Konferencja na Zamku Książąt Mazowieckich „Odpocznij na Mazowszu – Przystanek Ciechanów”

W piątek, 25 czerwca 2021 r. odbyła się konferencja na Zamku Książąt Mazowieckich z udziałem Marszałka Adama Struzika i p.o dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej Roberta Kołakowskiego pod hasłem:

Odpocznij na Mazowszu – Przystanek Ciechanów

Branża turystyczna po ponad rocznej przerwie wraca do normalności. Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to czas obostrzeń i ograniczeń, skutecznie paraliżujących ruch turystyczny, również na Mazowszu. Na co zwraca uwagę marszałek Adam Struzik – Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r. – podkreśla. – Przed nami wakacje.

Czasem miejsca warte odwiedzenia znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od naszej miejscowości, tak jak np. sąsiadujące z Ciechanowem – Opinogóra i Gołotczyzna. Pierwsza z pięknym kompleksem muzealno-parkowym, a do drugiej już wkrótce dojedziemy na rowerze, i również tam będą na nas czekać m.in. urokliwe okoliczności przyrody – dodaje.

Zamek w Ciechanowie w nowej trasie…

Izabela Stelmańska – Zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Prezes Mazowieckiej Turystyki

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Robert Kołakowski – p.o. Dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Dla turystów zmienia się także ciechanowskie zamek. Prace konserwatorskie są już mocno zaawansowane. Dzięki 851 tys. zł dotacji z budżetu województwa przeobraża się nie tylko otoczenie zamku, ale też jego serce, czyli zamkowy dziedziniec. Jak przewrotnie podkreśla Robert Kołakowski, dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – wraca stare – A dokładniej bruk z kamienia polnego, który został ułożony na zamkowym dziedzińcu w ten sam sposób w jakim ułożona był przed wiekami – podkreśla dyrektor.

To inwestycja, która zmieni oblicze zamku, pozwalając nam organizować w jeszcze pełniejszym wymiarze wiele wydarzeń, na które już dziś zapraszam wszystkich – dodaje.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article