie zmienia bieg. Bo śmierć to nie lista przebojów… nigdy nie wiadomo co kto kiedy i jak…

I „Wszystko już potem za mało / Choćby się łzy wypłakało”

(Jan Paweł II).

Program obfitował w kilka ciekawych tematów. Najpierw ZŁOŻONO KWIATY W KRYPTACH RODU KRASIŃSKICH. W podziemiach kościoła mrok, wyjątkowy nastrój, skupienie i modlitwa, i cisza…

WIECZÓR W ORANŻERII przygotowany odświętnie jak na tę uroczystość przystało.

Świece, WYSTAWA OBRAZÓW tematycznie pasująca do tematu przewodniego Zaduszek dodawała światła i cieni, jak w życiu każdego człowieka – drogi jasne i pokryte mrokiem niewiadomej. Sala zapełniała się.

WYSTAWA KSIĄŻEK ZMARŁYCH na schodkach sceny, ICH FOTOGRAFIE – to ważny element wieczoru, i świadectwo że żyją wśród nas poprzez swoje słowo pisane… Poezja ” nie nabierała wody w usta”… przemawia dalej… Takie to nasze przenikanie…

W NASZYCH WSPOMNIENIACH ZMARLI: Stanisław Kęsik, Sławomir Zdun, Barbara Krajewska, Krystyna Milczarek, Wanda Gołębiewska, Barbara Jurkowsska-Nawrocka, Hanna Morawska -Tybuchowska. To Ich poezja była łącznikiem między niebem a ziemią, między nami wybrzmiały Ich słowa poezji.

Przybyłych Gości przywitała pani Marta Olszewska w imieniu Dyrektora Muzeum i przekazała poprowadzenie Zaduszek w ręce Barbary Sitek – Wyrembek. Tak oto zaczęliśmy…

WSPOMINANIE ZMARŁYCH:

1 STANISŁAW KĘSIK poeta, społecznik – Osobę Zmarłego przybliżył pan Marek Marcinkowski – Wicestarosta Ciechanowski. Nikt inny nie wspomniał by lepiej jak właśnie przyjaciel z sąsiedztwa, z tej samej gminy Glinojeckiej ziemi. Jednocześnie znajomy z wielu inicjatyw wspólnych i kulturotwórczych oraz zainteresowań na wielu płaszczyznach.

Piękne wspomnienia poparte faktami i wiersze Stanisława Kęsika w wykonaniu Wicestarosty miały szczególną wagę zadumy, gdy przejętym głosem wypowiadane. A wiersz z dedykacją Dariusza Węcławskiego odczytała prowadząca spotkanie.

2 SŁAWOMIR ZDUN poeta i leśnik wspominany przez Wicestarostę i przez Teresę Kaczorowską. Lecz najbardziej czule i wymownie wspominała obecna na Zaduszkach żona Anna Zdun, pochylając się nad Zmarłym. Wyznała – „On żyje w wierszach, które mówią o Sławku, jaki był i czym się zajmował”. Pięknie odczytała Sławka wiersze. Wzruszenie i radość… bo właśnie tego dnia Sławka imieniny, a On tam… a może pośród nas… Wiersz z dedykacją dla Sławka Zduna odczytała Autorka Barbara Sitek – Wyrembek.

3 BARBARA KRAJEWSKA poetka, rolniczka z Janowca Kościelnego, seniorka wielu tomów poezji i prestiżowych nagród. należała do kilku stowarzyszeń, ale jej umiłowanie do Boga i ojczyzny odnaleźć można w każdej książce – wspominała prowadząca, czytając wiersz własny z dedykacją „Po spotkaniu”. Wiersze Barbary Krajewskiej odczytała Monika Miłoszewska – Salamon – zastępca Dyrektora Muzeum Romantyzmu.

4 KRYSTYNA MILCZAREK poetka z Przasnysza, dobry ciepły Człowiek, organizator wielu spotkań literackich – wspominała i czytała wiersze Agnieszka Sielska trzymając w ręku kopertę z wierszem Zmarłej. Przywołała też zmarłego MIECZYSŁAWA STUSIŃSKIEGO poetę z Przasnysza.

5 KRZYSZTOF KOWALSKI – redaktor Tygodnika Ciechanowskiego – wspominała Teresa Kaczorowska (prezes ZLMaz), jako znajoma i współpracująca od wielu lat na niwie kultury. Zadedykowała też swój wiersz -„Pozostał wierny’, który został zamieszczony w Ciechanowskich Zeszytach Literackich 2021.

6 WANDA GOŁĘBIEWSKA – poetka z Płocka ale ściśle związana ze środowiskiem ciechanowskich twórców. Wspomnienie skrótowo przedstawiła prowadząca spotkanie, czytając także wiersze zmarłej poetki i podróżniczki, nauczycielki, zakochanej w Opinogórze i Krasińskim. Wiele razy przysyłała wiersze na konkurs „O Laur Opina’, i zazwyczaj wyjeżdżała z nagrodą.

Wszyscy pamiętamy. Zaprzyjaźniony Leszek Skierski (Teatr w Płocku) nie mógł dojechać, ale przesłał obszerny materiał zatytułowany „Wyrosnąć ponad chwast’- zaczerpnięty z wiersza Wandy Gołębiewskiej -” Wyrosnąć ponad chwast / to mieć ludzką twarz / jasne oczy ciekawość świata / podobną do tęczy / to być wyżej i dalej / niż zazwyczaj można być / to nie bać się dobroci w sobie / dla siebie i dla innych / na co dzień / czasem dobroć to jedyny majątek (… )”

7 HANNA MORAWSKA – TYBUCHOWSKA – była wieloletnia dyrektor domu kultury w Ciechanowie. W Roku Teatru 2015 otrzymała tytuł Ciechanowianina. Na ten czas powstał wiersz z dedykacją „Na maszcie życia” – autorstwa Barbary Sitek – Wyrembek – który został odczytany podczas Gali i na Zaduszkach.

8 BARBARA JURKOWSKA – NAWROCKA z Warszawy, poetka o wielkim sercu i zawsze pogodnym uśmiechu, redaktor „POEZJI dzisiaj”, oddana poezji i ludziom, od niepamiętnych czasów przyjeżdżała do Opinogóry na różne imprezy kulturalne, poetycko związane także z Krasińskim. I ta ziemia jej bliska „rodzinnie” – tak mawiała. Wiersze z dedykacją odczytała Barbara Sitek – Wyrembek i Henryk Kamiński.

Dalsza część to RECYTACJE GOŚCI z poezją własną – zaduszkową i krótkie wspomnienia wierszem pisane.

Wystąpili:

  • Krystyna Machałowska , Anna Sowa – Matalińska, Barbara Strzałkowska – poetki z Mławy
  • Wiktor Golubski, Teresa Kaczorowska, Zdzisław Zembrzycki – Ciechanów (ZLMaz)
  • Henryk Kamiński, Barbara Milewska- poeci zaprzyjaźnieni

PROMOCJA KSIĄŻEK – „Jak należy tu grzebać” – Karol Samsel (Warszawa) – „Samotność przychodzi nocą” – Barbara Sitek – Wyrembek (Ciechanów).

Promocję omówiła prowadząca spotkanie i jako Autorka przeczytała kilka wierszy, m.in. sztandarowe wiersze dla Rodziców i dla nieżyjącego Dyrektora Muzeum Ś.P. Janusza Królika. Podkreślono, że promowane książki są dedykowane. Osobom Zmarłym i cmentarzom.

OPOWIEŚĆ O ZWYCZAJACH ZADUSZKOWYCH przedstawił Piotr Kaszubowski – poeta i regionalista z Przasnysza (czł. ZLMaz) – na podstawie zapisów ks. Jana Chmielińskiego i Ireny Borowy – Kotowicz (mieszkanki Opinogóry i pracownika Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie).

Pięknym akcentem była wyjątkowa WYSTAWA OBRAZÓW -„LUDZKIE DROGI ŻYCIA” – Wojciech Witkowski (z Sierpca wybitny artysta malarz).

Dopełnieniem był także POKAZ MULTIMEDIALNY FOTOGRAFII „CMENTARZE PAMIĘĆ” – Krzysztof Wyrembek (Ciechanów, fotografik).

MUZYCZNIE uświetnili spotkanie: ŚPIEW Izabela Miłoszewska (przybyła z Konopek, młoda utalentowana) pięknie wykonała „Zamiast”, „Nie żałuję”, „Do kołyski”, „Jawa”, „Człowieczy los” – przeplatała śpiewem poezję i wspomnienia.

Na zakończenie odbył się KONCERT FORTEPIANOWY w wykonaniu Bożeny Sitek (z Warszawy, pianistka, poetka i aktorka).

W zaduszkowej scenerii, wieczór pełen wspomnień, poezji, przeżyć, refleksji i zadumy dobiegał „do mety”. Prowadząca spotkanie podziękowała zebranym i obdarowała kwiatami i książkami. Podobnie obdarowali niektórych książkami członkowie ZLMaz. Bo poezja to dzielenie się słowem, a książka w życiu pomaga…

I TAK JAK MY PAMIĘTAMY, TAK BĘDĄ PAMIĘTAĆ O NAS.

A oto jak wspominają Zaduszki Poetyckie „Idziemy – Mijamy – Przenikamy ” sami uczestnicy spotkania –

*** Ania Sowa – Matalińska – To było bardzo dobrze zorganizowane spotkanie. Niezwykły wieczór w urokliwym miejscu. Gratulacje należą się organizatorom. Dekoracje i prace malarskie doskonale wpasowały się w treść poetyckiego spotkania zaduszkowego w Opinogórskiej Oranżerii. Piękny wieczór. Wydarzenie zorganizowane na bardzo wysokim poziomie.

Wielu mogłoby się uczyć tej sztuki. Atmosfera wyjątkowa. Frekwencja jak na obecne czasy wyjątkowo wysoka. Uroczystość piękna i dostojna. Śpiewająca młoda Iza pięknie uzupełniała wspomnienia naszych Bliskich. I sceneria i obrazy i koncert na koniec. Bardzo mi się podobało. Gratuluję. Chętnie wezmę udział w kolejnym wydarzeniu.

*** Barbara Milewska – Moja rodzina była zachwycona. Był klimat tego święta i nastrój. Piękny głos młodej solistki chwytał za serce.

*** Barbara Strzałkowska – No pięknie było i dekoracje i wykonania i prowadzenie super. I prezenty książkowe na koniec. Piękna sprawa.

*** Henryk Kamiński i Goście z Pasłęka – Wyjątkowy wieczór, profesjonalnie poprowadzony, i super scenografia. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wydarzenia. Wyjedziemy bogatsi o nowe wrażenia.

*** Anna Zdun – Byłam pod wrażeniem. Chciałam pogratulować Basiu pięknego spotkania. Tyle ciepłych słów o Sławku – dobrze, że żyje we wspomnieniach

*** Wojciech Witkowski – Świetna impreza. Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wieczoru Zaduszek. Wiersze były świetne. I ta wystawa książek Zmarłych poetów. Muzyka i śpiew również znakomite i na poziomie. Wszystko było profesjonalnie przygotowane. Pokaz multimedialny cmentarzy podkreślał pamięć o Zmarłych i widoki różnych grobów.

Na każdej z namalowanych dróg na obrazach jest słońce, czyli radość i szczęście oraz cień, czyli smutek i cierpienie. Życzę Tobie Basiu wspaniałych chwil jak wczorajsza impreza.

*** ks. Jerzy Hajduga (Drezdenko) napisał – Zaduszki Poetyckie mają moc, łączę się duchowo. Jerzy. I był także poprzez swoje wiersze odczytane.

*** Barbara Sitek – Wyrembek – Zaduszki Poetyckie to taki bliski mi temat od lat / właściwie od pierwszych Ciechanowskich Zaduszek Poetyckich jakie prowadziłam w PCKiSz w Ciechanowie w 2008 roku, kiedy razem z panem Edwardem Lewandowskim i moim Synem, podjęliśmy się tej cennej inicjatywy.

Zaduszki to wieczór dla Tych, którzy czekają na wspominanie o Nich, na czytanie Ich wierszy, na okruch zadumy, ciche westchnienie modlitwy do Boga a niekiedy na łzę oczyszczenia.

(*** ) Życie jak złote liście / Upada / I z nikim nie gada / Choć dotykasz myślą mową / Dłoń nie podniesie do życia ani wzrok / I nam do tego tylko krok / Jeszcze ostatni uśmiech zawieszony / W pamięci / Słowo gest uścisk dłoni / I łza za łzą co się uroni // Człowiek jak świeca… / Przygasa / Kapie kroplami dni / wypala się / Płomień gaśnie // Życie pada jak złote liście (B. Sitek-Wyrembek)

BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ raz jeszcze za obecność, za podarowanie swojego czasu na wyjątkowe zatrzymanie, za wspomnienia, pochylenie się nad Imionami Zmarłych, za wiersze z dedykacją, za śpiew i koncert, za wystawy i całą oprawę. Dziękuję także Dyrekcji i pracownikom Muzeum Romantyzmu za pomoc i zaufanie mi w tej jakże ważnej imprezie.

KIEDYŚ ONI / kiedyś my / kiedyś / zawoła Bóg / zamknie oczy śmierć / anioły poprowadzą / aby lżej było…

PROWADZENIE ZADUSZEK POETYCKICH ” Idziemy… Mijamy… Przenikamy” – Barbara Sitek – Wyrembek

Tekst opracowała – Barbara Sitek – Wyrembek

Previous ArticleNext Article