Złote i Diamentowe Gody w Gminie Regimin

W piątek 6 października 2023, odbyła się uroczystość podczas której, wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie dla par z Gminy Regimin. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lekowie, którą odprawił Proboszcz Parafii Lekowo Ksiądz Wojciech Iwanowski.

Jubilaci zostali powitani utworem „Wśród tylu dróg” w wykonaniu Marty Skibińskiej – utalentowanej młodej wokalistki i skrzypaczki, która razem z organistą parafialnym zapewniła oprawę muzyczną Mszy Św.

ks. Wojciech Iwanowski – proboszcz parafii Lekowo

„Stajemy z wdzięcznością w czasie tej uroczystości przy Chrystusowym ołtarzu. Myślę też, że warto o tym powiedzieć, z wdzięcznością dla Pani Wójt i Pani Sekretarz, bo nie w każdej gminie władze pamiętają o Jubilatach i podkreślają w ten sposób, tak ważną rolę polskich rodzin. Dlatego jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie dzisiejszego spotkania, choć pewnie Jubilaci w gronie rodziny, najbliższych powracać będą w osobisty sposób do tego wydarzenia, które miało miejsce przez laty, kiedy zawieraliście sakramentalny związek małżeński.”

Następnie zwrócił się do bohaterów uroczystości: „Drodzy Jubilaci! Wraz z wami stajemy z wdzięcznością wobec Pana Boga. Wobec niego nic, ani życia, ani sukcesów, ani umiejętności poradzenia sobie z jakimkolwiek trudem życia. On jest tym który był, który jest i który nieustannie pochyla się nad człowiekiem. Pochyla się nad Waszą małżeńską drogą życia, dzisiaj nad Waszą troską jako rodziców, dziadków by dbać o najmłodsze pokolenia, którym daliście życie, jak nieustannie myślicie ich wspierając.

Ja dobrze wiem, że dzisiaj pewnie wolelibyście tego jubileuszu nie obchodzić, byłoby fajniej gdyby to była nie 50. ale 5. rocznica. Człowiek ma tyle doświadczeń, tyle mądrości, mógłby pewnie jeszcze lepiej ułożyć te marzenia i ich realizację jakie były w młodości. Ale myślę, że nie trzeba Was przekonywać, że w życiu trzeba się cieszyć się z tego co jest. Tym bardziej, że na tej modlitwie stajecie nie z pustym sercem, ale z konkretnymi dokonaniami waszego życia, waszej wspólnoty. A pierwszym z tych dokonań jest to, że jesteście razem, że potraficie się sobą nawzajem cieszyć i być dla siebie wsparciem. O to przecież chodziło od początku i oby też do doczesnego końca.

Ta Eucharystia jest modlitwą dziękczynienia każdej i każdego z Was, wszystkie wasze dobre myśli, zamiary, troski i radości ogarniam tą modlitwą i polecam Bogu samemu.”

Dalsza cześć uroczystości odbyła się w sali OSP w Lekowie gdzie Małgorzata Betlińska Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Regiminie serdecznie przywitała zebranych, a następnie odbyła się dekoracja Jubilatów medalami przyznanymi przez Prezydenta RP „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, które wręczyła Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska.

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin

W swoim przemówieniu podkreślała, że tego typu rocznice zasługują na szczególną uwagę. Następnie zwróciła się do Jubilatów z podziwem dla wieloletniego wspólnego życia wypełnionego wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Zwróciła uwagę, jak bardzo są oni potrzebni, nie tylko jako rodzice , dziadkowie, pradziadkowie, ale przede wszystkim jako wychowawcy całego społeczeństwa.

Mówiła: „Patrząc na Was, a wielu z Was znam osobiście, nabieramy pokory i próbujemy Was naśladować.  Człowiek dla człowieka jest lekarstwem, a największym dowodem miłości jest wzajemna obecność u boku najbliższej osoby. Ramię w ramię pomagając sobie, nie rozdzielając się, a kumulując siły dajecie przykład, ale również tą miłość małżeńską dzielicie na swoje wnuki, prawnuki. Bo z Waszej miłości my wszyscy korzystamy, dzięki Waszej miłości przychodziły na świat w Waszych małżeństwach dzieci. Usilnie zabiegaliście o ich rozwój fizyczny  duchowy.

Uczyliście je otaczającego świata i pierwszych słów, przywiązania do ludzi i zaufania do nich. Gdy dzieci dorastały razem pokazywaliście im słowem i własnym przykładem jak żyć, by być człowiekiem godnym naśladowania.” Na koniec pogratulowała Jubilatom i podziękowała za możliwość czerpania z nich przykładu, a także życzyła wielu długich i pogodnych lat życia.

Medale otrzymało 8 par małżeńskich z 50 – cio letnim stażem małżeńskim:

  • Bożena i Zdzisław Tańscy, Jadwiga i Jan Zalewscy, Wanda i Stefan Kamińscy, Janina i Zygmunt Pielech, Irena i Wiktor Grabowscy, Wanda i Tadeusz Kowalczyk, Anna i Henryk Olszewscy, Jadwiga i Julian Salwa,

oraz jedna para, która obchodziła 60-tą rocznicę ślubu:

  • Elżbieta i Henryk Wiercińscy.

Serdecznie gratulujemy wszystkim parom małżeńskim i życzymy kolejnych wspólnych lat w zdrowiu, zgodzie, wzajemnej miłości oraz szacunku.

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article