Żywioły Art – koncert jubileuszowy 10 Lat!

W sobotę 28 sierpnia 2021 r. w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się jubileuszowy koncert – Żywioły Art – 10 Lat!

ŻYWIOŁY ART to zespół reprezentujący nurt piosenki autorsko – poetyckiej tworzący w obszarze tzw. turystycznej piosenki studenckiej. Piosenka turystyczna – utwór słowno-muzyczny, wykonywany głównie przez turystów z kręgu studenckiego, od lat 60 dzielnie adaptowany jako gatunek muzyczny do szerokiej przestrzeni piosenki poetyckiej oraz wykorzystywany jako element kulturowo – edukacyjny w ruchu harcerskim. Charakterystyczne cechy dla tego gatunku muzycznego to grupowe śpiewanie przy akompaniamencie akustycznych instrumentów, dających się zabrać na wędrówki górskie i różne wyprawy turystyczne: gitara, harmonijka, akordeon, skrzypce itp.

Historia zespołu rozpoczyna się w roku 2011 kiedy to powołana w Szkole Podstawowej nr 7 ( wówczas Miejski Zespół Szkół Nr 2 ) drużyna harcerska wygrywa GRAND PRIX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach. Aby nie zmarnować potencjału artystycznego młodzieży kadra drużyny – Anna i Piotr Rzeczkowscy wydzielają z drużyny artystyczną część młodzieży i przy wykorzystaniu zasobów sprzętowych Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie pracują z nią nad umiejętnościami wokalnymi, opierając się na piosenkach od wielu lat śpiewanych przy harcerskich ogniskach.

Jako element kultury lokalnej wielokrotnie występuje również na scenach miasta i powiatu, a także jako podmiot artystyczny ZHP podczas takich imprez jak: Pałac Prezydenta RP – Betlejemskie Światło Pokoju, rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego Treblinka czy w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas rocznicy powołania Szarych Szeregów.

Z biegiem czasu adaptacje piosenek ogniskowych zastępują własne utwory Piotra Rzeczkowskiego, a w roku 2017 z pierwszymi własnymi utworami startuje do konkursu w ramach Ogólnopolskiego Turystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej BAZUNA.

Lata 2017 – 2021 to czas koncertów w wielu miejscach w Polsce i rywalizacji festiwalowej na scenach BAZUNY i lubelskiego festiwalu BAKCYNALIA. Apogeum nagród wyśpiewanych na BAZUNIE jest jedna 2 głównych nagród festiwalu: tytuł PIOSENKI RAJDOWEJ ROKU 2019 za piosenkę „Ballada o plecaku wędrowniczku” sł. i muz. P. Rzeczkowski.

Aktualny skład zespołu:

  • Zespół wokalny: Anna Rzeczkowska, Julia Zajkowska, Natalia Jakubowska
  • Zespół muzyczny: Piotr Rzeczkowski – gitara akustyczna.,Olaf Rzeczkowski – drums/perc., Jan Lipski – gitara elektryczna, Andrzej Górski – gitara basowa.

Zdjęcia z koncertu jubileuszowego Żywioły Art – 10 Lat

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: informacje o zespole – Żywioły Art.

Previous ArticleNext Article